Remontni zavod u Čačku dobio novac iz budžeta
Vlada Srbije donela je rešenje o dodeljivanju Ministarstvu odbrane više od 860 miliona dinara iz tekuće budžetske rezerve za potrebe investicija u dva tehničko-remonta zavoda u Batajnici i Čačku.
Prema istom izvoru, u vazduhoplovnom zavodu u Batajnici oko 208 miliona dinara biće potrošeno za zgrade i građevinske objekte, a više od 284 miliona za mašine i opremu.
U zavodu u Čačku za objekte će biti utrošeno 343 miliona a za mašine i opremu nešto manje od 26 miliona dinara.
Radić: Vojni zavodi dobili dobru šansu, ali treba da se reformišu
Vojni analitičar Aleksandar Radić ocenio je danas da će velike investicije koje je Vlada Srbije obezbedila za dva vojna remontna zavoda dati šansu da se od njih naprave normalna i funkcionalna preduzeća u državnom vlasništvu ali da će to biti moguće samo ako se, u isto vreme, postavi sposoban menadžment i obnovi radna snaga.
U izjavi agenciji Beta, Radić je ocenio da sada Vazduhoplovni-remontni zavod „Moma Stanojlović“ u Batajnici i Tehničko-remontni zavod u Čačku imaju šansu da ponovo stanu na svoje noge ali da je ovo odlična prilika da se sprovede i tranzicija njihovog statusa iz budžetskih ustanova u preduzeća koja će moći da nastupaju na tržištu i ostvaruju profit.
Radić je rekao da sada ti zavodi, kao budžetske ustanove, ne osećaju potrebu da se trude za poslove a da od njih treba stvoriti efikasna državna preduzeća koja će „da grizu za poslove u ime države“.
– Oni, po prirodi svog posla, moraju da ostanu u sastavu resora odbrane i da budu državne firme, ali firme koje su sposobne da prave profit na svetskom tržištu. Šansa im je pružena. „Momi“ kroz ugovor sa Erbasom o kupovini helikoptera H-145M, koji predviđa i sertifikovano angažovanje tog zavoda u poslovima remonta helikoptera Gazela, kojih u regionu ima nešto manje od 100, kao i da proizvodi neke delove za Erbas. Tu su velike šanse jer je reč o velikim sistemima koji uvek nešto rade. Ako budu agilniji, dobijaće više poslova – rekao je Radić.
On je ocenio da bi i Vojska Srbije mogla da ima koristi od sređivanja stanja u tim zavodima i da bi sada mogla da dobija svoja borbena sredstva sa remonta u prihvatljivijem roku.
– Sada su iskustva loša i poslednji avion Orao izašao je sa remonta posla šest godina provedenih u zavodu. Umesto da se rok meri mesecima, sada se meri godinama… I u Čačku ima problema sa tenkom M-84. Oni kažu da su potpuno ovladali njegovim remontom, ali istina je malo drugačija od onoga što se prezentuje u javnosti – rekao je Radić.
Analitičar je dodao da zavod u Čačku ima odličnu šansu da postane nosilac eventualne modernizacije tenkova M-84 ili borbenih vozila pešadije M-80A, kao i artiljerijskog programa, dok zavod iz Batajnice ima mogućnost da uspostavi kvalitetnu saradnju sa Erbasom.
– Ali preduslov za tako nešto je da se na pametan način reši problem statusa zavoda i ko će da ih vodi, odnosno ko će u njima da radi. Svako oklevanje u tom pogledu koštaće nas puno. Imamo priliku – sad ili nikad! Naročito tu mislim na zavod u Batajnici – rekao je Radić.
Blic
И какав је то стручњак новинар Родић, он сад зна и о реструктуирању?
Ало бре?
Stari kadrovi Trz Cacak su pravili milionske ugovore u Libiji,Kuvajtu,Ugandi…oni su na zalost u penziji.Dajte mlado i agilno rukovodstvo i Trz Cacak moze biti jaci od Metalca iz Gm.
Radio sam tamo dugo i znam kolko tamo ima kvalitetnog kadra kome samo treba obezbediti posao.
TRI IMA USEDELICE I NERADNIKE.RADIM TAMO VIŠE SE SEDI SAMO SKOČILA KADA UĐU NESPOSOBNE STAREŠINE KOJE SU POSLALI DALI PO KAZNI ILI ZBOG NEPOZNAVANJA POSLA?
BAČENE PARE ŠTETA. ONI JADNI NEMAJU PLAN UTROŠKA OBNOVITE NEŠTO STARO….