Prezentacija javnih nabavki grada, uskoro novi zakon
Procenjena vrednost javnih nabavki Grada Čačka u ovoj godini je oko 450 miliona dinara, što je za 50 odsto više nego 2016. godine. To je izjavio šef Službe za javne nabavke i investicije, Aleksandar Radomirović. On je danas održao prezentaciju Plana javnih nabavki grada za 2017. godinu, a organizator skupa bila je Regionalna privredna komora Kraljevo. Ujedno, predstavnici Privredne komore Srbije najavili su da bi do kraja godine trebalo da se usvoji novi Zakon o javnim nabavkama, a jedna od ključnih novina odnosila bi se na kriterijume koji se koriste za ocenjivanje ponuda.
Grad Čačak je po broju javnih nabavki jedna od vodećih lokalnih samouprava u Srbiji i za ovu godinu je planirano 125 postupaka, znatno više nego 2016. kada ih je bilo 83, rečeno je na prezentaciji Plana javnih nabavki grada za ovu godinu.
-U novcu gledano, procenjena vrednost javnih radova je oko 450 miliona dinara, što je 50 odsto više nego prethodne godine. Najveće povećanje beležimo u sektoru radova, a najveći broj investicija odnosi se na vodovodnu i kanalizacionu mrežu, ali i na izgradnju Doma vojske, buduće biblioteke, što je i ugovoreno, rekao je Aleksandar Radomirović, šef Službe za javne nabavke i investicije Grada Čačka.
Biće više i javnih nabavki u oblasti usluga, posebno onih koji se odnose na projekte sa kojima se želi pred domaće i inostrane donatore. Osim ostalog, u pripremi je i javna nabavka računarske opreme za potrebe Gradske uprave i Skupštine grada. Privrednici su podržali i pohvalili inicijativu da se unapred predstavi plan javnih nabavki jedne lokalne smaouprave.
-Da mi kao izvođači možemo blagovremeno pripremimo, da damo adekvatne i kvalitetne ponude. Smatram da je ovo jedinstvena inicijativa u Srbiji, i od sveg srca je pozdravljam, poručio je Dragan Marijanović, suvlasnik firme Dam 93 iz Gornjeg Milanovca.
Na današnjem skupu prisustvovali su i predstavnici Privredne komore Srbije koja je član radne grupe za izradu nacrta novog Zakona o javnim nabavkama. Nadaju se da će se uvažiti primedbe i predlozi privrednika i očekuju usvajanje novog zakona do kraja ove godine. Ističu da su ključni probelmi kriterijumi koji se korsite za ocenjivanje ponuda jer naručioci često koriste najnižu cenu koja, pokazalo se, nije uvek najbolji izbor.
-Nadam se da u narednom periodu najniža cena neće biti primarni kriterijum, nego će se ceniti više kriterijuma. Kroz dosadašnju praksu se pokazalo da najeftinija ponuda nije i najbolja, pa često nastaju dodatni troškovi, navodi Marija Marković iz PKS.
-Kod javnih nabavki često su postavljeni neki tehnički zahtevi koji govore o zahtevu proizvoda, ali nekada je taj jedini parametar najniža cena jedini parametar i onda imate često sukob da ne možete spustiti nivo kvaliteta ispod kvaliteta koji proizvodite a u nabavci se traži nešto što je nižeg kvalitet i onda jednostavno odustanemo od takvih nabavki ili ne prođemo, prenosi svoja iskustva Dragan Marjanović.
-Postojeći zakon vas tera da birate najpovoljnijeg ponuđača, a vidimo da najniža ponuda nije i najbolja, jer kroz dodatne radove izvođač na kraju dođe do one prave cene. Čini mi se da pojedini izvođači svesno idu ispod cene, a potom morate da intervenišete i ponovo ulažete sredstva, kaže Mirjana Đoković, pomoćnik gradonačelnika Čačka.
Prema rečima suvlasnika firme „Dam 93“ iz Gornjeg Mialnovca Dragana Marjanovića oni kao jedan od značajnijih proizvođača zaštitne opreme u Srbiji, sa milion i po evra ukupnim godišnjim prihodom, imaju nadprosečan proizvod koji se palsira i na tržište zemalja EU i to utiče na visinu cene proizvoda. Da li će novi zakon konačno rešiti problem odnosa kvaliteta i cene trebalo bi da saznamo do kraja godine, a privrednici se tome nadaju jer je u pitanju poslednje usklađivanje Zakona sa direktivama EU.
Mirjana Aleksić, TV Telemark