Slovačka dobija svoj prvi oblakoder: Kako se rangira među najvišim zgradama u Evropi
Kada građevinci budu završili ovaj oblakoder od 45 spratova, ovo neće samo biti kraj jednog ogromnog projekta, nego i istorijsko dostignuće. Biće to u trenutku kada Slovačka izgradi svoj prvi neboder u istoriji, sa tornjem koji će premašiti prag od 150 metara koji je potreban da bi se dobio taj status.
Ali što će najviša zgrada u zemlji ponuditi posetiocima? A kako će se rangirati među ostalim neboderima na evropskom kontinentu? Ovaj članak ima za cilj to otkriti.
Šta Eurovea planira da nudi posetiocima
Projekat Eurovea podeljen je u dve faze, poznate kao Eurovea 1 i 2.
Prvo mesto bilo je jedno od najvećih koje je Slovačka ikada videla, pokrivalo je 4,6 hektara, više od 24.000 kvadratnih metara poslovnog prostora i 235 stanova. Njegova glavna atrakcija je trgovački centar Galleria, koji uključuje niz atrakcija, uključujući bioskop i bazen, dok oni koji žele vežbati svoju blackjack strategiju mogu čak proveriti i kazino na licu mesta.
Drugom fazom dominira izgradnja tornja Eurovea, zgrade koja je oborila nekoliko nacionalnih rekorda. To je središnja tačka proširenja tog izvornog razvoja, koji bi trebao udvostručiti veličinu ukupne površine i dodati 500 novih domova, kao i više od 2.000 parkirng mesta.
Visina tornja Eurovea je 168 metara, sa 47 nadzemnih spratova, čime je zaslužio službeni status ‘nebodera’ prema međunarodnim direktivama.
Građevinski radovi na proširenju započeli su 2019. kada je J&T Real Estate preuzeo alate. Od tada je dodan novi sprat svakih 11 dana, čime je postala najviša zgrada u Slovačkoj u maju 2022. Prolaznici su bili u toku sa brojem izgrađenih spratova putem digitalnog zaslona od skele, kao i dokumentarac koji je snimio nagrađivani reditelj Jaro Vojtek.
Trešnja na torti je glavna lokacija razvoja, s posetiocima tornja koji mogu gledati na širok pogled na reku Dunav i prekrasan Stari grad. To pomaže objasniti zašto je 90% rezidencija unutar novog kompleksa već prodano, a preostalih 10% dostupno je nakon završetka radova.
Nema sumnje da će stanovnici biti počašćeni jednom od najljepših nekretnina u gradu.
Kako se rangira među drugim Evropskim zgradama
Prema Veću za visoke zgrade i urbana staništa (CTBUH), Bratislava je 201. grad na svetu koji ima neboder, sledeći korake Hong Konga (koji ima 550), Londona (30) i prekograničnog komšije Beča (3).
Ipak, usprkos impresivnoj veličini Eurovee, još uvek je dosta iza najviših zgrada na kontinentu.
Eurovea će se, međutim, registrovati kao jedna od 50 najviših zgrada u Europskoj uniji, nadmašivši torinski Intesa Sanpaolo i pariški Société Générale Twin Towers koji su svi registrovani sa 167 metara na 52. mestu na listi.
Međutim, na globalnom nivou, Eurovea jedva da se registruje kao neboder. Manje je od polovine visine bilo koje zgrade na listi 100 najboljih i oko trećine 11. tornja Taipei 101 u Tajvanu (508 m). Toranj Merdeka 118 u Kuala Lumparu je četiri puta viši.
No, glavni od njih je najviša zgrada na svetu: slavni Burj Khalifa u Dubaiju. Sa 820 m visine dvostruko je veći od Haeundae LCT Sharp Landmark Tower u Seulu, 39. najviše zgrade na planeti. Da biste dobili poređenje o njegovoj veličini, samo zamislite pet Eurovea tornjeva jedan na drugom i poletite 20-ak metara.
Zastrašujuće je to što arhitekte zgrade još nisu gotovi.
Eurovea Faza 3?
Uprkos skromnim poređenjima sa najvišim zgradama na svetu, ne može se poreći da je kompleks Eurovea impresivan razvoj – no može li biti još toga? S obzirom na ekonomske izazove sa kojima se Evropa trenutno suočava, plus ogromne troškove Eurovee 2, čini se malo verovatnim u doglednoj budućnosti.
Za sada će građani Bratislave moći uživati u vrhunskom zabavnom centru, sigurni u spoznaju da imaju najviši objekt u zemlji.
_______________________________________________________
Povežite ovaj tekst sa Beogradom na vodi.