Plaćajući taksu RTS-u građani finansiraju Informer i Srpski Telegraf
U novom predlogu Vlade Srbije o finansiranju javnih servisa predviđeno je da se dva javna servisa, RTS i RTV, i naredne godine finansiraju delimično iz takse za javni medijski servis, a delimično iz budžeta.
Time je praktično produženo važenje Zakona o privremenom uređivanju načina naplate takse za javni medijski servis za godinu dana, jer je prvobitno to bilo predviđeno za period od 1. januara 2016. godine do 31. decembra 2021. godine.
To praktično znači da će građani i sledeće godine nastaviti da finansiraju parazitski RTS kroz takse na električna brojila i kroz budžet Srbije.
Očigledno je da sadašnji menadžment i uprava RTS-a nisu sposobni da sistem drže finansijski održivim, jer im prihodi od marketinga prelaze tek jedni petinu ukupnih prihoda, dok ostatak stiže od sve siromašnijih građana preko taksi i poreza koji se slivaju u budžet.
Sa druge strane, RTS novac građana rasipa bez ikakve ekonomske logike na finansijske egzibicije poput “reklamiranje svog programa u štampanim medijima i na portalima”.
– Potpuno je jasno zašto režim ne ispunjava svoja obećanja o ukidanju takse za Javni servis, kada se pogleda lista onih kojima RTS plaća za reklame. Tu prednjače medijski kerberi ovog režima kao što su „Informer“, „Srpski Telegraf“ ili „Alo“. Tužno je na šta je spao Javni servis Srbije, pa se neretko u vestima RTS-a prenose stavovi iz ovih tabloida, najvećih zagađivača javnog prostora u ovoj državi – kaže Borislav Borović, predsednik Odbora Narodne stranke za privredu i finansije.
_____________________________________________________________
stop naprednoj pljacki
Imam kablovsku tv,koju plaćam a rts sam primoran da plaćam a negledam je,gde to ima