Проблем очитавања бројила у селу (Доња Трепча)
Електродистрибуцији Чачак и другим надлежним службама, медијима и представницима грађана.
Поштовани,
У своје лично име и у име свих суграђана који се суочавају са истим проблемом, желим да скренем пажњу на вишемесечни начин обрачуна електричне енергије у Доњој Трепчи. Верујем да ово није усамљен случај и да се слична ситуација понавља и у другим селима.
Наиме, Електродистрибуција Чачак већ годинама не врши редовно очитавање бројила, већ је, како тврде, за ту услугу ангажована одређена агенција. Иако се трошак очитавања уредно наплаћује путем рачуна за струју, грађани реално ту услугу не добијају. Уместо тога, потрошачи су принуђени да сами пријављују стање својих бројила крајем месеца. Ако то не учине, обрачун се врши паушално, што често доводи до неправедно високих рачуна и пребацивања у скупљу тарифну зону. Тако грађани, „уместо да плаћају стварну потрошњу, често бивају оштећени и приморани да плаћају више“.
Посебан проблем имају старији становници села, који чине већину популације у Доњој Трепчи. Очигледно је да многи од њих нису у могућности да сами очитавају бројила, нити је то њихова дужност. Међутим, систем је постављен тако да их на то практично приморава. Број телефона намењен за пријаву потрошње често је недоступан – нарочито у кључним данима крајем месеца и пред празнике.
Да ли се од тих људи очекује да путују у Чачак и лично достављају податке? Да ли је нормално да грађани плаћају услугу очитавања коју не добијају?
Поједина домаћинства нису имала попис бројила можда и годину дана, како сам обавештен. Пребацивање одговорности на агенције које сутра могу бити угашене и замењене биће на штету потрошача.
Ово није само питање обрачуна, већ и озбиљан инфраструктурни проблем. Електродистрибутивна мрежа у селима је у изузетно лошем стању – довољно је да се време промени, и многа домаћинства остају без струје. И док систем не функционише како треба, од грађана се очекује да уредно и редовно плаћају рачуне.
Законом су загарантована права потрошача:
- Закон о енергетици („Службени гласник РС“, бр. 145/2014, 95/2018 и 40/2021)
- Члан 186. овог закона прописује да је оператор дужан да обезбеди тачност мерења испоручене електричне енергије и редовно очитавање бројила.
- Члан 187. обавезује оператера дистрибутивног система да корисницима пружи јасне и транспарентне информације о потрошњи и обрачуну електричне енергије.
- Општи услови за снабдевање електричном енергијом („Службени гласник РС“, бр. 63/2013, 107/2014, 85/2019)
- Овај документ предвиђа да очитавање бројила мора бити вршено редовно и да корисници имају право на тачан обрачун.
- Ако очитавање није извршено, потрошачи не смеју бити оштећени неправилним паушалним обрачуном.
- Закон о заштити потрошача („Службени гласник РС“, бр. 88/2021)
- Чланови 8. и 9. предвиђају право потрошача на тачне информације о услугама које плаћају.
- Члан 54. забрањује наплату услуга које нису стварно пружене.
Ако је овакав начин пословања према корисницима нормалан, ако се сматра да је оправдано да грађани плаћају услугу коју не добијају, ако је прихватљиво да се сналазе сами како знају и умеју – онда се у своје име извињавам што сам уопште покренуо ово питање.
Ако је ово стандард пословања који треба да се настави, нека тако и остане. Нека се систем не мења, нека грађани и даље буду ти који ћуте, плаћају и трпе. Ја се онда извињавам за написано.
Али ако није у реду да се овако поступа према корисницима који редовно измирују своје обавезе, онда је крајње време да се нешто промени. Неко треба да преузме одговорност, а систем коначно мора почети да ради у корист грађана, а не на њихову штету.
У нади да ће се овај проблем озбиљно размотрити и решити у корист грађана, очекујемо одговор и конкретне мере надлежних институција.
С поштовањем,
Иван Видојевић
mrcajevciinfo@gmail.com