Prethodni članak
Politika subvencionisanja stranih investitora je ekonomski promašaj
Uprkos medijskim upinjanjima da se pokaže da smo na fantastičnom ekonomskom putu, statistika je neumoljiva, kaže Borislav Borović, potpredsednik Narodne stranke. U svom autorskom tekstu Borović kaže i sledeće:
Po BDP po glavi stanovnika, Srbija je na samom dnu evropske lestvice. Šta je “pošlo po zlu”, ako smo 2024. godine po ovom parametru bolji u regionu samo od Albanije, BiH, Severne Makedonije, a u Evropi još od Moldavije i Ukrajine. A 2008. godine smo bili bolji od svih ovih zemalja ali i od, na primer, Belorusije ili Crne Gore koje su nas pretekle. Umesto da po društvenom proizvodu i standardu “pretičemo druge, drugi pretiču nas”.
Poslednjih gotovo dve decenije jedan od ključnih ekonomskih prioriteta svih vlada je privlačenje stranih direktnih investicija sa ubrzanjem u poslednjih 12 godina. U tom cilju vlade su stranim korporacijama činile sve moguće ustupke, kakve retko ili nigde ne mogu dobiti. Političari se time hvale, predstavljajući kao uspeh dolazak stranih kompanija i nova radna mesta, iako nikada do sada nisu rađene analize finansijskih efekata, odnosno troškova i koristi politike subvencionisanja stranih investitora.
Strani investitori će ostati u zemlji samo ako su nadnice niže nego u drugim zemljama, a to je bedna prednost Srbije. Ili ako su energenti jeftiniji nego u zemljama iz kojih dolaze, a i tu prednost možemo izgubiti potpisanim sporazumom o energetskoj diverzifikaciji.
Postoji stalna pretnja investitora da bi oni u svakom trenutku mogli otići, samo ako im bilo koja od pogodnosti bude uskraćena. Zbog toga im država nudi sve više ustupaka zbog straha da će oni napustiti Srbiju, držeći državu kao taoca stranih kompanija.
Zato poresko oslobođenje u određenom periodu, zato olakšice ili oslobađanja od komunalnih troškova, taksi i nameta… Često im se tolerišu utaje poreza, ne vrši se valjano ili uopšte kontrola transfernih cena.
Sve veće i veće subvencije se podrazumevaju. Strani investitori manipulišu poreskim bilansima i iznose iz Srbije neoporezovane profite. Početna ulaganja investitora se ubrzo neutrališu odlivom kapitala iz zemlje i profita ostvarenih u Srbiji. Ako tome dodamo simbolično angažovanja domaćih kooperanata i dobavljača od strane stranih investitora, onda od obećanog transfera znanja i tehnologija nema ništa.
_______________________________________________________