Poskupljenje goriva u Srbiji – biju Huti al’ biju i naši
Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine Srbije objavilo je nove cene goriva koje važe od 24. februara. Po toj odluci, cena evrodizela će biti 205 dinara, a benzina ekstrapremijuma BMB 184 dinara po litru.
Tim povodom Borislav Borović, potpredsednik Narodne stranke i predsednik Odbora za privredu i finansije te stranke kaže sledeće:
To su značajno veće cene goriva u odnosu na sve zemlje u okruženju, a samo šest zemalja u EU će imati skuplji benzin i dizel nego što je u Srbiji. Predsednik države je “stručno” objašnjavajući ovo povećanje cena goriva u Srbiji, svu krivicu svalio na Jemenske Hute koji potapaju brodove u Crvenom moru, prognozirajući da će cene nafte biti dvostruko veće u svetu.
Naravno da svako otežano snabdevanje i distribucije nafte dovodi do porasta cene tog proizvoda, ali neće biti da se to najviše odražava na cene goriva u Srbiji. Pre će biti da je ova razlika u ceni goriva u Srbiji i ostalim zemljama u okruženju i u većini Evrope, u režiji “Huta iz Nemanjine 11” (figurativno).
Akcizna politika svih vlada SNS-a dugi niz godina je takva da u finalnoj ceni goriva i energenata više od 50 procenata učestvuje država zahvatanjem kroz akcize, PDV i druge takse dok distributeri i proizvođači uzimaju manje od 50 odsto. To nije normalno, zato i imamo skuplje energente nego u čitavom regionu i u većini zemalja Evrope.
Akcizna politika je jedan od glavnih generatora inflacije u Srbiji, jer cene goriva, ali i struje i gasa, direktno utiču na sve ostale cene.
Narodna stranka godinama insistira na smanjenju akciza ili i njihovom potpunom ukidanju, posebno na gorivo za poljoprivrednike ili ukidanje akcize za struju koja je privremeno uvedena 2015. godine zbog “finansijske konsolidacije”, ali nikada nije ukinuta.
– Bez potpune promene ovakve akcizne politike, sve navodne antiiflacione mere su bespredmetne i uzaludne i idu direktno “preko leđa” i privrede i svakog građanina u Srbiji – zaključuje Borović.
_______________________________________________________
Nije ni vlast mutava, vidi da se niko ne odrice voznje, a vidi i da je prosecno 1,3 osoba u autu