Širi se organska proizvodnja u Čačku
Zainteresovanost za organsku proizvodnju u Srbiji iz godine u godinu sve je veća, a stručnjaci smatraju da ova grana u Srbiji ima dobru perspektivu. U Evropu najviše izvozimo voće – sveže jabuke, jagode i smrznute maline i kupine. Podršku ovom vidu poljoprivredne proizvodnje pružiće i Institut za voćarstvo koji će od sledeće godine tržištu ponudi organske sadnice maline.
Zainteresovanost za organsku proizvodnju poslednjih godina raste što potvrđuje i podatak da su u protekloj godini površine povećane za više nego duplo. U Čačku u organskoj proizvodnji prednjači selo Goričani gde se najveći broj poljoprivrednika odlučio za ovaj vid proizvodnje, pre svega maline, a od prošle jeseni i jagode. Iako ne primenjuju hemijska sredstva organski proizvođači ostvaruju izuzetne prinose a i cena ovih proizvoda ima veću cenu na tržištu.
– I jagoda i malina imaju dobar rad iako nema hemijskog tretiranja. Prošle godine sam imao rod maline od 22 tone po hektaru. To je zavidan rod. Sve može da rodi bez neke intezivne zaštite, ali ima mnogo manuelnog rada, mnogo čovek mora da se angažuje. Tržište je sigurno kao i cena, i to me je najviše povuklo da uđem u ovo. Dosadili su mi trgovci, prekupci, mešetari da se sa njima razvlačim po pijacama – priča Stevan Bunardžić iz Goričana, koji je posle tri godine sertifikovao 40 ari zemljišta za organsku proizvodnju.
– Sve se radi po organskim principima, tako da naše jagode mogu i bebe da jedu. Jagoda se gaji na foliji, a uveli smo i sistem kap po kap kako bi olakšali posao. Zahtevno je održavanje, dosta posla oko nje, nema hemijskog tretiranja, ali se isplati – kaže Vaso Bežanić iz Goričana koji pod organskom proizvodnjom ima oko 30 ari maline i jagoda.
Sve veću zainetersovanost za organsku proizvodnju pratiće i Institut za voćarstvo, koji je će od sledeće godine tržištu ponuditi sadnice maline po principima organske poljoprivrede. Prema rečima direktora Instituta, prve sadnice organske maline naći će se na tržištu naredne godine, a od 2019.godine poljoprivrednim prozvođačima na rapolaganju će biti preko 150.000 sadnica.
– Do sada smo proizvodili sadnice po konvencionalnom postupku. Ministarstvo poljoprivrede nas je obavestilo da ćemo u narednom periodu biti jedan od vodećih proizvođača sadnog materijala konvencionalne proizvodnje sertifikovanih malina. Institut će učiniti jedan iskorak imajući u vidu da sve veći broj poljoprivrednika ima interes za proizvodnu organskih plodova, što maline ili nekog drugog voća. Krenuli smo u proizvodnju sadnica malina po organskom postupku i one će od sledeće godine biti na tržištu – rekao je Milan Lukić, direktor Instituta za voćarstvo.
Prema zvaničnim podacima, za organsku biljnu proizvodnju u Evropskoj uniji se koristi čak 6,2 odsto poljoprivrednog zemljišta, odnosno oko 11 miliona hektara, dok se organska biljna proizvodnja u Srbiji odvija na površini ne većoj od 16.000 hektara.
____________________________________________________________________
Одлична вест. Само да пољопривредници истрају у овоме, и временом ће органска производња да се изједначи са конвенционалном. А о користима оваквог вида производње не треба ни трошити речи. Да је влада барем мало паметна и патриотска, ово би требао да биде један од важнијих приоритета.
Па ето сагледавајући стање у мојој вукојебини ускоро ће органска производња да процвета.Тако рецига све је више овиг што се.у а све мање овиг што нешто раде а наравно зна се од чега биљке бујају.
Neke druge biljke tebi bujaju..o cemu ti, pecurke ti!?