Pametni odustaju, tvrdoglavi teraju inat
Lokalna samouprava u Vranju odustala je od ideje da se u sistem daljinskog grejanja u tom gradu uvede i drvna sečka kao energent, pa je u tom smislu poništen tender za izbor privatnog partnera za dugoročnu isporuku toplotne energije u Vranju, uz izgradnju novih kotlarnica na drvnu biomasu.
Tender je bio vredan 42,5 miliona evra.
Javna nabavka obuhvatala je izbor privatnog partnera i dodelu ugovora o javno – privatnom partnerstvu za dugoročnu isporuku toplotne energije sistemu daljinskog grejanja, iz novoinstalisanih kotlova na drvnu biomasu i kotlova na gas, s tim da je učešće biomase u proizvodnji toplotne energije najmanje 50 odsto.
Realizacija ugovora je bila planirana u dve faze.
Faza I podrazumeva projektovanje, izgradnju, instalaciju, puštanje u probni rad i proizvodnja i isporuka minimalno 3.500 MWh godišnje toplotne energije.
Faza II predviđa projektovanje, izgradnju, instalaciju, puštanje u probni rad još jedne kotlarnice i proizvodnju i isporuku minimalno 12.500 MWh toplotne energije godišnje.
I lokalna samouprava u Kruševcu odustala je od ideje da se drvna sečka koristi kao energent u sistemu javnog grejanja jer je JP Srbijašume, dalo mišljenje da na teritoriji Grada Kruševca nema drvne mase za dugoročno planiranje nabavke dovoljne količine drvne sečke za potrebe grejanja.
Podsetimo Grad Kruševac u neposrednoj blizini ima jednu od najšumovitijih i drvnom masom najbogatijih srpskih planina – Jastrebac.
I jedna i druga lokalna samouprava prihvatile su i kao razložan razlog da se od drvne sečke odustane, procenu planera da bi uvođenje drvne sečke u sistem javnog daljinskog grejanja ozbiljno poremetilo stanje na tržištu u smislu da bi se znatno smanjila mogućnost snabdevanja individualnih domaćinstava, što bi dalje usled poremećene ponude i tražnje, uticalo na drastično poskupljenje drvne sečke za individualna domaćinstva i opravdano nezadovoljstvo građana.
Za razliku od ove dve lokalne samouprave čačanska vlast ne odustaje od ideje da nakon što su sve gradske kotlarnice prevedene sa drugih energenata na gas, sada gas kombinuje sa drvnom sečkom, iako ne postoji nikakva opravdana potreba za tako nešto, a i Jastrebac je daleko.
Izvor korupcije
Još pre nekoliko godina Kancelarija EU u Beogradu dala je mišljenje da praksa javno-privatnog partnerstva u Srbiji nije preporučljiva zbog mogućeg visokog stepena korupcije. Takvo mišljenje dato je nakon analize poslovanja i funkcionisanje javnih preduzeća tzv. direkcija za izgradnju grada ili opštine (kao što je JP Gradac u Čačku), sa preporukom da se ta preduzeća ukinu ili transformišu.
Vlast u Čačku planira i da uvede privatnog partnera u davanju komunalne usluge daljinskog grejanja, sa obavezom da ugovor između JKP za grejanje Čačak i budućeg privatnog partnera traje 30 godina, tokom kojih bi JKP Čačak isplaćivao oko 250.000 evra privatnom partneru bez obzira da li ostvaruje saradnju sa privatnim partnerom ili ne. To bi bilo oko 7,5 miliona evra ukupno, a ukupna investicija Grada Čačka u ovo javno-privatno partnerstvo procenjuje se na 50 miliona evra.
Po nalogu i o trošku investitora, a to je u ovom slučaju JKP za grejanje Čačak, beogradska firma Almis Company d.o.o. izradila je i Urbanistički projekat za izgradnju kotlarnice na sečku, u okviru postojećeg kompleksa Gradske toplane u Čačku.
Gradska uprava za urbanizam Grada Čačka donela je Rešenje kojim je ocenjeno da taj urbanistički projekat nije u skladu sa važećim planskim dokumentom, Zakonom o planiranju i izgradnji i podzakonskim aktima.
Na to Rešenje Gradske uprave za urbanizam JKP Čačak uložilo je prigovor Gradskom veću kao drugostepenom organu i gle čuda, taj prigovor je podnela firma Almis Company d.o.o. po ovlašćenju JKP Čačak.
Nakon što je taj skandal izbio u javnost, JKP Čačak je preko svog ovlašćenog beogradskog zastupnika obavestilo Gradsko veće da odustaje od prigovora.
Moglo bi se naslutiti, ali ne i sa sigurnošću zaključiti, da JKP za grejanje i Grad Čačak odustaju od ideje da se pravi javno-privatno partnerstvo za daljinsko grejanje na drvnu sečku.
Bez urbanističke saglasnosti nema zakonskih uslova za izgradnju kotlarnice na drvnu sečku, ali ne bi bilo prvi put u Srbiji da se nešto gradi bez propisanih dozvola.
_______________________________________________________________
A Vranje je pri tom pre nekoliko godina završilo obimnu akciju kompletne zamene svih AZBESTNIH cevi u vodovodnoj mreži, kao i Leskovac i nekoliko siromašnih opština na jugoistoku Srbije.
Za to vreme „bogati“ Čačak svoje „bogatstvo“ rasipa na gluposti, a SVI GRAĐANI piju vodu iz mreže u čijem sastavu i dalje ima AZBESTNIH cevi starih preko 50-60 godina koje ispuštaju čestice AZBESTA od kojih se dobijaju najteže BOLESTI.
U drugim gradovima ljudi prepoznaju opasnost od zatrovane vode i vazduha, a mi pored AZBESTNE vode sad hoćemo da udišemo i još otrovniji zadimljeni vazduh, kao da već nije dovoljno zagađen.
A onda kažemo da su nam za sve bolesti koje nas izjedaju krive isključivo NATO bombe …. ne treba nama veći dušmanin od nas samih.
Bitno je da se tu ugrade ….bas ih briga sta posle…pare,pareee…nikad dosta prokletinjama
Odgovor za Vinara
GREJANJE BIOMASOM
Grejanje sa drvenom sečom je ekološki prihvatljivo
U poređenju sa drugom biomasom i posebno fosilnim gorivima, sečka se smatra najjeftinijim oblikom grejanja. Za proizvodnju sečke koristi se samo domaće zaostalo drvo. Osnovni faktor je dobro proceniti godušnju količinu proizvedene sečke iz otpadnog drveta na teritoriji opština, do 100 km u prečniku. Iskustvo pokazuje da je to najisplativiji energent za grejanje.
Zahvaljujući visokom stepenu automatizacije, drvna sečka se može proizvoditi jeftino i bez mnogo napora.Poljoprivrednici i drvoprerađivači tada mogu da koriste sečku za grejanje sopstvenih i za snabdevanje drugih objekata – takoreći situacija u kojoj svi dobijaju. Zahvaljujući naprednoj tehnologiji HARGASSNER kotlova na sečku grejete se jeftino i energetski efikasno – sa najvećom efikasnošću i energetskim nivoima.
Ovde se vode jalove rasprave.
Projektanti treba da otvore javnu raspravu da narodu objasne sve dobre i loše strane takve vrste grejanja i kakvo iskustvo imaju druge zamlje.
Pa posle zaključivanja rasprave izaći na referendum da se narod izjasni.
U budućnosti treba očekivati sve veće probleme sa grejanjem i energentima,
Ulagati naovac u energetiku i ekologiju je daleko isplativije nego u kupovinu stanova koji su samo jalovi trošak.
Ko je smeo u Vranju da plagira naseg gradonacelnika.
Secka je njegovo otkrice i mi mladi naprednjaci podrzavamo tu ideju.
Како то радие паметни народи и ефикасне државе, рецимо немци!
Предности грејања на дрвну сечку веома јефтин енергент висока ефикасност при великим температурама.
Погодан начин грајања на сечку за велике зграде могућ потпуно аутоматски рад
низак угљенични отпад.
Гориво је обично доступно у великим количинама у околино насеља.
Грејање на сечку – чисти околину а штеди новац
Јефтина набавка енергента дрвне сечке користећи могућности финансирања које нуди Савезна канцеларија за економију и контролу извоза (БАфА) као део Федералног финансирања ефикасних зграда (БЕГ).
Државно финансирање преко БЕГ-а износи 10 одсто прихватљивих трошкова од августа 2022.
Саветују паметни Намци.
А ми? Ех ми, па ми смо непрејебиви Срби више уживамо у туђој муци него у свом успеху.
Šefe pa ti ni srpski jezik nisi naučio, ni pravopis,a hoćeš da deliš savete o drvnoj sečki. Nemoj barem da mlatiš, ako si nešto i video u Nemačkoj ne znači da si shvatio.
A i ako si shvatio, to brale i sam znaš da kod nas nije primenjivo. Nemci su kulturan narod koji poštuje zakone i propise i brine o ekologiji.
Naši ovde mlade o svetskim standardima, a onda u Gornjem Milanovcu podložili mokru drvnu sečku i zagadili vazduh u celom gradu. I niko nije odgovoran.
Sendvič za gospodina. Čak je pokušao i da bude logičan
Odgovor za Zasluženo i Oni su Deutschland, a mi smo neprejebivi Srbi
Zbog našeg seljačkog neprejebivog karaktera i darvinove ne evolutivne završenosti u racionalnom dozrevanju kao što su sazreli ostali sednjeevoropski narodi a i Vojođani, mi braćo moja SORABI ne samo što najebasmo već i celi Balkan upropastismo i Jugoslaviju razjebasmo. Posle ovog ludila svi će nešto dobiti a mi kukavci crni sve ćemo izgubiti i centralnu Srbiju raseliti. Za ovu tvrdnju nađite govore i intervijue pametnog Koče Popovića sve će vam se samo kasti. Koča je sve rekao šta će biti i kako će bioti.
Sve dok budemeo ubeđeni da nam je nebo granica i da mrzimo onoga ko je zaradio i ima i dok budemo gledali u tuđ tanjir neće biti dobro.
Ništa niste naučiči od Dr, Arčibalda Rajsa, koji ostavi srce na Kajmačalanu on vam tutumalji reče i ovu: „Čujte Srbi,čuvajte se sebe“
Umro je veselnik tako, što je naišao na seljaka koji bije konja, on mu je rekao da je pretovaren i izgladneo i da ga ne bije! Seljak mu je odgovorio da se to njega ne tiče i da ako mu se ne svidja, može da se vrati u njegovu Švajcarsku!? Posle toga mu je pozlilo i ubrzo je umro.
Ne sumnjam u podatke na koje se pozivate, ali ima tu jedno malo ALI što naprednjačkoj devojci sreću kvari.
Za razliku od Nemačke i ostalih normalnih država gde je bez filtera i sistema nemoguće dobiti upotrebnu dozvolu u Srbistanu, kako bi to Arso rekao, to nije slučaj. Ovde je kako se sećam još 1975. – ’76 donet prvi Zakon o zaštiti životne sredine kojim je propisana obaveza ugradnje filtera i sistema za prečišćavanje otpadnih voda i od toga se nije maklo. Taj i svi ostali zakoni su mrtvo slovo na papiru koje niko ne ferma, a državi ne pada na pamet da ih sprovodi.
Cacak i njeni gradjani,treba da idu u pravcu „pametnog grejanja stanova“.
Na Cacanskom nivou,postoje uslovi.Ako nista bar savetodavno.
Jer poseduje akademske uslove,mislim na
tehnicki fakultet.
Nemam sve informacije o toplanama na secku,ali ako postoje logisticki tehnicki i ekonomski,sigurno da treba pristupiti toplani i toplani na secku.
Medjutim,uzimajuci u obzir,da se gradjani,greju na gas,i da nivo razmisljanja,a i finasiski uslovi,nije se ugo razmisljalo o dodatnom i alternativnim uslovima izvorima energije.
Kod nas sve ide sporo a sa tim i zaostalost.
Nekada vodeci univerziteti,mislim na masinski u Beogradu da vladama nisu ponudili dodatna nova resenja za grejanje.Medjutim
ima ona latinska izreka kakav narod takva i vlast.
Srbija je nazalost,najbolji primer.
Neverujem,mozda gresim,sigurno u
Holandiji nema i ako ima,mali broj toplana na secku,Jer Holandija nije poznata po sumskim resursima ali logisticki nije odrziv kao u Svajcarskoj,Finskoj,Nemackoj,severnoj Italiji,gde u ministarsvima tih zemalja postoje,izradjeni odrzivi projekti,zajedno sa projektima covekove okoline,kao i tradicijonalnia idustrija prerade drveta.
Znaci da tamo postoje uslovi logistike,za projekat toplana na secku.
Jer cim postoje odrzivi projejti u pravljanja sumskim resursima,postoji ulazna, velicina kolicina na godisnjem,desetog
Godisnjem,potreba odrzivosti rada toplana.
Ali Cacak ima i drugih neresivih
problema.
A sta ce biti,kad ce biti u buducnosti,odrzivosti komunalne infrastrukure.
Cacak ako zeli da bude odrziv u buducnosti,on mora etapno da ozbiljno dize cene usluga komunalija.
To bi bilo u pocetku,ne odobravanja,ali bi sigurno bilo i profitabilno.
Ono sto je uslov svih uslova je,da se uspostavi urbanizam,i strategija grada.
Ne vredi strategija ako ga neprati urbanizam i obrnuto.
Zato nije ni cudo,sto uvek na trzistu ne prodju
ponude.
Jer onaj ko nudi on gleda kako da ispuni svoju poslovnu godinu,a ne gleda dali ce
sirovina imati uvek i po odrzivoj ceni u buducnosti.
Pametno je jos vremena da se izvaga,kao sto su to uradili Vranjanci.
Protka Cacak.
MI TREBA DA SVATIMO SRBI DA NEMOZEMO DA SE PORECUJEMO SA NEMCIMA TOJEKULTURNA NACIJA RAZVIJENA I EKONOMSKI IKULTUROM AMI TOGA NEMAMO NI U GRADOVIMA NI USELIMA GLUPO JE POREDITI SE SA NEMCIMA KOD NAS JEBBITNO NEKA KOMSIJI CRKNE KRAVA PA NEMORA NIJA DA IMam ato je zavis toje radna nacija disciplina na ami žalosno je pričati