Pet stvari koje bi svaki kupac trebalo da zna
Mnogi naši građani još ne znaju kako da ostvare svoja potrošačka prava, a zbog toga su najčešća dva pitanja koja su veoma važna:
– Šta uraditi kada se pokvari tehnička stvar (bela tehnika, računari, telefon, itd…)
– Šta uraditi kada se pokvari netehnička stvar (odeća, obuća i slični proizvodi koji nemaju tehničke karakteristike).
Prvo, trebalo bi utvrditi da li je proizvod u zakonskoj garanciji ili u komercijalnoj garanciji.
Zakon jasno i nedvosmisleno kaže da uz fiskalni račun, potrošač ima zakonsku garanciju od dve godine a komercijalna garancija je sve preko dve godine koju daje trgovac ili proizvođač i uslovi komercijalne garancije su definisati garantnim listom.
– Ukoliko se nesaobraznost pojavi u prvih 6 meseci od kupovine, da bi potrošač ostvario svoja prava potrebno je da uloži pismenu reklamaciju trgovcu na mestu gde je kupio proizvod i tom prilikom ima pravo da zahteva da se nesaobraznost otkloni zamenom, popravkom ili povratom novca – kaže za naš portal Marko Dragić, pravni savetnik u Nacionalnoj organizaciji potrošača (NOPS).
Prema njegovim rečima, ako se nesaobraznost ili nedostatak pojavi posle isteka 6 meseci pa sve do isteka zakonske garancije od 2 godine potrošač ima pravo da zahteva da se nesaobraznost otkloni zamenom ili popravkom.
Zakonski rok za odgovor na reklamaciju je 8 dana od dana podnošenja reklamacije a 30 dana je rešavanje iste ako je u pitanju tehnička roba, a ako je netehnička onda je 15 dana.
Bitni saveti i rokovi na koje bi trebalo da obratite pažnju:
– 2 godine zakonska garancija, preko toga komercijalna
– 8 dana – rok za odgovor na reklamaciju
– 15 – rok za rešavanje reklamacije na netehničku robu
– 30 dana – rok za rešavanje reklamacije na tehničku robu
– bez dokaza o kupovini nije moguće reklamirati proizvod (fiskalni račun, slip iz banke, izvod)