Sa mobilnim i kablovskim operaterima razlaz bez penala
RASKID sa mobilnim i kablovskim operaterima pre isteka ugovora više neće ići na račun korisnika. Tako će svi oni koji nisu zadovoljni uslugom koju su dobili ili iz bilo kog drugog razloga moći da prekinu saradnju i izaberu drugog provajdera bez velikog ceha za prevremeni razlaz.
To propisuje najnovije rešenje koje je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija donelo posle brojnih pritužbi da je nepravično kažnjavanje za prevremeni razlaz sa provajderima, koje je pripisivao Zakon o zaštiti potrošača. Ovom odlukom se menjaju opšti uslovi poslovanja mobilnih i kablovskih operatera, koji će iz ugovora morati da izbace kaznene poene za raskid saradnje pre ugovorom određenog roka. Ipak, klijenti pre raskida ugovora moraće nešto da plate.
– Cilj je bio da korisnik bira šta je njemu povoljnije i da sam izabere kada će raskinuti ugovor kada on želi, a ne kada ga ugovorom uslovljava operater – kaže Tamara Samardžić, iz Centra za zaštitu potrošača Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija. – Kablovski provajderi su tako davali popuste za saradnju sa ugovorom. Ako je njihova cena za potrošače koji potpišu dvogodišnju obavezu bila 1.500 dinara, za one bez ugovora cena je bila 2.000 dinara. Ako neko želi da prekine saradnju posle dva meseca, pošteno bi bilo da plati razliku od tih 500 dinara, jer mu je usluga bila toliko povoljnija zbog ugovorne obaveze.
Zakonom o elektronskim komunikacijama, koji bi u septembru trebao da se nađe u skupštini, mobilnim i kablovskim operaterima kao i internet provajderima biće zabranjeno da korisnicima naplaćuju penale za prevremeni raskid ugovora, izjavio je za „Politiku” Rasim Ljajić, ministar trgovine, turizma i telekomunikacija.
Ovo ministarstvo izdalo je do sada više obavezujućih rešenja protiv telekomunikacionih kompanija i naložilo im da promene dugogodišnju praksu koja je korisnike dovodila u nepovoljan položaj.
– Ovim uvodimo evropsku praksu koja ne prepoznaje naplaćivanje naknada za prevremeni raskid ugovora. Želimo da ove izmene unesemo i u novi zakon koji je vlada već usvojila kako ne bismo više ostavljali prostor za različita tumačenja – istakao je Ljajić.
Ako korisnik odluči da promeni operatera posle 22 meseca, onda će mu biti povoljnije da sačeka još ta dva meseca do isteka ugovorne obaveze. Ministarstvo je naložilo operaterima da iz svojih ugovora izbace član koji je veoma štetan za potrošača koji prevremeno želi da raskine saradnju. Po tom rešenju, provajder mora da izbaci nepravičnu obavezu za korisnika da isplati sve preostale mesečne rate za izabrani paket, ukoliko raskine ili uzrokuje raskid pretplatničkog ugovora.
Kada operateri promene opšte uslove poslovanja, svi vlasnici ugovora i korisnici njihovih usluga, biće ravnopravni, odnosno u istom položaju, bez obzira na to kada su ugovor i potpisali. Po zakonu o elektronskim komunikacijama, operateri imaju rok od 30 dana od promene opštih uslova poslovanja da krenu da ih primene.
RAZLIKA I ZA UREĐAJ
MOBILNI operateri će morati da razjasne obaveze za kupovinu mobilnog telefona i računa za telefoniranje. U slučaju da je korisnik nezadovoljan i prekine saradnju pre vremena moraće da plati razliku između prave cene tog uređaja i povlašćene cene koju je dobio potpisivanjem obaveza.
Novosti
Ipak, klijenti pre raskida ugovora moraće nešto da plate
Mi smo za tri dana ranije raskinutog ugovora sa mts-om prinudjeni da platimo 777,80 dinara.
To je netačno u Telenoru su mi rekli pre tri dana da to nije istina i da je sve isto kao i pre…Znači placaju se penali…
U Telenoru vec 12 godina za svoj; i 8 godina za suprugin broj; oba na post paid-u; konstantno placam vise nego sto potrosim. Imam sluzbeni broj, a ovaj drzim za „ne daj Boze“ i tako vec godinama cascavam Telenor.
Pre mesec-dva dana pokvario se suprugin telefon, pozuteo ekran.
Posle natezanja sa „ljubaznim“ osobljem u cacanskoj poslovnici, ode telefon na popravku u „ovlasceni servis“. Uzgred receno davalac garancije je prodavac, ali oni uporno nama serviraju pricu o serviseru, sto nas-kupce ne treba da zanima.
Nakon 7 dana dobijem SMS da je reklamacija uvazena i da je zamenjena ploca i ekran, „upisan novi softver“.Cetvrtak je dan.
Petak, Subota, niko ne zove da je telefon stigao. U Utorak odlazim u poslovnicu, gle cuda telefon je stigao jos u petak, ali su oni toboze upisali pogresan broj za kontakt pa me niko nije zvao.
Povrh svega reklamacija je resena „zamenom osnovne ploce, ekranan, novim softverom; i upisan je novi IMEI broj“. Suplje objasnjenje, jer je IMEI broj nesto kao broj sasije kod vozila; ne menja se!
Dakle uvaljen mi je refabrikovani telefon kao zamena u garanciji, a da to pritom nije tako formulisano.
Cekam da isteknu oba ugovora pa da se rastajem sa prevarantima. Kvalitet usluga Telenora ionako opada vec godinama; sada je vec dosta. Ionako to vise i nije Telenor, ostace jos samo ime neko vreme…
Cenjeni sugradjani, pamet u glavu, izbegavajte Telenor, tj. ono sto je sada od njega ostalo.
Penali se i dalje placaju.U mts za 6 dana ranijeg raskida dobila sam 204 dinara da platim.
Ovo je jedna obicna laz, placam kaznene poene, zbog razvoda braka, jer je paket bio na moje ime, sama izdrzavamv svoje dete, nigde ne radim, a racun mi je bio 54.000,00 uradjen je reprogam, pa placam 6.742,00 u 8 rata.