Rusi zaustavili uvoz srpskog voća?
PREDSTAVNICI malinara i nadležni u Ministarstvu poljoprivrede vratili su se iz Poljske, gde je trebalo da utvrde cenu srpskog voća. Kako „Novosti“ nezvanično saznaju, nikakvi konkretni dogovori na ovom putu nisu postignuti. Uz to, kvalitet srpske maline daleko je iznad one u Poljskoj.
Uz muku oko cene, malinari se ovih dana bore i sa sušom, jer je vrelina dodatno uništila rod. Otkupljivači sada daju, u zavisnosti od kvaliteta i regiona, od 100 do 150 dinara za kilogram.
Prema rečima Milana Radojičića, malinara iz Arilja, cena se kreće od 120 do 150 dinara, ali je suša u nekim krajevima uništila i više od 50 odsto roda. Branje nekih sorti je završeno, a sada stiže malina u brdovitim delovima. U dolini je gotovo završena berba.
Berači polako, ovih dana, prelaze u kupinjake, gde ova voćka polako pristiže. Na području Levča, berba je počela, i cena za sortu lohnes kreće se od 230 do 250 dinara. Ova kupina namenjena je najviše tržištu Rusije.
– Berba kupine je krenula, naročito sorta lohnes za Rusiju po ceni od 200 dinara, ali je i to izgleda bilo kratkog daha – objašnjava Dejan Radulović, voćar iz Milićevaca. – Navodno ima nekih problema, pa srpski kamioni sa šljivama, kupinama i malinama stoje u Moskvi. Ne znamo o čemu se radi. I kupina naša što smo poslali za Moskvu, stoji. Inače, cena za kupinu čačanku je oko 40 dinara, a druge sorte, koje su u Rusiju išle za 200 dinara, kod nas plaćaju od 80 do 100 dinara. Da bi moglo da se preživi, kupina čačanka bi trebalo da košta minimum od 50 do 60 dinara. Seljaci vuku vodu, zalivaju, udarila suša i nadaju se nečemu, dok im drugi kroje sudbinu.
Na cenu kupine, smatraju stručnjaci, ove godine bi dodatno trebalo da utiče zalivanje, zbog sušne godine. Inače, veliki broj kupinjaka lane je ostao neobran zbog niske otkupne cene, pa se proizvođačima nije isplatilo da beru.
KAJSIJA
CENA kajsije, smatraju voćari, ove godine je prilično niska. Sada se vrhunske sorte prodaju po 25 dinara za kilogram, što je, smatraju, sramno. Cena konzumne kajsije nešto je veća, ali ni sa njom nisu zadovoljni.
Postignut dogovor sa malinarima
Proizvođači malina dogovorili su sa vlasnicima hladnjača koji otkupljuju to voće da se sadašnja akontna cena sa 120-140 dinara po kilogramu podigne za 10 do 20 dinara, izjavio je predsednik Asocijacije malinara Dobrivoje Radović.
Nakon sastanka u Vladi Srbije, Radović je agenciji Beta rekao da to nije zadovoljavajuća cena ali da je važno da se „razbije dogovor otkupljivača (hladnjačara) o jedinstvenoj monopolskoj ceni“.
„Rod maline je ove godine manji za 50 odsto i nama je važno da se razbije dogovor vlasnika hladnjača. A posle toga neka ponuda i tražnja odrede cenu“, rekao je Radović.
On je dodao da je značajno i to što su proizvođači u Bosni i Hercegovini obećali da neće prodavati jeftino malinu srpskim otkupljivačima koji su je kupovali po nižim cenama i ucenjivali proizvođače u Srbiji.
Novosti