Пад премије путног осигурања и до 80 одсто
Пандемија је оставила последице на многе области привреде, па и на осигурање, посебно путно. То је и разумљиво, јер је неупоредиво мање људи ишло на одмор ван земље и уопште путовало разним поводима. У осигуравајућим кућама кажу да је пад те врсте осигурања поприличан. Није, међутим, погодио све исто зависно од учешћа у укупном портфолију.
У Уника осигурању кажу да је, слично ситуацији на целокупном тржишту осигурања, значајан пад у броју наших грађана који су се током пандемије вируса корона упутили у иностранство и у овој компанији довео до смањења броја осигураних путника, али и премије путног осигурања за приближно 80 одсто. Они грађани који су отпутовали у иностранство у већини су се одлучивали за индивидуална путовања.
„У жељи да изађе у сусрет свима који у иностранство путују самостално или са породицом, ’Уника’ је омогућила путно осигурања са додатним покрићем за последице изазване пандемијом ковид 19, које важи за све европске земље, укључујући Русију и Турску. Обухвата организацију неопходне здравствене помоћи, покриће трошкова дијагностике, прегледа овлашћеног лекара, тестирања због испољавања симптома инфекције вирусом корона и набавку лекова – болничко и ванболничко лечење у земљи боравка до износа од 30.000 евра. Путно осигурање са додатним покрићем не укључује превентивно тестирање на вирус корона и трошкове боравка у карантинској изолацији”, наводе у овом осигурању.
Сличан пад премије путног осигурања имају и у „Ђенералију”. Кажу да због проглашења пандемије ковид 19 и мера које земље у складу са тим прописују, ове године је значајно смањен број путовања у иностранство, услед чега је смањена и тражња за путним осигурањем.
До сада је уговорено око 80 одсто мање полиса у односу на исти период прошле године, што је утицало и на смањење прихода у овој врсти осигурања.
Владимир Богосављевић, директор Сектора за неживотна осигурања „Винер штедише” осигурања каже да у овој години путно здравствено осигурање представља линију посла у оквиру које се највише осетило смањење премије осигурања у односу на остале врсте осигурања.
„У поређењу са претходном годином, за првих осам месеци реализовано је нешто испод половине премије осигурања у односу на исти период прошле године. Додатно напомињемо да путно осигурање има скроман удео у укупној нашој укупној премији осигурање, па су и ти умањени приходи надомештени другим врстама осигурања”, каже Богосављевић.
Као последица епидемије вируса ковид 19 и ограничења путовања у иностранство, компанија „Дунав осигурање” је у периоду од 1. јануара до 15. септембра ове године имала пад броја полиса путничког здравственог осигурања од 63 одсто, док су приходи од овог осигурања на нивоу од 47 процената остварених у истом периоду прошле године. Највећи пад прихода у односу на прошлу годину био је током јуна и јула, с обзиром да су управо то месеци када се традиционално закључује највећи број полиса путничког здравственог осигурања. Иако је извесно да губитак прихода у овој врсти осигурања не може бити у потпуности надокнађен до краја године, будући да је летња сезона на измаку, најновији подаци указују да се ситуација поправља. Наиме, приход од путничког здравственог осигурања остварен у првих 15 дана септембра за свега 11 одсто је нижи од прошлогодишњег у истом периоду, кажу у овом осигурању.