Preduzetništvo kao obavezni predmet
Polazeći od činjenice da je udruživanje bitno, bilo da je reč o opstanku na tržištu ili razvoju biznisa, čačanske preduzetnice su pre 12. godina osnovale Udruženje poslovnih žena „Nadežda Petrović“ koje je okupio vlasnice čačanskih firmi koje se bave najrazličitijim delatnostima.
Cilj ovog udruženja je da se žene koje se bave preduzetništvom, bez obzira na to da li se bave proizvodnom ili uslužnom delatnošću, okupe na jednom mestu kako bi dobile potrebne informacije koje su im neophodne za brzo i lako obavljanje posla. Žensko preduzetništvo je važan faktor razvoja privrede, ne samo lokalne zajednice nego uopšte i Srbije. Pre Čačka, poslovna udruženja preduzetnica postojala su u svega nekoliko gradova u Srbiji, a njihova iskustva bila su veoma značajna za preduzetnice okupljene u udruženju koje nosi ime velike slikarke Nadežde Petrović.
– Perspektivu razvoja preduzetništva vidimo u izvozno orjentisanim privrednim subjektima. Zato aktivnosti moraju da budu usmerene ka sektorima koji su produktivniji i koji će podsticati zdravu konkurenciju. Medjutim, ono što karakteriše opštu poslovnu klimu u Srbiji su: nelikvidnost, siva ekonomija, stranački kadrovi na ključnim mestima, bankarski sistem, neefikasno pravosuđe. Takodje ne postoji dobra volja uljuškanog administrativnog sistema da se odrekne nepotrebne papirologije, stalnog popunjavanja na izgled različitih formulara sa istim podacima, potpisi, potpisi, potpisi… Da bi rešili ove probleme neophodno je ulaganje u obrazovanje, razvoj inovacija i životne sredine. Sa ovakvom poslovnom klimom, teško da možemo očekivati perspektivan razvoj preduzetništva, posebno preduzetništva na čijem čelu se nalaze mladi i žene, koji se susreću sa još gomilom dodatnih problema a uz to su još iz provincije. Ne može se razvijati Srbija, ako nemamo ravnomerni razvoj svih krajeva – ocenila je svojevremeno perspektivu razvoja preduzetništva na ovim prostorima i opštu poslovnu klimu koja vlada u Srbiji Gorana Tanasković, rukovodilac je Regionalne privredne komore Kraljevo, organizaciona jedinica Čačak i jedan od inicijatora udruženja “Nadežda Petrović”.
Ona smatra da je u današnjim uslovima teško posebno izdvojiti probleme ženskog preduzetništva u odnosu na preduzetništvo uopšte, ali ono što nas sigurno izdvaja u problemima jesu manjak finansijskih sredstava u rukama žena i manjak samopouzdanja, koji je još istaknutiji u manjim sredinama. Oba ova problema mogu se rešiti adekvatnim obrazovanjem i edukacijom žena od najranijeg doba iz oblasti preduzetništva kako bi se postigla što veća zaposlenost i nezavisnost žena
– Evidentni su slaba informisanost ali i negativni primeri preduzetništva među mladima, odnosno stereotipi naročito kod učenica da o njihovom zaposljenju i profesionalnoj karijeri neko drugi treba da razmišlja. Iz tog razloga je UŽP „Nadežda Petrović“ iz Čačka je svojevremeno pokrenulo projekat „Upoznajmo proizvodna zanimanja“. UŽP „Nadežda Petrović“, uz podršku Gradske uprave, sprovelo je anketu medju učenicima osnovnih i srednjih škola i konstatovalo da su razlozi manjeg angažovanja žena u preduzetništu nedostatak samopouzdanja za pokretanje sopstvenog posla, nedovoljna informisanost mladih a naročito devojčica u periodu kada treba da odaberu profesiju koju će učiti a zatim se njome i baviti, zatim nedovoljna informisanost o preduzetništvu, kreativnosti, stanju na tržištu rada, proizvodnim zanimanjima. Učenice i mlade žene nisu upoznate sa aktuelnim zahtevima tržišta i stanja u privredi, što u brojnim slučajevima dovodi do pogrešnog izbora budućeg zanimanja i nedokazanosti na tržištu. Razvoj proizvodnog sistema Srbije mora se ubrzano zasnivati na znanju, preduzetništvu obrazovane populacije, sopstvenim i transferisanim tehnološkim inovacijama, tržišnoj ekonomiji i međunarodnoj poslovnoj, tehničkoj i drugoj kooperaciji. Profesionalizam, znanje, kompentencije i iskustvo privrednica regiona prepoznale su neophodnost povezivanja sa obrazovnim sistemom za koji smatraju da ne sme ostati zatvoren u sebe i školovati kadrove nepremne za realno tržište rada. Da bi se stvorio povoljan privredni ambijent moramo krenuti od početka, vratiti se u škole i nastojati da se kao fakultativni predmet uvede „Dečija ekonomija“, a u svim srednjim školama da se uvede „Preduzetništvo“ kao obavezni predmet. Ukoliko se sa edukacijom krene ne vreme, razbiće se i stereotip o nasleđivanju, što će umnogome olakšati ženama da dodju do finansijskih sredstava – zaključila je tom priikom Gorana Tanasković.
Tekst u sklopu projekta „Čačansko žensko preduzetništvo – ekonomsko, socijalno i društveno osnaživanje žena“ koji je sufinansiran iz budžeta Grada Čačka. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva
________________________________________________________________