Rod nikad bolji podbacio-otkup
POČELA je sezona „veselih mašina“ u čačanskom i dragačevskom kraju, šljiva i kajsija su ove godine rodile kao retko kad, ali će zbog veoma niske otkupne cene uglavnom završiti u kazanima za pečenje rakije.
Sa 49 miliona stabala šljive, koliko se procenjuje da ih ima na 244.000 hektara, biće ubrano gotovo 600.000 tona požegače, stenleja, čačanske lepotice, čačanke rane i najbolje. Slična je situacija i sa kajsijom jer je samo u selu Miokovci, kod Čačka, u kojem se ona gaji na 250 hektara, ovogodišnji prinos dostigao 3.500 tona. Problem je, međutim, niska otkupna cena – od 10 do 20 dinara za šljivu, te od 20 do 50 dinara za kajsiju.
– Čačansku ranu smo ovde stvorili kao stonu sortu, krupnih i plavo obojenih plodova koji su zgodni za upotrebu u svežem stanju, ali ne i za proizvodnju rakije. Nažalost, ove godine će zbog poremećaja na tržištu i ona završiti u kazanima – objašnjava direktor Instituta za voćarstvo u Čačku Milan Lukić, i naglašava da je rusko tržište postalo probirljivije.
Traže, kaže, izuzetno ujednačen i dobar kvalitet ploda, a to je našim proizvođačima veliki problem…
I, dok šljiva još uglavnom „leži“ u buradima dok ne prevri, uveliko se peče rakija od kajsije. Jedan od poznatih proizvođača u Gornjoj Gorevnici kod Čačka je Dragojle Mojićević koji tvrdi da plod najpre mora da odstoji 21 dan, a onda se na tihoj vatri odvaja prvenac, da rakija ne bi bila kisela ili gorka.
– Rakija ne bi trebalo da se zadrži u grlu, već da se posle minut-dva oseti u želucu, i da greje. Kada je sipate u čašicu, kapljice moraju da se zadrže na staklu jer je to dokaz da ima prirodnog glicerina – precizira Mojićević, koji ove godine od 20 tona kajsije očekuje gotovo 2.000 litara kajsijevače.
Čuveni proizvođač rakije Predo Prodanović, čiji se „jelički dukat“ prodaje širom sveta, veruje u to da će od 6.000 stabala stenleja dobiti 50 tona šljive kojoj, između ostalog, sleduju dva prepeka, te takozvano ostarivanje u buradima.
– „Dukat“ je rakija konjačkog tipa, pečena uglavnom od stenleja, uz dugo „ležanje“ u hrastovini. Proizvodnja prepečenice je tradicija moje porodice čiji koreni sežu do 18. veka, otkad je i rakija školovala decu, ženila ih i udavala, plaćala poreze… – nabraja Prodanović, ponosan na to što se njegova šljivovica prodaje u više od 300 ugostiteljskih objekata po Beogradu, a osvojila je i tržišta SAD, Australije i Evrope, te stigla u Kinu i Makao.
SUŠENjE
U SRBIJI se godišnje proizvede tek oko 5.000 tona suve šljive, što je malo i za domaće, a posebno inostrano tržište. Domaćini se žale na probleme pri izvozu, pa se na ovu vrstu „prerade“ odlučuju samo u slučajevima kada unapred imaju dogovoren plasman. I, mahom su orijentisani ka kupcima u Srbiji.
STENLEJKE MANjE ZA TREĆINU
ZAHUKTALA se berba šljive sorte stenlej, koja je na području Prokuplja posađena na površini od 2.000 hektara, a savetodavac za voćarstvo u lokalnoj Poljoprivredno-stručnoj službi Milan Tošković procenjuje da je ovogodišnji rod za trećinu slabiji u odnosu na lane. Otkupna cena ne premašuje 17 dinara po kilogramu, od kojih beračima treba platiti – pet.
Kolko su kukali, ja mislio nece ostati nista od grada, kad oni rekorderi… Nema veceg kukaca od srpskog seljaka…
Хе хе почели преваранти да крштавају ракију са медом и осталим заслађивачима ко варвари што крштавају ове њине сурогате од свега и свачега. Уништили сте државу и индустрију која је прерађивала пољопроизводе сад немо да кукате ич. Засадите још воћа па ће пропевате. Зинуло вам дупе.
Sve same pijandure i alkoholicari!
Ima da se xxxxx od rakije zimus!
Niti je stenlej sljiva, niti od nje moze biti dobre rakije bez obzira na dodati secer.Ovo zna svako ko je ispekao makar 100 kazana.