Privreda u prošloj i očekivanja od 2015. godine
Ozonpress je zamolio privrednike da ocene prošlu godinu, ali i da iznesu očekivanja od nove 2015. godine. Takođe, svoje viđenje stanja u privredi dali su i zamenik gradonačelnika Radenko Luković, kao i prvi čovek čačanskog sindikata Slobodan Jelić.
Predsednik udruženja Gradac 97 Dragan Jović ocenio je da je godina na izmaku bila veoma teška, posebno za dve firme članice udruženja, AutoČačak i Domis, koje su pretrpele veliku štetu u majskim poplavama. Prema oceni Jovića, članice udruženja su i pored teških ekonomskih uslova, radile dobro, zaposlile su novi broj radnika, neke su proširile biznis a velika sredstva uložena su i u rad brojnih sportskih udruženja i humanitarnih organizacija.
– Članice udruženja se trude da šire proizvodnju, da osvajaju nova tržišta iako uslovi na tržištu nisu najpovoljniji. Članice PU Gradac pružile su u ovoj godini veliku pomoć brojnim sportskim i humanitarnim organizacijama. Doneli smo odluku da sledeće godine pomognemo da se cela fasada bolnice dovede u pristojnije stanje, što je u skladu sa našom politikom da svake godine prinovimo naš grad. PU Gradac je osnovano 1997. godine sa idejom da se unapredi privatni sektor u saradnji sa lokalnom samoupravom i državom. Nadamo se da će sledeće godine ta saradnja biti još veća, bolja i uspešnija, rekao je Jović.
Srbiljub Đurić, predsednik Unije 2000. takođe je ocenioo da je godina na izmaku bila izuzetno teška i to po dva osnova: nedostatak posla i velike poplave koje su nas zadesile.
– Zbog poplava koje su nas zadesile mnogi su odustali od investicija. Što se tiče Vodoinženjeringa, firme koja se bavi prečišćavanjem vode, paradoks je da je svuda bilo vode a posla za firmu nije bilo. Privrednici su se kao i uvek do sada odazvali kada je bilo potrebno da se pomogne, pa su deo sredstava usmerili na saniranje štete koja je nastala zbog poplava. Saradnja sa opštinom ima uzlazni tok, ali mislim da to još nije na zavidnom nivou. Uvek smo se odazivali kada je to od nas traženo ali smo imali nerazumevanje kada je bio problem sa porezom i plaćanjem nekih komunalnih usluga, dodele lokacija koje smo tražili. Sa zebnjom očekujemo 2015. godinu ali to nam je što nam je. Ne očekujemo pomoć ali se nadam da ćemo bar imati razumevanje za neke zahteve koji su opravdani i to po narodnoj ako nam ne ponažete onda nam bar nemojte smetati, rekao je Đurić.
Zamenik gradonačelnika Radenko Luković ocenio je da više neće biti zatvaranja firmi i gubitka radnih mesta. On je optimista da će sledeće godine doći do novog zapošljavanja.
– Čestitam privrednicima što su uspeli da sačuvaju svoj biznis jer je ovo jedna od težih godina, pogovoto ako se ima u vidu da smo imali elementarne nepogode u kojima je štetu pretpelo oko 60 preduzeća. Oni su pokazali svoju vitalnost i sva su pokrenuta. Smanjen je rizik od gubljenja radnih mesta i bila je bolja uposlenost. Broj nezaposlenih je smanjen za 1.100 u odnosu na prosek iz prošle ggodine. Sledeća godina će biti teška, ali mislim da će gubljenje radnih mesta postati prošlost. FRA bi trebalo da se privatizauje i očekujem da to bude uspešna privatizacija. Nemamo više rizičnih preduzeća koja bi mogla da postanu problem. Pokrenuli smo proizvodnju Žitoprometa, Stočara, PKS-a, Veterinarske stanice. Prodaja Fabrike hartije se odužila zbog štrajka advokata jer mora da se održi ročište oko restitucije, navodi Luković.
Petrašin Jakovljević, predsednik Regionalne privredne komore Kraljevo uporedio je 2014. godinu sa 2009. kada je počela svetska ekonomska kriza.
– Godina za nama je bila baš teška godina. Možda bih je uporedio sa 2009. godinom koja je nakon svetske krize bila jako depresivna i kada je sve bilo u padu. I ove godine je sve u padu, u situaciji smo da moramo da smanjujemo plate, penzije, smanjuje se broj zaposlenih, tako da tržište za sve robe i usluge pada. Ali to nije samo slučaj kod nas, sitaucija je teška i u okruženju. Moramo verovati da će sledeća godina biti bolja, moramo svi mnogo više raditi i iskoristiti šanse koje se pred nama nađu. Ali objektivno i realno čeka nas teška godina. Ako porasla stopa rasta to bi bio odlično, ali mislim da će biti pada, kaže Jakovljević.
Slobodan Jelić, predsednik Gradskog veća samostalnih sindikata ocenio je da u gradu i državi nije bilo pomaka, i pored toga što u gradu i republici vlada stranka kojoj je to glavna politička priča.
– Još jedna teška godina za nama. Nekih pomaka ima ali ništa konkretno. Slabo je invetsicija i novih radnih mesta što je bila glavna politička priča stranke koja vlada u republici i gradu. Imamo saradnju sa lokalnim rukovodstvom, pokušavamo da zajednički rešavamo probleme ali što se tiče radnih mesta i investcija, sve to jako slabo ide. Što se tiče grada, u narednoj godini očekujem da se konačno otvore neka nova radna mesta. Postoje obećanja oko Fabrike hartije, Industrijskog kombinata Guča, stav je prvog čoveka sindikata u gradu.
Milenko Kostić, vlasnik firme Auto Čačak, kaže da je godina na izmaku bila crna, sa elementarnim nepogodama koje su zadesile celu Srbiju pa i njegovu kompaniju.
– Što se tiče biznisa, zadovoljni smo, radili smo 30 odsto bolje nego prošle. Zadovoljan sam i pored poplava. Zahvalio bih se RPK Kraljevo za priznanje za najboljeg privrednika. To je i obaveza da i ubuduće dobro vodim kompaniju, rekao je Kostić najavljujući da će nastaviti da ulaže u košarku i biciklizam, dok će se situacija sa fudbalskim klubom videti, rekao je Kostić.
Direktor Autoprevoza Aleksandar Petronijević, posebno je istakao negativne tendenecije sa kursom dinara, što otežava poslovanje privrede.
– Što nas ne ubije napravi nas jačim. Zaista još jedna u nizu teških godina s tim da mislim da smo sa iskustvom i znanjem idemo napred, ispravljamo greške koje smo možda pravili i zato gajimo nadu da ćemo imati bolju poslovnu godinu nego što su to bile prethodne. Za privredu je važna makroekonomska stabilnost. Sa jedne strane imamo da pada cena goriva, sa druge strane raste kurs evra i to nisu dobre stvari. Došli smo do neke faze gde ne postoji mogućnost daljeg smanjena radne snage I nadam se da ćemo konačno krenuti uzlaznom linijom. Ako bi do toga došlo, to znači odmah više posla za nas, više će ljudi putovati. Nadamo se da će država prepoznati značaj javnog prevoza i po pitanju ekologije, smanjenja zagušenja u saobraćaju… Veliki prevoznici u okruženju su ugašeni ili su pred gašenjem. Sa jedne strane to predstavlja našu šansu, slede tenderi za javni prevoz u Užicu i Kragujevcu. Pratimo tržišta i trudimo se da budemo spremni, kaže Petronijević.
Iako je 2014. godina bila teška sa ekonomskog stanovništva, to nije sprečilo firmu Telemark da se širi i da korisnicima ponudi nove usluge.
– Još jedna u nizu teških godina kada je ekonomija u Srbiji u pitanju. Ipak, kompanija Telemark se širila u 2014. godini, ne u teritoijalnom smislu koliko u smislu širenja sprektra usluga koje su pružene ili će tek biti pružene našim korisnicima u svim gradovima gde poslujemo. Nova usluga koja će biti pružena veoma brzo je fiksna telefonija. Takođe, spremni smo za digitalizaciju. Digitalizovali smo kompletno svoju mrežu a sa potpunom digitalizacijom našim korisnicima ponudićemo još novih servisa. TV Telemark je već ušla u digitalizaciju i emitujemo digitalni signal sa predjanika Ovčar i Tornik, kaže direktor TV Telemark Vladimir Milosavljević.
Ekonomska kriza se odrazila i na poslovanje bankarskog sektora, kaže predsednik Izvršnog odbora Čačanske banke Dragan Jovanović.
– Godina za nama je veoma teška, kako za nas tako i bankarski sektor u celini. Ekonomska kriza koja traje od 2008. godine odražava se i na poslovanje banaka. Iako je godina bila teška, mi očekujemo pozitivan završetak godine. Što se tiče planova za 2015. godinu nastavićemo sa uobičajenim aktivnostima, nemamo problem sa tekućim poslovanjem. Tok privatizacije je takav da su pregovori sa investitorom prekinut jer nije postignut dogovor oko cene. Na akcionarima je da dogovore dalje aktivnosti na tom planu. U ovom trenutku ne mogu da izlazim sa informacijama oko toga, u toku su dogovori ali očekujem da u prvom kvartalu definišemo strategiju banke za narednih nekoliko godina, najavljuje Jovanović.
Još jedna uspešna godina ostala je iza preduzeća Unipromet. Milisav Novičić, direktor Uniprometa, kaže da se na vreme krenulo sa promenama u kompaniji kada je najavljena teška godina.
– Kada je najavljeno da će 2014. godina biti teška ozbiljno smo pristupili reorganizaciji firme, štednji i agresivnoj proizvodnji. Što se tiče Uniprometa nemamo problema. Poslovali smo pozitivnije nego što je to bilo protekle godine. Povećali smo izvoz, ispunili smo plan proizvodnje još u oktobru mesecu i već smo za iduću godinu prodali pola proizvodnje. Bazirali smo se na struku, tehniku i tehnologiju kao i na osvojena tržišta, a poštujemo princip da svake godine osvojimo jedno novo tržište, kaže Novičić.