Prethodni članak
PKS još jednom na prodaji
Objavljeno 03/06/2021
Hemijska industrija PKS Latex iz Čačka ponuđena je na prodaju po osmi put, objavila je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika. Fabriku hemijske industrije u Čačku, koja se prodaje po početnoj ceni od 122.745.900 dinara (nešto preko 1 mil EUR), čine Pogon PKS i Pogon LATEX.
U okviru pogona prodaju se 34 objekta, kao i pogon fenolnih smola, pogon formaldehidnih i karbamidnih smola, skladište metanola, skladište gotovih proizvoda, skladište hemikalija, skladište i priprema karbamida, postrojenje hemijske pripreme vode, postrojenja za hlađenje, hidroforsko postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, vodozahvat, kranska staza i industrijska pruga, kao i pravo trajnog korišćenja portirnice, dela upravne zgrade u površini od 194 m2, sanitarnog čvora, laboratorije i parking prostora koji su pisani kao svojina HI Prvi maj a.d. Čačak.
Pogon LATEX čini 16 objekata: objekat fabrike lateksa, portirnica i garderoba, bazeni za ultrafiltraciju i taloženje otpadnih voda, parovod, centar za upravljanje motornim pogonom, skladište tečnih sirovina, skladište čvrstih sirovina, skladište gotovih proizvoda, gasna stanica tečnog azota i dr.
Javno nadmetanje održaće se 2. jula 2021. godine.
Sve van funkcije, samo u staro gvožđe i praviti novu fabriku…doduše, postoje u krugu fabrike zakopano preko 1000 buradi 90-tih godina, ko zna čega…možda vredi.
Sve one koji su doveli do ovoga treba pohapsiti. Unistili su jednog giganta. Sada je tamo korov. Realno je da ceo plac treba zaravniti, jer pored vec zagadjenog vazduha samo bi nam jos trebala i hemijska industija.
Koliko košta uklanjanje svega tiga da opet bude livada???
Jedina fabrika koje mi nije zao sto je propala.
Ne znaš ništa o fabrici, zato tako komentarišeš.
A sta to treba da se zna, prosvetli nas
Imali smo sest fabrika koje su proizvodile smole.Kotroman i Ivanjica su radile 24 sata 365 dana u godini.Proizvodile su za domacu industriju i za izvoz.Do 2006.godine sve su ugasene-po direktivi vlasti.Od tada 100% smola u Srbiju se uvozi iz nemacke. To vam je baza i za disperzije,boje za metal,drvo i td…Primat za unistavanje Srbije i uzimanje novca iz nase zemlje imaju svabe,za njih nasi politicari rade apsolutno sve. Srbija je nemacka gubernija! Razumem da se govnari na vlasti prodaju nemackoj drzavi za pare,ali ne razumem narod koji u svabe gleda kao u boga i kupuje njihov bofluk u lindi i trci da radi za nemca.Siptar mi je drazi…
Za one što kritikuju nemce: morate prvo da znate kako su ove firme i došle u Srbiju. Došle su u vreme „komunista“ jer nemci i drugi sa Zapada nisu mogli drugačije da uđu na ovo tržište, pošto je uvoz bio strogo kontrolisan i za većinu zapadnih proizvoda zabranjen kako bi se sprečio odliv deviza.
Zato je IMT dobio licencu od Fergusona za relativno mali novac, TAS sklapao Golfa, u Kikindi se sklapao Opel, u Sloveniji se sklapao Renault, u Trsteniku se proizvodili delovi za Boeing.
Sve te poslove nismo dobili mi u SFRJ jer niko drugi nije to znao da proizvodi ili niko nije bio bolji i jeftiniji od nas, nego je proizvodnja u SFRJ po licencama zapadnih kompanija bio jedini način da te kompanije uđu na ovo tržište, a drugi za „loan“ poslove, kao u slučaju Prve Petoletke i sličnih firmi, razlog je bio pomaganje Zapada da SFRJ ekonomski opstane da bi na Balkanu bila neka bafer zona između SSSR i Zapada, jer da je SFRJ ušla u Varšavski pakt, SSSR bi postavio pomorske baze na Jadranskoj obali.
Tito je bio maher da iskoristi trenutnu političku i vojnu situaciju svetu, a danas i da imamo takvog političara, ne bi mogao da uradi ništa, jer u tom smislu više nismo interesantni i nikoga ne možemo da ucenjujemo, pošto su maltene svi oko nas već u NATO.
Dakle, te firme nisu mogle preživeti otvaranje granica i globalizaciju, jer su napravljene da posluju u jednom zatvorenom sistemu koji se štitio kontrolom uvoza i visokim carinama, isto kao i automobilska industrija.
Ali, mogli smo na vreme da restruktuiramo i privatizujemo ono što valja, kao što je urađeno sa Metalcem i Tretrapakom iz Gornjeg Milanovca, ili da te firme u potpunosti rashodujemo, uklonimo svu opremu, i taj prostor iskoristimo za neku novu industrijsku zonu.
Jedno pitanje za sve političare koji su bili na vlasti 90-ih: zašto se u Čačku nije desila nijedna uspešna privatizacija većih firmi, kao što je slučaj Metalca iz Gornjeg Milanovca, nego je u Čačku sve uništeno (FRA, CER, Sloboda aparati, Tehnos, 1. Maj, Žitopromet, itd.).