Poskupeo auto-gas
Cena tečnog naftnog gasa (TBG) popularnog auto-plina, poslednjih nekoliko dana uzletela je za pet do šest dinara po litru.
U ponedeljak TNG se točio po ceni od 71,50 do 75,90 dinara po litru.
Ako je za utehu vozačima koji koriste ovo gorivo za pogon svojih automobila, ne radi se o nestašici ili nekom drugom poremećaju na tržištu zbog čega je cena krenula naviše, već o takozvanom “sezonskom uticaju”.
– Uvek u toku zimskih meseci, zbog drugačijeg odnosa smeše propana i butana, cena TNG dobije malu korekciju naviše – kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije. – Tako je i sada i cena je korigovana, mada još radimo analizu, za oko 0,5 odsto.
Od srpskih vozača u regionu TNG plaćaju skuplje samo u Mađarskoj. Približno ista cena je u Crnoj Gori, ali je zato u BiH cena oko 0,42 evra za litar.
Razlog za to što je TNG skuplji u Srbiji nego u većini zemalja regiona, prema analizi Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS), u najvećim je državnim zahvatanjima (akciza, porez) koja u Srbiji dostižu 50,71 odsto od cene.
U Mađarskoj su državna zahvatanja 38,8 odsto, u Crnoj Gori 36,97 odsto, Hrvatskoj 21,55 a u BiH 14,57 odsto. Tako je državna kasa u Srbiji, na svakih 1.000 litara prodatog TNG bogatija za neverovatnih 289 evra, u Hrvatskoj za 103, a u BiH država od vozača uzima samo 42 evra, pišu „Novosti“.
Zatvoreno 100 pumpi
Od 230 kontrolisanih benzinskih pumpi Poreska uprava je od početka godine zatvorila njih 100 zbog nepravilnosti u radu, potvrdjeno je danas Tanjugu u Poreskoj upravi.
-Nepravilnosti koje su poreski inspektori našli na licu mesta uglavnom su neizdavanje fiskalnih isečaka, angažovanje radne snage na crno, dvostruka evidencija, neispravnost fiskalnih kasa– rekao je Nenad Krtolica iz Poreske uprave, napominjući da se ne kontroliše samo roba u smislu nafte i naftnih derivata nego sva roba koja se nalazi i koju mora da prati odgovarajuća dokumentacija.
Prema njegovim rečima, kada se utvrde nepravilnosti u poslovanju poreskog obveznika objekat se privremeno zatvara na sedam dana.
“Odmah nakon toga se na objektu nalazi vidljivo istaknut plakat na kojem je naveden razlog zatvoranja i do kada će to trajati. To znači da kada gradjani dodju do objekta i vide da ne radi mogu da saznaju i koji je razlog zatvaranja“, rekao je Krtolica za RTS.
Kako je obijasnio, postupajući inspektor koji utvrdi nepravilnost i zatvori objekat stavlja službeni pečat i u obavezi je da u narednih sedam dana najmanje jednom obidje objekat.
Navodeći da se Poreska uprava ozbiljno bori protiv sive ekonomije, on navodi da je jedan od načina te borbe i kontrola bezinskih pumpi, što ranije nije bila praksa.
“Kontrola se nastavlja u kontinuitetu, biće obuhvaćeni svi poreski obveznici koji se bave pružanjem usluga. Neće se kontrolisati samo benzinske pumpe nego i objekti koji se bave pružanjem usluga – ugostitelji, pekari…“, rekao je Krtolica.
Тако бре треба.Затворите све пумпе по малим местима и вукојебинама да народ нема где да купи канту нафте да узоре вукојебину.Све Југопетролове пумпе сте продали којекоме е сад иг затворите и решили сте проблем,јебе вам се за народ нек цркава.
sve bedniji narod debelo plaća sve bogatiju elitu političara …
Е знаш ли црни Гуромире да нам те пумпаџије по малим местима све и свашта уваљују, да нам трактори и лимузине цркавају што у горива стављају разне керозине, петролеје, што уља више имају воде, а што закидају на мерењу то је тек криминал.
Знам то пријатељу.Али не знам да је држава умрла.Комунисти су предвиђали њено одумирање,али еве она и умрије, бог да јој опрости душу.Како даље без државе која ће о нама водити рачуна као о својој деци не знам.Домаћа гамад појешће нас до последњег.
Гамад ито капитализам у најгорем облику, новоформирани, они ће народ да униште за мале плате а тиме и државу, све лопов до лопова, тешко нама