Poskupeće mleko i sir
Evropska komisija poslala je pismo premijerki Srbije Ani Brnabić u kojem je izrazila zabrinutost zbog raznih trgovinskih ograničenja koje je Srbija uvela proteklih meseci. U pismu je sugerisano da se ukinu nedavno uvedeni prelevmani, odnosno uvozne takse na mleko i mlečne proizvode. Međutim, stručnjaci kao i domaći proizvođači, upozoravaju da ćemo, ukoliko se to desi, daleko skuplje plaćati ove proizvode u radnjama.
Agroekonomista Žarko Galetin podseća za naš portal da po Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju da je država od 2008. godine bila u obavezi da upodobi spoljotrgovinske akte u skladu sa propisima Evropske unije.
– Vrlo često dobijamo packe, kako od Evropske komisije, tako i od Svetske trgovinske organizacije, iako nismo ni njen član. Sada kada mi hoćemo da zaštitimo naše mlekarstvo oni nam govore da to nije u skladu sa međunarodnim obavezama – kaže Galetin za Nova.rs.
Prema njegovim rečima, veliko je pitanje da li će Srbija poslušati tu njihovu sugestiju.
– Može se desiti da država na osnovu pritiska uradi to, ali će izazvati veliko razočaranje kod proizvođača. Tu situaciju može da prevaziđe veća otkupna cena, što će usloviti i poskupljenja – objašnjava naš sagovornik.
On napominje da je težak odnos države i mlekara, budući da se nateže priča oko premija za mleko, subvencija po grlu i svim pratećim pitanjima.
Galetin vidi izlaz da država napravi pritisak na otkupljivače mleka da podignu otkupnu cenu, u šta sumnja. Napominje i da su narušeni odnosi između primarnih poizvođača i otkupljivača.
– Iako neću da prejudiciram, lično smatram da će te takse ostati. To je komplikovana problematika. Sada nije u pitanju ni cena . Ako se nastavi trend devastacije i uništavanja stočnog fonda postavlja se pitanje da li ćemo uspeti da proizvedemo dovoljne količine mleka za srpsko tržište – kaže Galetin. To je suština, kojom država mora dobro da se pozabavi.
Naš sagovornik je čuo podatak da je oko 80.000 grla rogate stoke otišlo u klanice za poslednjih godinu dana.
– Svake godine imamo pad brojnog stanja krava, nešto i od tih životinja završi u klanicama. To je posledica loše agrarne politike koja je dozvolila da mlekari seku granu na kojoj sede – zaključio je Žarko Galetin za Nova.rs.
Proizvođači mleka smatraju da će mlekarstvo nestati u Srbiji, kaže za Nova.rs Predrag Veljković koji oko 100 litara predaje svakodnevno. Na naše pitanje kako komentariše činjenicu da
Evropska unija traži ukidanje takse na mleko i mlečne proizvode naš sagovornik odgovara:
– To je direktan udar na nas proizvođače. Velike mlekare će da uvezu, a i sada imaju na zalihama ogromne količine mleka. Da je uvoz bio kontrolisan ne bismo ni imali ovakav problem koji će se sada uvećati – objašnjava Veljković za Nova.rs. Prema njegovim rečima mleko mu po litru plaćaju 53 dinara što je sramota.
Izvor: Nova.rs
Ceo tekst pročitajte na: https://nova.rs/vesti/biznis/poskupece-mleko-i-sir-scenario-koji-nam-se-sprema-zbog-zahteva-eu/
_____________________________________________________________
E da je mnogo toga kontrolisano ne bi nam bilo ovako da ne možeš ni osnovne namernice od plate da kupiš a ovi mlate o nekoj potrošačkoj korpi veze nema sa vezom i ovi zaštitnici potrošača čemu oni služe .Plate penzije Kosovo i u krug IMALI KRAJA OVOM LUDILU
Kako se ovo desava ekonomskom tigru nije mi jasno