Rudarstvo budućnost ili propast Srbije
Na otvaranju ovogodišnje onlajn konferencije posvećene sektoru rudarstva i energetike pod nazivom „Mining & Energy 2021“ srpska ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović, istakla je veiliki značaj ovog sektora za celu privredu Srbije uz tvrdnju da su energetika i rudarstvo najznačajniji resursi.
– Rudarstvo danas učestvuje u BDP-u sa 1,9 odsto. Naša vizija je da rudarstvo u narednih 10 godina sigurno pređe 10 odsto učešća u BDP-u – rekla je Mihajlović.
Ministarka je najavila da će Srbija u ovoj godini formirati važan zakonodavni okvir u oblasti energetike i rudarstva, uz komentar da Srbija već ima dobar zakon o rudarstvu, za koji navodi da štiti životnu sredinu.
Osim ovih fraza i demagiških reči, od ministarke se nije moglo čuti ništa o konkretnim primerima koliko država i lokalne samouprave vode računa o zašštiti životne sredine , naročito kada su lokaliteti energetiuke i rudarstva u pitanju. Nije rekla ni zašto je Srbiji potrebna izmena zakonodavstva u ovoj oblasti ako su postojeći zakoni i propisi dobri.
Ambasadori Kanade i Australije u Srbiji, Džajsl Norman i Rut Stjuart pohvalili su Srbiju i njene nove zakone i istakli koliko je veliki značaj i učešće ovog sektora u BDP-u država iz kojih dolaze i da se nadaju da će i Srbija u budućnosti imati sličnu situaciju. Jedino nisu naveli koliko je životna sredina stradala od ovakvog učešća rudarstva u bruto društvenom proizvodu njihovih država i zašto je nekim rudarskim kompanijama zabranjen rad.
Kako piše portal B92 na pomenutoj konferenciji u organizaciji kompanije Color Media Communications i magazina Diplomacy & Commerce, koju su podržale kompanije Rio Tinto, Teko Mining i Nexe grupa, generalna direktorka Rio Sava Exploration Vesna Prodanović je rekla da je projekat Jadar jedna od najvećih grinfild investicija u Srbiji u koju će, prema planu, biti uloženo blizu dve milijarde dolara.
Navela je da je projekat Jadar veliki potencijal, jer je litijum stvar budućnosti i veoma je značajan za zelenu tranziciju kojoj teže mnoge države sveta.
Nasuprot ministarki Mihajlović, ambasadorima Kanade i Australije i direktorki Prodanović, građani Srbije, ekološki stručnjaci i aktivisti misle sasvim suprotno. Postoje mnogo bolji načini da se povećava BDP jedne države osim zagađivanja vode, zemlje i vazduha.
– Samo zemlje sa najnižim stepenom razvoja imaju veliko učešće rudarstva u BDP. Istovremeno te zemlje su kolonije – kaže profesor Duško Kuzović, jedan od ljudi iz struke koji učestvuje na brojnim javnim protestima protiv projekta Jadar i sličnih projekata za rudarenje litijuma.
____________________________________________________________________________
stop naprednom teroru
A pri tom državi Srbiji od tih 10% BDP ostaje nepunih 1% + deo za džepove gospode bliskih drugova + šteta priordi koja prevazilazi BDP Srbije + troškovi lečenja populacije.
Umesto digitalizovana država osta samo gajsterbajterizovana kolonija.
Ko dozvoli da Rio Tinto kopa po Srbiji i zauvek zagadi i unisti ono sto Srbija ima, taj je najveci neprijatelj Srbije. Ovo nema veze sa bilo kakvom politikom, vec sa zdravim razumom i zeljom da ostanemo ekoloski cista zemlja..
Ja moju dedovina ne dam, nije to auto put, pa da je strateški važno. Koliko sam obavešten u Pranjanima ni jedan domaćin neće dati svoju zemlju. Sprema se omladina svih pranjanskih sela,, da znanjem stane u odbranu svoje dedovine. Među njima ima vrhunskih stručnjaka iz oblasti hemije i rudarstva i reci ce istorijsko NE.. ZNAJU DA NE DAJU!