Pad cene jagoda
Poslednjih dana cene jagoda su pale sa početnih 400 na 150 do 200 dinara, a i izvoz se usporio.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović, kaže da je prirodno da sa ponudom količina na tržištu dođe i do pada cena.
Prema njegovim rečima, izvoz jagoda za Rusija se obavlja nesmetano, ali da se problem pojavio u trgovini između naših izvoznika i Rusa u načinu plaćanja.
“Cena u izvozu su išle do neverovatnih pet i po evra, a na terenu od 350 do 400 dinara. Prirodno je potpuno da sa povećanjem količine jagoda na tržištu dođe do pada cena. Ako se negde pojavi problem sa jagodama, naravno da ćemo se uključiti u njegovo rešavanje iz prostog razloga jer ovo nije normalna godina pošto ne možemo velikom brzinom da isporučimo proizvod zbog korona virusa”, objasnio je Nedimović.
On kaže da su granice otvorene, ali da su svi obazrivi i da na svakom tržištu reaguju drugačije nego ranije.
“Ponuda diktira cenu, kad se pojavi veća količina dolazi do pada cene. Proizvođači su do sada bili zadovoljni cenama, ali pratićemo narendih dana kako će se sve odvijati”, istakao je Nedimović.
Država će, kaže on, obezbediti sve uslove za proizvodnju.
“Naše je da proizvedemo jagodu, da obezbedimo uslove za proizvodnju, da damo subvencije za to, a što se tiče trgovine, ne znam ko kako radi i sa kim”, naglasio je Nedimović.
Prema poslednjim podacima, jagoda se u Srbiji gaji na skoto 7.000 hektara.
Jagodice bobice skupe da padneš na guzicu sa stolice.
Ничму и нису осем да стое у вази на столу за украс. Чврст крупан и дуго стои. Све по захтевима размаженог потрошача. Нестадоше наше домаће сорте свог квалитетног воћа и поврћа кое је имало велики проценат воде као носиоца свих хранљивих материја. Саде имамо целилозу за чврстину пестициде и остале отрове за повећање приноса.