Preduzetnici traže olakšice
Povodom jubileja akcije „Blic preduzetnik“, u organizaciji kompanije Ringier Axel Springer i Societe Generale banke u sali Skupštine grada održana je panel diskusija na temu „Mali biznis – podrška preduzetništvu i perspektive za razvoj“ gde su ekonomski stručnjaci i privrednici razgovarali o mogućnostima za razvoj biznisa u zemlji i mehanizmima podrške za mala i srednja preduzeća.
Učesnici u diskusiji bili su Jelena Bulatović, izvršna direktorka Srpske asocijacije menadžera, Aleksandar Gračanac, zamenik sekretara Sektora za preduzetništvo Privredne komore Srbije, Mihajlo Jović, član Gradskog veća, Biljana Pešić, direktorka prodaje za mala preduzeća i preduzetnike Societe Generale i Mara Topalović, vlasnica Studija “Maruška”.
Učesnici tribine su ocenili da je klima za razvoj preduzetništva u Srbiji bolja nego ranije, ali da je i dalje daleko od idealne. Prema podacima Jelena Buelatović, izvršne direktorke Srpske asocijacije menadžera, po prvi put je prošle godine imamo veći broj otvorenih od broja zatvorenih preduzetničkih radnji. Da bi taj broj bio još veći, srpski menadžeri predlažu uvođenje raznih olakšica, naročito u prvim godinama pokretanja biznisa.
-Različite inicijative, kao što je godina preduzetništva, programi podrške preko Nacionalne službe za zapošljavanje, vladinih i nevladinih organizacija su doprinele da po prvi put prošle godine imamo veći broj otvorenih od zatvorenih preduzetničkih radnji. To je pokazatelj da smo imali nešto bolju situaciju nego prethodnih godina. Ono što bi još dodatno moglo da pojača taj skor su dodatne mere i podsticaji početnicima, pre svega poreske i administrativne. To je neko naše iskustvo, rekla je Jelena Bulatović, izvršna direktorka Srpske asocijacije menadžera.
Slično mišljenje imao je i moderator tribine i urednik NIN-a Milan Ćulibrk, koji je ocenio da se trenutna ekonomska politika vlade svodi na dovlačenje stranih investicija koje država čašćava sa po 10.000 evra za svako radno mesto, dok u svojoj državnoj kasi ima minus.
-Ma koliko se premijer hvali suficitom tokom 11 meseci, mi u poslednjem mesecu uvek napravimo veći minus nego što je bio plus za prvih 11 meseci. Mi i dalje poslujemo sa gubitkom i kao država moramo dalje da se zadužujemo, a sa druge strane čašćavate moćne strane kompanije sa 10.000 evra. Umesto toga bilo bi neuporedivo bolje i neuporedivo veći efekat da se obezbede podsticaji za mali i srednji biznis. Ne mora to da bude novac iz budžeta, čemu je ova vlast vrlo sklona, već recimo tri, četiri ili pet godina osloboditi ljude koji kreću u biznis raznih poreza i nameta, taksi, parafiskalnih nameta kojih ima 150, a sve sa ciljem da kada krenu u biznis ne propadnu u prvoj ili drugoj godini, objašnjava Ćulibrk.
Biljana Pešić, direktorka prodaje za mala preduzeća i preduzetnike Societe Generale pohvalila je organizaciju kampanje Blic preduzetnik, navodeći da je u odnosu na početak od pre deset godina znatno povećan broj preduzetnika. Kako je rekla, osim finansijske podrške malim privrednicima je potrebna i edukacija, jer su oni nekada u svojim firmama zaduženi za sve.
Član Gradskog veća Mihajlo Jović je podsetio na dugu istoriju preduzetništva u Čačku, navodeći da je jedno vreme došlo do pada privredne aktivnosti zbog izostanka donošenja pravih odluka koje su trebale da budu podrška.
On je rekao da se situacija dolaskom novog gradonačelnika Miluna Todorovića promenila, i da je prioritet dat upravo razvoju privrede.
-Ne bih se vraćao daleko uprošlost, ali sa zadovoljstvom mogu da kažem da smo pri kraju procedura za formiranje industrijske zone u čemu ćemo imati veliku podršku javnih preduzeća. Na inicijativu privrednika osnovali smo Naučno tehnološki park, stiže nam auto-put a veliku pažnju posvetićemo otvaranju aerodroma za civilne letove u Lađevcima, rekao je Jović, navodeći da će grad i dalje davati podsticajne mere za novo zapošljavanje i samozapošljavanje.
I pored eminentnih gostiju iz sveta ekonomije, sala Skupštine grada nije bila puna. Mara Topalović, vlasnica Studija “Maruška”, zamerila je privrednicima što ovakve skupove ne prepoznaju kao način za kreiranje boljeg privrednog ambijenta.
-Ova sala trebalo je da bude puna, jer na taj način pravimo kontakte sa direktorima, a to je velika stvar u biznisu. To ko nije prepoznao, u biznisu nikada neće uspeti. Mi sami treba da se borimo za bolji privredni ambijent, rekla je Maruška Topalović.
Akcija Blic preduzetnik se organizuje desetu godinu zaredom, u saradnji lista „Blic“ i Sosijete ženeral banke. Nakon organizacije tribina u četiri grada Srbije biće okončana izborom najboljeg preduzetnika, ovoga puta za 2016. Na konkursu mogu da učestvuju profitabilna preduzeća koja beleže rast prihoda i imaju do 50 zaposlenih.
Da bi sala bila puna..trebalo je pozvati sve preduzetnike ?.
Ko je obavestio ostale privrednike.Zar to morq stalno ista garnitura preduzetnika da bude prisutno na svim manifestacijama.Zar nema coveka koji ce da posalje pozive svim preduzetnicima u Cacku.Ako imaju spisak za placanje poreza isto tako treba imati spisak i za neku sedeljku.Kako samo ofredjen krug ljudi dobija benefite i a ostalu nikaf ni poziv.Bezobrazluk