Put ka samostalnosti i ravnopravnosti
Problemi s kojima se suočava žensko preduzetništvo u Srbiji, a samim tim i u Čačku, ali i u regionu uglavnom su identični sa problemima koje imaju mala i srednja preduzeća. Administrativne prepreke u poslovanju, nesigurnost privredno-sistemskog okvira, teškoće u finansiranju poslovanja, ali često i nedovoljna informisanost i motivisanost samih potencijalnih preduzetnica, da se upuste u jednu ovakvu ekonomsku avanturu su nešto sa čim se suočavaju oni koji su se odvažili da uđu u preduzetničke vode, bez obzira na pol. Kada je reč o ženskom preduzetništvu dosadašnja iskustva ukazuju da ono nosi više izazova i teškoća nego kada su u pitanju nego muškarci, jer se od žena očekuje da pored posla obavljaju i posao domaćice i majke.
Kao prepreke za početak bavljenja preduzetništvom, žene su navode: nedostatak finansijskih mogućnosti kako bi se obezbedio početni kapital; nepovoljni uslovi (krediti, administracija, opšte stanje) rizik i strah od neuspeha i konkurencije, odsustvo jasne ideje; odsustvo motiva; nedostatak vremena zbog porodičnih obaveza; godine starosti, odnosno zdravstveno stanje.
Među problemima sa kojim se suočavaju preduzetnice je nedovoljna pomoć države kada je reč o planiranju porodice, odnosono konkretno problemi sa trudničkim i porodiljskim odsustvom. Jedan od važnih razloga zašto žene i dalje često pokreću posao u sektoru usluga je nisko-kapitalan sektor koji ne zahteva mnogo ulaganja.
Kao poslovne prepreke pri tom su najčešće identifikovane:
- odsustvo pomoći u izradi biznis plana
- opremanje poslovnog prostora
- nedovoljne poreske olakšice u prvim godinama poslovanja
- slabi poslovni kontakti
- trajanje (kontinuitet) finansiranja iz programa podrške i njihovi kratkoročni rezultati.
Prema podacima lokalne filijale Nacionalne službe zapošljavanja, na području Grada Čačka od 6.565 nezaposlenih lica, 3.925 su žene, od čega su čak 1.740 starije od 45 godina, sa gotovo nikakvim šansama za zaposlenje. Od ukupnog broja nezaposlenih žena, njih 195 su primaoci novčane socijalne pomoći. Kada se to ima u vidu od posebnog je značaja podsticanje, informisanost i motivisanost žena za započinjanje sopstvenog biznisa. Nacionalna služba za zapošljavanje je u okviru aktivnih mera zapošaljavanja u 2019.godini raspisala 12 javnih poziva, među kojima su i Subvencija za samozapošljavanje i Program sticanja praktičnih znanja. Na drugoj strani udruženja preduzetnica, poput čačanskog Udruženja poslovnih žena “Nadežda Petrović“ predstavljaju značajnu aktivnu podršku razvoju ženskog inovativnog preduzetništva.
Iskustva su, inače, pokazala da su među iskazanim motivima potencijalnih preduzetnica koje su na evidenciji nezaposlenih, najčešći: jedina šansa da se nađe posao, ekonomska neophodnost, samostalnost u poslu, želja za dobrom zaradom i standardom, potreba za ličnim dostignućem. Sve ovo podstaklo je redakciju portala Ozon pres da kroz medijski projekat „Čačansko žensko preduzetništvo“ ukaže na probleme sa kojim se suočavaju naše sugrađanke koje su se već postale preduzetnice i one koje to tek planiraju. Na drugoj strani podsticanje ekonomskog, socijalnog i društvenog osnaživanje žena kao i ohrabrivanje i medijska podrška ženskom preduzetništvu svakako je jedan od načina da se smanji nezaposlenost žena, podstiče ekonomski rast, utiče na prevazilaženje preduzetničkih stereotipa i katalizuje veća rodna ravnopravost.
- Tekst u sklopu projekta „Čačansko žensko preduzetništvo – ekonomsko, socijalno i društveno osnaživanje žena“ koji je sufinansiran iz budžeta Grada Čačka. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
_____________________________________________________________________