Raspisan tender za avioprevoznika sa aerodroma Morava
Vlada Srbije raspisala je tender za izbor avioprevoznika sa aerodroma Morava u Lađevcima.
Kako se navodi u tenderskoj dokumentaciji, ponuđač mora imati najmanje jedan avion sa sedištem u Srbiji, kapaciteta najmanje sedamdeset putnika i još jedan pomoćni avion koji je takođe stacioniran u Srbiji.
Takođe, prevoznik mora imati najmanje 29 članova posade koji rade u Srbiji, uključujući četvoro zemaljskog osoblja, 10 pilota i 15 članova kabinskog osoblja.
Pored toga, kompanija mora imati petnaest agenata u call centru koji tečno govore srpski jezik.
Trogodišnji ugovor procenjen je na 5,7 miliona evra, a država će osigurati 297.800 evra u 2019. godini i 2,7 miliona evra 2020. i 2021. godine.
Rok za dostavljanje ponuda je 21. novembar u 10 sati.
Kako je navedeno u obrazloženju javnog poziva, region koji gravitira Kraljevu „u ovom trenutku nema razvijene brze železničke ili drumske infrastrukture, kao alternative, koja bi omogućila povezivanje ovog regiona sa zemljama Evropske Unije i regiona sa prosečnim periodom putovanja manjim od tri sata.“
– Na aerodromskoj infrastrukturi se ne obavlja javni komercijalni civilni saobraćaj i u ovom trenutku ne postoji visok stepen zainteresovanosti avio-prevozioca za obavljanje saobraćaja.
Vojinović: Aerodrom urađen do pola
Vrlo je ironično da imamo više najavljenih linija koje je država napravila nego Vansi koji se „uspavao“ prošle godine, ostvarujući skroman rast, rekao je Petar Vojinović sa portala Tango six.
Vlada Srbije objavila je tender sa detaljnim zahtevima za izbor avioprevoznika sa aerodroma Morava u Kraljevu, a rok ističe 21. novembra. Linije koje su iz Kraljeva proglašene rutama od javnog interesa uključuju redovnu liniju za Beč i sezonsku za Solun.
Širenje mreže manjih aerodroma definitivno jeste trošenje državnih para, ali zavisi i od konteksta kako se gleda na takav razvoj putničkog avio-saobraćaja, kazao je gost Dana uživo.
Objašnjavajući šta znači linija od „javnog značaja“, on je rekao da država plaća nekome da joj obezbedi linije, a definisala je da je ono što dobija interes ekonomskog i društvenog razvoja regije.
„Tu imamo i prokletstvo JNA aerodroma, podsetiću da je ovaj aerodrom bio otvoren još 2011, cela priča je tada počela.. pa je stala, a kada se desio Vansi, videlo se da država ima ograničenje da razvija sve druge aerodrome osim Beograda, u krugu od oko 230 km„, kaže Vojinović.
On je podsetio i da svaki od tih aerodroma ne sme da pređe milion putnika.
„Ono što se sada dešava je da država sada kako u inat tome razvija sve te aerodrome. I vrlo ironično je da imamo više najavljenih linija koje je država napravila nego Vansi koji se uspavao prošle godine, ostvarujući jako skroman rast saobraćaja„, navodi gost.
Kako je istakao, ono što se sada dešava je i politička poruka države.
„Poruka je – da, para ima, uprkos dilu postignutom sa Vansijem, ulagaćemo u aerodrom„, naveo je on.
Vojnović je rekao i da je aerodrom Morava urađen do pola, prethodna vlast je izgradila zgradu, aerodrom ima potrebne serifikate i dozvole za korišćenje, ali izazov je srediti tehničke stvari koje nedostaju.
„Infrastrukturne stvari, npr problem je radio-navigaciono sredstvo koje ne radi, aerodrom nije osposobljen za korišćenje kad je smanjena vidljivost…“, dodao je.