Poletov blok kao deo zelenih krovova
Poletova fabrika glinenih blokova u Stražilovu već je celi jedan vek prepoznata, kako u Srbiji, tako i u okruženju, kao kvalitetan i pouzdan partner u gradnji.
Za ovako dugu tradiciju proizvodnje proizvoda od gline zaslužna je, između ostalog, spremnost na inovacije, stalno ulaganje u nove tehnologije, a posebno u ljude i njihova znanja i veštine. Kupci su to prepoznali i nagradili svojim dugogodišnjim poverenjem.
Zeleni krovovi – projekat sa ciljem očuvanja životne sredine
U poslednjih sto godina upotreba opeke u građevinarstvu značajno je porasla, a napredovanje u tehnologiji takve proizvodnje sve je izraženije. Međutim, u našoj novijoj istoriji još jedan element dobija na značaju, a to je život u skladu sa prirodom.
AD Polet je nesumnjivo pokazao svoje jasno opredeljenje prema inovacijama i zadovoljavanju potreba savremene gradnje imajući istovremeno u vidu zaštitu životne sredine. Dokaz tome su i dve EPD deklaracije proizvoda o zaštiti životne sredine koje je Institut za ispitivanje materijala dodelio AD Poletu za proizvodnju crepa u Novom Bečeju i proizvodnju cigle u Stražilovu.
I pored toga, Poletovi stručnjaci nastavili su sa unapređenjem svog doprinosa očuvanju životne sredine realizujući još jedan zanimljiv ekološki projekat, a reč je o zelenim krovovima. Otišli su tako korak dalje od same proizvodnje cigle. Pokrenuli su projekat odlaganja loma od blokova kao nusproizvoda u proizvodnji, sa ciljem pozitivnog uticaja na životnu sredinu.
Na taj način lom od pečenih blokova našao se kao važna komponenta u mešavini za izradu sve popularnijih zelenih krovova. U kombinaciji sa blokom koriste se još i pesak, treset i humus, u zavisnosti o kakvoj se vrsti zelenog krova radi. Usitnjeni lom od pečenih opekarskih blokova prisutan je u strukturi zemljišta za zelene krovove u kompoziciji sa 50-80% vol.
Ovaj inovativni projekat kao rezultat je doneo saradnju između kompanije AD Polet i agencije ‘Živeti sa biljakama’. Spoj znanja i iskustva Poletovih inženjera tehnologije Vesne Svrkota, Marka Šćekića, Teodore Janić i Marije Vrebalov sa znanjem i iskustvom diplomiranog inženjera pejzažne arhitekture Radivoja Bulatovića omogućio je objavljivanje javne publikacije i njenu prezentaciju pod nazivom “Izgradnja zelenih krovova na bazi recikliranog građevinskog materijala” koju su inženjeri fabrike cigle „Stražilovo“ predstavili na IX Kongresu savremene industrije glinenih proizvoda (SGIP) na Divčibarama, u oktobru 2022. godine.
Studiju o hemijsko-fizičkim i geološkim svojstvima različitih mešavina sastojaka za zelene krovove sprovela je Laboratorija za geotehniku Šumarskog fakulteta u Beogradu.
Zeleni krovovi predstavljaju jedinstveno i inovativno rešenje za ozelenjavanje objekata i pozitivno utču na životnu sredinu, ali i na energetsku efikasnost samog objekta.
Zeleni krovovi sve su popularniji, ne samo u glavnom gradu Srbije, gde se mogu videti sjajni primeri na poznatim beogradskim zgradama, ali i širom zemlje. Sve više ljudi uviđa važnost zelenila u urbanim sredinama, njihov doprinos kvalitetnijoj životnoj sredini, a u Poletu su ponosni što su i njihovi stručnjaci deo ovako važnog projekta.
___________________________________________________
Ova firma koju vi promovišete preti da uništi ono malo karlovačkih vinograda. Još jedan u nizu ubica srpskih prirodnih lepota i dobara.