Ponovo razlike u ceni maline, proizvođači traže minimum 600 dinara za kilogram (VIDEO)
U Moravičkom i Zlatiborskom okrugu trenutna akontna cena maline je 510 dinara za kilogram sorte „vilamet“, dok se cena u Šapcu i Valjevu kretala od 650 do 700 dinara, kaže Dobrivoje Radović iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji. On je apelovao na nadležne službe da utvrde da li je cena od 510 dinara rezultat monopola na tržištu.
„Prostom kalkulacijom i matematikom dolazi se do zaključka da je u pitanju čist monopol“, kaže Radović.
Trenutnu cenu od 630 dinara za sortu maline vilamet, kako dodaje, drži kompanija ITN (kupac požeške Budimke) u Kosjeriću, dok su ostale, bolje sorte, nešto skuplje.
Do pada cene, kako dodaje, došlo je pre nekoliko dana.
„U mačvansko-prnjavorskom kraju malina je već plaćena 600, 620, 650 dinara i tamo se uskoro završava berba, a kod nas gde je odrađeno 30, 40 odsto berbe malina je 510 dinara“, objašnjava sagovornik našeg portala.
Radović podseća i da su Arilje i Ivanjica, područje koje je srce proizvodnje domaće maline.
„Država je odradila svoje deo posla, ako pogledamo unazad pet godina imali smo tržište u delu Evrope, Francuzi, Nemci, Britanci, kupovali su našu malinu. Imamo i od pre dve, tri godine nova tržišta, skandinavske zemlje, Japan, deo Kine, kao i Arape koji dosta kupuju malinu“, podseća naš sagovornik.
Sva ta tržišta kako kaže, dobro funkcionišu i nije jasno zašto su veliki otkupljivači napravili, kako tvrdi, monopol i ne dižu cenu maline iznad 510 dinara.
„Oni kažu da je to akontna cena, ali kako dani odmiču sve više mi se čini da je to i akontna i završna cena maline“, ocenjuje Radović.
Naš sagovornik kaže da su malinari Arilja i Ivanjice pozvali predstavnike države da dođu u njihov kraj, uvere se kako protiče berba, kakav je rod i sami procene da li su ispravna očekivanja malinara da se ovogodišnji rod plati od 600 do 620 dinara.
Kako podseća, pad proizvodnje maline zabeležen je i u drugim zemljama, Čileu i Poljskoj, a u Srbiji se kreće od 30 do 50 odsto.
DVEVNICA DO 5.000 DINARA
Radović koji svoje malinjake ima u mestu Prilike kod Ivanjice, kaže da ove godine nema problema sa radnom snagom. Njegovim radnicima ove godine je obezbeđen smeštaj, tri obroka i dnevnica koja se kreće od 4.000 do 5.000 dinara.
Malinari koji radnike plaćaju po učinku isplaćuju od 80 do 100 dinara po kilogramu.
Prema Radovićevim rečima, proizvođači kupina ove godine očekuju da cena tog voća bude od 300 do 500 dinara za kilogram.
Da se nezvanična cena maline kreće u istom iznosu koji navodi prestavnik Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji, od 510 dinara za sortu vilamet, do 530 dinara za sortu miker, potvrdio nam je i Radoje Rogić koji svoje malinjake ima u selima Ponikve i Vrutci kod Užica.
„Onim proizvođačima koji plaćaju radnike, ne isplati se cena maline ispod 600 dinara za kilogram jer treba platiti i okopavanje i vezivanje malina“.
On smatra da je u tom kraju trenutno aktuelno smanjenje zasada pod malinom, zbog manjka radne snage.
„Već sada ima oko 20 dosto manje zasada maline nego prošle godine kada je suša učinila svoje pa je ove godine manji prinos, stabljike su manje, listovi takođe, plodovi su lošijeg kvaliteta“, kaže Rogić za naš portal.
Kako dodaje, proizvođači očekuju veću cenu maline od trenutne, najmanje 600 dinara za kilogram, pre svega zbog skupljeg goriva i mineralnog đubriva.
Ove godine, mineralno đubrivo za maline, kako naglašava, platio je duplo više nego 2021.
Čedomir Savković, Nova ekonomija
stop tajkunskoj pljacki
Управо сам схватио да не морам да једем малине. Витамина има и у другом воћу
Treba da bude i 1000 dinara kilogram kad su slozni.Otkup kaisije branice proisle godine 80 dinara ove poceli sa cenom 70 dinara pa smanjili sinoc na 60 dinara za kilogram.Ocigledno da drzava nema interesa od kaisije pa zato proizvodjaci kaisije tako i prolaze.
Sa svim poljoprivrednim proizvodim je uglavnom tako. Jedino rešenje je udruživanje u zadruge ili neki drugi vid i investicija u preradu, tačnije dolazak do finalnog proizvoda bilo to meso, kajsija, mleko, malina…. E onda bi proizvođač zaradio bar tri puta više nego ovako.
Ni jedan od kometatora ne razume ekonomski zakon ponude i potražnje.
Drugo niko ne zna šta je političko ekonomski protekcionizam.
Kad to naučite i shvatite realnost surovog svetskog nadmetanja, onda ćete se opasuljiti. Sadanje stanje je nepromenljivo sve dok se ne reši pitanje Kosova, odnosa sa Rusijom i Kinoma. E tek tada ćemo dobiti sve povlastice od bogatih Zapadnih zsmalja za privilegovan status na Balkanu.
Vučić to zna i radi da nekako to postigne. Kilava opozicija isto ta zna ali ne sme da vam kaže. Jer kada bi vam to rekli ne bi više imali političko-ekonomske i statusne privilegije od kojih se danas solidno i bezbrižno zivucka.
Ja znam da ce seljak(proizvodjac) uvek biti prevaren i ponizen,nema veze ko ce biti na vlasti! To je dokazano decenijama u proslosti i tako ce vazda biti! A te price:“Ne razumes ti te teme,za bolje sutra potrebno je vreme!“,mani se toga,gadi mi se!! Seljak je potrban bas kao i srpski vo samo onda kada se nema kud,a i to kada prodje istaim je sudbina! Nego procitaj ti onu knjigu „Cujte Srbi“ gde pisac kaze:“Budite sto jeste(Srbi),seljaci i cuvajte se svoje inteligencije!“,e bas takvih koji su strucnjaci da nam objasne zasto su kontradiktornosti ok i normalne! Jer ocigledno je da gde prestaje logika,tu nastaje inteligencija Srbije,strucnjaci!
Odgovor za Gandra alijas Dragan
Odlično i vi poslušaste čika RAJSA i ostaste u 18 veku 🙂
Zamuzeni zatupljeni popovi vam kolo vode gatare veam čini skudaju i život tače uz trubu, kolo, dvoenice, frulici, šljivovicu itd.
Pre 40 godina Kinezi umirali od gladi ali dođe Si pa otvori fabrike uze motku potera seljake da rade u fabrikama. A pametne mlade kineščiće nauči da prave kompjutere telefone i veštačku inteligenciju pa oni danas prešišaše Amerikance. A mi i dalje malina malina malina. E ta nas malina neće spasiti.Skuplji kajmakm bali luk, slanina, i ostalo na oijaci nego u marketu koje ima zaštićen znak i tačnu tešinu. Prošlo ispekciju. Idi pogledak na pijaci koliko ima kupaca niko.
Zato nam sve pametno ode tamo gde može da radi i zaradi.
Doduše i TITO je pokušao da nas prevaspita i građanizuje, ali viđu vraga sve njegovo unuštismo. I samoupravljanje i bratstvo jedinstvo i nesvrstane u radničku klasu.
Stoka nezajaziva! Nikad i nista im dosta. J…vas malincine ko suvo zlato da prodaju. A sve im mnogo platiti- pa radite sami najekonomicnije je,i super. Trosak radnika 0.
Gramzivost nikad nikom dobro donela nije. Sad im i 500 i nesto dinara malo Udri grade..
Fuj!
Slazem se da je vecina njih poslodavac ravan nuli. Ali ima onih koji placaju radnike po 50€ i njima svaka cast. Postenim radom i treba traziti 600 po kg
Ko tebi drma kavez? Kad si zadnji put uradila UPDATE? Mozak ti jos registruje kameno doba.
Bolje cuti i sakri se u neku rupu jadnice pakosna,srami se svoje izjave.
Objaviše u medijima kako je cena kajisije 50 dinara za rakiju a cena branice izmedju 80 i 100 dinara. Laže bagra kao i za sve drugo. Otkupna cena kajisije je 35 dinara i za 100 kg ovog voća mi koji ga proizvodimo za 100 kg možemo da kupimo 15 litara nafte.Bruka i sramota. Jad i beda. Prošle godine otkupna cena bila 50 dinara, nafta bila 160 dinara, veštačko djubre poskupelo tri puta, preparati duplo, a nafta danas 218 dinara. Tako država brune o poljoprivrednicima. Sve čestitke, bravo
Sta oce ovi malinari da se obogate za jednu sezonu. Kako ih nije sramota.
‘oće pristojnu zaradu dostojnu čoveka, a ne kao ja smrdim za džabe.
Ja ne znam nijednog malinara milionera a ti.
Dokaz da su nesposobni da unovče ono čime se decenijama bave.
Pa, **biga malinari, nema više stanova po Srbiji, sve ste kupili. A i mogli bi negde da stavite tačku i zarez, **biga.
Proizvođači, bre, ne gurajte više prst u oko ovom narodu.
Nabere jedan 30 evra po satu i opet malo. Šta vam je, ljudi, niko nije lud. Smirite se, kupujte dzipove i stanove, ali bar u tišini, sramota
Odgovor za Gandra alijas Dragan
Odlično i vi poslušaste čika RAJSA i ostaste u 18 veku 🙂
Zamuzeni zatupljeni popovi vam kolo vode gatare veam čini skudaju i život tače uz trubu, kolo, dvoenice, frulici, šljivovicu itd.
Pre 40 godina Kinezi umirali od gladi ali dođe Si pa otvori fabrike uze motku potera seljake da rade u fabrikama. A pametne mlade kineščiće nauči da prave kompjutere telefone i veštačku inteligenciju pa oni danas prešišaše Amerikance. A mi i dalje malina malina malina. E ta nas malina neće spasiti.Skuplji kajmakm bali luk, slanina, i ostalo na oijaci nego u marketu koje ima zaštićen znak i tačnu tešinu. Prošlo ispekciju. Idi pogledak na pijaci koliko ima kupaca niko.
Zato nam sve pametno ode tamo gde može da radi i zaradi.
Doduše i TITO je pokušao da nas prevaspita i građanizuje, ali viđu vraga sve njegovo unuštismo. I samoupravljanje i bratstvo jedinstvo i nesvrstane u radničku klasu.
hahahahahaha opet ce da blokiraju put hahahahaha a ovi napravili autoput hahahahaha pa ce sad da blokiraju seosku dzadu hahahahahahah ako i zasluzili ste hahahahahaha
Jovanjica je isplativija od malinjaka,manje se radi a cene,vanserijske.
Kakav gadan narod i ovde po komentarima i po ulicama i javnim ustanovama, gola xxxxx, nije ni cudo sto nas svi „vole“. Sami sebe ne volimo, ovi mucenici sto proizvedu nesto pa traze vecu cenu ne mogu da se izbore s bagrom koja bi da zaradi a da ne radi svima je „prst u oku“ visoka cena maline a niko pojma nema koliko je tesko fizicki proizvesti bilo sta na selu. Cene kostanja te proizvodnje i ekonomsku isplativost ne treba pominjati jer ko god misli da moze da se obogati neka dodje na selo da proizvodi sam, zemlje u zakup ima kol’ko pozeli.