Preduzetnice u senci muškaraca
Ekonomski i društveni razvoj jedne države, bez obzira na njenu uređenost i ekonomsku snagu, kako tvrde ekonomski stručnjaci počiva na preduzetništvu, što na drugoj strani objašnjava zbog čega na razvoju preduzetništva posebno potenciraju najrazvijenije zemlje sveta. Na drugoj strani zajednički imenitelj koji povezuje najrazvijenije i siromašne države, kada je preduzetništvo u pitanju predstavlja činjenica da ono počiva na muškoj populaciji. Istraživanja koje su svojevremeno sprovele Ujedinjene nacije preko organizacije UN Women, nedvosmisleno ukazuju na to da i u ovoj sferi još uvek nije postignuta rodna ravnopravnost, zbog čega se bez preterivanja može reći da žensko preduzetništvo, bez obzira na stepen uređenosti i ekonomske snage jedne države, predtavlja kamen spoticanja.
Na osnovu ovog i sličnih istraživanja koja su sprovedena u poslednjih nekoliko godina došlo se do podataka da je žensko učešće u svetskom radu iznosi oko 67 odsto, a da žene zarađuju tek 10 odsto u okviru ukupnog svetskog dohotka, odnosno da je ženska populacija za svoj rad, isti kao i muški, plaćene čak 23 odsto manje, s tim što je u njihovom vlasništvu samo jedan procenat svetskog kapitala. Prema zvaničnim statističkim podacima svetska ženska populacija broji 2,7 milijardi žena od kojih je najveći procenat njih nema mogućnost izbora poslova kao i muškarci.
U kojoj meri bi razvoj ženskog preduzetništva predstavljao višestruke koristi za svetsku ekonomiju, najbolje ilustruje podatak da je na svetskom i evropskom nivou ustanovljen čitav niz fondova koji nude bespovratna sredstva za razvoj ženskog preduzetništva. Stremljenje ka rodnoj ravnopravnosti do 2034. godine je trenutno vodeći evropski trend kojim su promovisani razvojni ciljevi i politika inkluzivnog rasta. U okviru ove strategije propagira se veća participacija žena na tržištu rada u cilju smanjenja siromaštva i bolje socijalne kohezije, a nude se i bespovratna sredstva za žene preduzetnice.
Pod pojmom preduzetnica podrazumeva se uspešna, samostalna poslovna žena koja je pokrenula, vodi i živi od posla kojima se bavi. vodi. Drugim rečima pojam preduzetnica se odnosi na žene koje su osnivači i vlasnice kompanija i poslodavci koji upošljavaju. One su i direktorke, stalno zaposlene osobe koje su stvorile firmu radi ostvarivanja profita i rasta i čiji je glavni lični prihod zarada ostavarena radom u kompaniji i vlasnice makar jednog procenta preduzeća u kom obavljaju najmanje jednu rukovodeću funkciju (u marketingu, finansijama, ljudskim resursima).
Rezultati brojnih istraživanja na temu ženskog preduzetništva, odluke da se pokrene sopstveni posao i problemima koje takva odluka podrazumeva ukazuju da se manje razvijenim državama, kakva je Srbija, za preduzetnički poziv ženska populacija uglavnom opredeljuje iz nužde. To su one žene koje su zbog predugog traganja za poslom egzistencijalno primorane da se samozaposle. Međutim, postoje i dame koje u preduzetničke vode ulaze iz želje da se bave poslom (nekada je reč i o hobiju) koji vole. Ovaj tip preduzetnica naziva se preduzetnice šanse.
- Tekst u sklopu projekta „Čačansko žensko preduzetništvo – ekonomsko, socijalno i društveno osnaživanje žena“ koji je sufinansiran iz budžeta Grada Čačka. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva
__________________________________________________________________________