Pametno baratanje novcem: Kako u današnje vreme uštedeti
Živimo u potrošačkoj eri, u kojoj se sve vrti oko novca i kupovine. Kupovini se pripisuje uloga emotivne utehe, a novac postaje apstraktniji njegovim prebacivanjem na bankovne račune i kreditne kartice, pa smo sve manje svesni koliko zapravo trošimo i sposobni da potrošnju kontrolišemo i racionalizujemo. Odajemo vam nekoliko trikova za pametno baratanje novcem, kako biste uspeli da uštedite novac za vanredne situacije ili neke bitne životne investicije.
Jedite kod kuće
Česti obroci u restoranima mogu nam se činiti pristupačnim, ali ako tu potrošnju analiziramo na mesečnom nivou, suma koju dobijemo najčešće je jednaka onoj koju bismo trošili bar dva meseca da obroke pripremamo kod kuće. Tretirajte odlaske u restoran kao luksuz i odredite tačan broj dana mesečno kada možete da preskočite kuvanje, a da je to u skladu sa vašim budžetom i planovima štednje.
Rasprodaje
Rasprodaje u šoping centrima najčešće služe samo jednom – da kupimo jeftinije ono što nikad nismo ni planirali da kupimo i što nam potencijalno uopšte nije potrebno. Koristite ih samo za veće investicije – na primer, ako planirate da kupite nešto kvalitetno i skupo, ponekad je vredno sačekati rasprodaju. Osim u tim situacijama, za kontrolu troškova je bolje kupovati online, preko pouzdanih online prodavnica kao što je Shoppster, gde su cene transparentne i ciljano po kategorijama sajta pretražujemo baš ono što nam je potrebno, što smanjuje mogućnost impulsivne kupovine.
Godišnji odmor
Mnogi ljudi velike sume novca troše na godišnjem odmoru, pa ako se na ovo putovanje uputimo sa ostatkom porodice ovo predstavlja izdatak koji je pravi udar na kućni budžet. Zbog toga je važno unapred limitirati sumu novca koju izdvajamo za odmor i rigidno je se držati. Pri odabiru turističkog aranžmana uporedite cene svih postojećih prevoznika i aviokompanija, bukirajte dosta unapred ili čekajte jeftinije “last minute” ponude i detaljno pretražite opcije smeštaja na platformama kao što je Airbnb.
Nepromišljena kupovina
Izbegavajte impulsivne kupovine kako na putovanjima, tako i u šoping centrima i supermarketima. Iako vam se akcijske ponude artikala na kasi mogu učiniti primamljivim – ako se nisu prethodno našli na vašoj listi za kupovinu, ti artikli vam verovatno i nisu zaista potrebni i taj novac možete potrošiti pametnije. Ne tretirajte odlazak u šoping kao razonodu jer ćete zapravo sa manjom potrošnjom voditi kvalitetniji i ispunjeniji život.
Odredite cilj
Da biste imali razlog da štedite važno je odrediti cilj. Razmislite šta je vaš dugoročni cilj – bilo da je to kupovina kuće ili stana, štednja za edukaciju vaše dece, pokretanje biznisa ili prosto putovanje za sledeći godišnji odmor. Realistično procenite koliko novca vam je potrebno za ostvarenje tog cilja i u kom vremenskom periodu, na osnovu toga koliko trošite na realne svakodnevne potrebe i koliko novca od svoje zarade možete da uštedite na mesečnom nivou. Novac koji planirate da uštedite odvojite od ostatka novca za potrošnju odmah po pristizanju zarade -otvorite zasebni ili štedni račun.
Odredite dnevni budžet
Kada ste odredili cilj svoje štednje, od ostatka novca od vaše zarade oduzmite sumu koju izdvajate za račune, kiriju, kredite i prevoz i dobijenu sumu podelite na 31 dan u mesecu. Tako dobijate fiksni dnevni budžet koga se morate držati svakodnevno, makar okvirno. Procenite koliko novca vam u toj sumi odlazi na hranu, a koliko na druge troškove – jer ćete ovako lakše izbeći rasipanje novca na obe strane.
Postavite prioritete
Sa određenim dnevnim budžetom limitiramo potrošnju koja inače odlazi na kupovinu odeće ili kućnih uređaja, na primer. Za svaki vanredni trošak poput ovoga važno je odrediti mesečne i sezonske prioritete, isplanirati ga i u skladu sa tim umanjiti visinu sopstvenog dnevnog budžeta.
Tajna pametnog baratanja novca leži u definisanju prioriteta, prepoznavanju svojih realnih dnevnih i mesečnih potreba, određivanju ličnih ciljeva i svakodnevnom obuzdavanju od nepromišljenih troškova. Tek kada sve ovo postignemo uspostavićemo navike koje će nas dovesti do toga da novac akumuliramo i ulažemo u zaista bitne stvari.
__________________________________________________________________________