Radnici Pošte odbili ponudu Vlade, nastavljen štrajk
Predstavnici Vlade Srbije ponudili su radnicima Pošte na sastanku koji je održan u nedelju popodne, povećanje plate od 13,1 odsto.
Radnici Pošte su na improvizovanom glasanju u Glavnom poštanskom centru u Zemunu odbili tu ponudu. Delegacija radnika Pošte je na novom sastanku u Vladi, održanom u nedelju kasno uveče, prenela odluku radnika. Novi sastanak nije zakazan.
Predstavnici radnika Pošte kazali su za N1 da povišica od 20 odsto za kolege sa najnižim primanjima, u praksi znači pet do šest hiljada dinara više.
Radnici Pošte su se u međuvremenu okupili ispred Glavnog poštanskog centra u Zemunu, gde su na improvizovanom glasanju odbili ponudu Vlade najnižim primanjima.
Delegacija radnika Pošte je na novom sastanku u Vladi Srbije, prenela zaključak radnika. Zgradu Vlade napustili su nešto posle 23 časa. Novi sastanak nije zakazan.
Uoči sastanka radnici su rekli da insistiraju na inicijalnim predlogu – da se zarade radnika Pošte podignu na nivo republičkog proseka od 54.000 dinara.
Podsećaju da su u martu prekinuli štrajk nakon što im je potpredsednik Vlade Srbije Nebojša Stefanović obećao da će ispuniti dve trećine njihovih zahteva.
Rok za to je istekao 30. novebra, a nijedan zahtev nije ispunjen, zbog čega su radnici Pošte ponovo stupili u štrajk.
U Pošti Srbije zaposleno je oko 15.000 ljudi, a nema zvaničnih podataka koliko je poštara i radnika u štrajku.
Obustava rada nije jednako zastupljena u svim radnim jedinicama. U nekim gradovima većina u startu nije radila, negde radi 90 posto radnika iako podržavaju štrajk, dok se danas takozvanom ,,spontanom okupljanju“ priključio veliki broj radnih jedinica, jer kako kažu, Vlada ne preduzima ništa da reši probleme u ovom javnom preduzeću. U Glavnoj pošti u Čačku posao na šalterima nije trpeo. Građani su mogli da izvrše neku uslugu, ali su ih službenice ipak obavestile da možda novac neće stići, jer ne znaju da li njihove kolege u drugom gradu rade.
„Iako je JP ,,Pošta Srbije“ od Vlade dobilo uvećanje mase zarada za 10 procenata, Sindikat je tražio da se tih 10 posto pravednije raspodeli unutar sistema. To pravednije znači da oni sa najmanjim zaradama dobiju najviše, a oni koji imaju najveće plate dobiju najmanje“, objašnjava Branko Klajanović iz Sindika PTT radnika.
Kalajanović podseća da od 2011. godine radnicima Pošte nisu povećavane plate. Za poboljšanje socijalno ekonomskog položaja zarade su primane iz dobiti koja na kraju godine ostane kao rezultat poslovanja. Do sada je u 2019. kroz nekoliko jednokratnih isplata po 90 hiljada dobilo 13 i po hiljada ljudi. Oni sa visokom stručnom spremom, njih oko 1500, primili su oko 20 000 manju socijalnu pomoć.
U Sindikatu PTT radnika se nadaju da će država izaći u susret radnicima povećanjem plata, ali da se time ne ugrozi poslovanje, jer je Pošta, kako kažu, institucija koja obavlja posao od posebnog društvenog interesa.
U sredu su vršilac dužnosti direktora Pošte Srbije Mira Petrović i potpredsednik Vlade Nebojše Stefanovića razgovarali o stanju u tom preduzeću i planovima poslovanja kojima je predvidjena povišica zarada od 10 odsto u 2020. godini, kao i bolji materijalni položaj zaposlenih sa najnižim primanjima.
Nema odustajanja,samo napred!
Podrska za postare…
Zanimljivo je na koga će da budu besni penzioneri koji bi trebalo da podignu svoje penzije, a masovno ih primaju preko Pošte,da li će kriviti one koji su u štrajku ili vlast. Pogadjajte, iz dva puta.