Pet ključnih veština radnika budućnosti
Od 2012. raste zabrinutost svetskih kompanija zbog nedostatka radne snage s novim veštinama, a danas čak 80 odsto direktora misli da na tržištu rada nedostaju veštine koje će biti potrebne za posao u novom, digitalnom okruženju, pokazala je analiza konsultantske kuće PwC iz 2018.
Koje su to nove veštine bez kojih nećemo moći da radimo? Tim na čelu s Ernie Wilsonom, dekanom na Univerzitetu Južna Kalifornija, tri godine je istraživao tržište rada i došao do zaključka da radnici budućnosti, koje oni nazivaju Third Space Thinkers, moraju imati razvijeno ovih pet veština:
1. 360° razmišljanje
Veština sagledavanja problema iz različitih perspektiva i razmatranje različitih scenarija čini 360° razmišljanje. Problemi su danas sve kompleksniji i zahtevaju od nas brzu, ali promišljenu reakciju. Zbog toga sposobnost analitičkog razmišljanja spaja više pogleda na određeni problem – talenat za kojim su poslodavci u potrazi.
2. Razumevanje različitosti
To podrazumijeva sposobnost rada u multidisciplinarnim i multikulturalnim timovima – i veštinu razumevanja tuđih potreba (staviti se u tuđe cipele). To znači da treba da znamo da dobro slušamo, da upoznajemo i poštujemo druge, pogotovo one koje nužno ne razumemo.
3. Empatija
Često izjednačena emocionalnoj inteligenciji, empatija je ključan deo naših svakodnevnih odnosa. Jednako tako je i element naših poslovnih života ili bi bar trebala da postane. Kako prema prijateljima i porodici, tako i prema kolegama, klijentima i saradnicima, očekuje se razumevanje i poštovanje vrednosti, mišljenja i osećanja, kao i prikladan odgovor s naše strane, najviše u kritičnim trenucima za tim.
4. Prilagodljivost
U okruženju koje se stalno menja pod uticajem razvoja novih tehnologija, sposobnost prilagođavanja najnovijim tehnologijama, saznanjima i trendovima jako je cenjena. Promene mogu biti dramatične, ali TS Misliocima one su sočan izazov radije nego noćna mora.
5. Intelektualna znatiželja
Biti inspirisan okolinom i vođen željom za novim saznanjima i zagonetkama, poslednja je karakteristika TS Mislioca. Intelektualna znatiželja osigurava temeljno i kvalitetno odrađen posao jer osim poslovnog zadatka, taj posao doprinosi i ličnom razvoju člana tima. Kreativna rešenja i motivacija za novim znanjima i brzim učenjem nužna su u rešavanju današnjih izazova.
E sa ovim člankom ste vaš pogodili šta je problem u Srbadistanu. Hajte malo neku kampanju da se u ovoj našoj maloj močvari povećaju plate, pa će se i volja za rad povećati. Svi poslodavci u Čačku kukaju da radne snage nema a ni jedan ne diže zaradu. Hajte malo Ozonci, dajte neku dugoročnu kampanju.
U Srbiji su veštine budućnosti savijanje ledja i snishodljivost, dokle god plata ne bude kora ‘leba i čaša vode!
Mislim da će se više tražiti apatija u odnosu na empatija. Nije smisao kapitalizma empatija.
Sesta vestina- Da radnik radi iskljucivo da se ne bi ulezao, da kaze hvala i ne prima platu.
Односно то се научно зове Цеђење зноја на научној основи.