Slučaj kalorimetri još nije rešen
Da li će građani početi da plaćaju očitavanje kalorimetara ili će ostati sve po starom još uvek se ne zna. Kako je rekao direktor JKP Čačak Danko Ćalović, moraće da se sačeka stav Vlade Srbije, jer ministarstva, Agencija za energetiku i udruženja potrošača imaju oprečna mišljenja.
-I pored svega što smo preduzeli, obratili smo se Agenciji za energetiku i društvima za zaštitu potrošača, udruženju toplana, ministarstvima energetike, trgovine i turizma, nismo stvar isterali na čistac. Trenutno još uvek svi imaju oprečne stavove i moraćemo da sačekamo jedinstveni stav Vlade Srbije, rekao je Ćalović.
Kada je u pitanju cena grejanja, ona se u skorije vreme neće menjati, a ako gas ne poskupi moguće je da u narednoj godini dođe do pojeftinjenja.
-Fiksni deo cene grejanja je najniži u celoj zemlji. Varijabilni je takođe u donjem delu, ispod prosečan. Nije je lako održati jer je sve poskupelo u poslednjih nekoliko godina, plaćanje struje u svim podstanicima plaćamo mi. Smanjili smo taksu za priključenje. Postoje gradovi koji ne naplaćuju taksu i to je naš cilj. Nadamo se da nećemo menjati cenu grejanja, ako gas ne poskupi možda je budemo i smanjili naredne godine, najavio je direktor JKP Čačak.
Dobra vest za potrošače je da će JKP Čačak zadržati popust od pet procenata za sve korisnike koji do 28. u mesecu plate račun za grejanje. Kako je rekao Ćalović, ta mera koja se primenjuje već 15 godina je dala dobre rezultate, povećana je naplativost i postignut je kontinuitet u plaćanju.
Ovu pogodnost najviše su koristile kategorije stanovništva koji imaju mala primanja, preko 80 odsto to su penzioneri i zaposleni sa nižim primanjima.
Nema sta ovde da se resava ovde policija treba da hapsi
Da li neko moze da objasni zasto je grejanje skuplje za potrosace sa kalorimetrima/ako su svi radijatori ukljuceni/a kvadratura stana je ista i naravno isti radijatori ukljuceni
Kod zgrada bez individualnih kalorimetara meri se količina isporučene toplotne energije na ulazu u zgradu pa se deli na stanove prema kvadraturi, pri čemu se verovatno uzima u obzir i zajednički prostor (hodnici, stepenište).
Tako svi stanari dobiju istu cenu po kvadratnom metru bez obzira da li imaju stare ili nove prozore, da li je stan u sredini ili na uglu…
Kod individualnih kalorimetara postoji mogućnost da su gubici energije veći kod stanova na uglovima zgrade, jer imaju veću površinu spoljnih zidova, pa će ti stanari platiti veću cenu nego oni koji imaju samo jedan spoljni zid.
Takođe, postoje priče da su prve serije kalorimetara davale netačna očitavanja, pa se dešavalo ljudima da plate maltene isti račun bez obzira da li je podešavanje na minimumu ili maksimumu.
Međutim, najpoštenije je da se svima uvedu kalorimetri, tako da ko isključi grejanje ne mora da plaća onih 30% tokom zime, zbog navodno većih gubitaka susednih stanova – pa ko onda plaća gubitke za stan koji je na uglu zgrade, ako ne vlasnik stana? Tako je logično i da u slučaju da ja isključim grejanje komšija snosi te gubitke ako se moj stan ne greje, ali šta ako koristim invertorske klime za dogrevanje stana, da li komšija treba meni da plaća 30%?