Špekulacija i korupcija – krvna slika Srbije
– Kreditni rejting je krvna slika svake zemlje – izjavio je ministar Mali, nastojeći da ličnim napadom na Zdravka Ponoša skrene pažnju sa gorućih problema srpskih finansija.
Bez namere da ulazi u neprimerenu politikantsku diskusiju, Srbija centar je analizirao podatke Ministarstva finansija kako bi skenirao ’krvnu sliku’ Srbije. Nalaz: srpske finansije jasno pokazuju stepen prevara i korupcije u koju je ogrezla SNS vlast.
Rejting agencija Fič (Fitch) potvrdila je kreditni rejting Srbije na nivou BB+, što predstavnici NBS i Ministarstva finansija predstavljaju kao rejting „na korak do investcionog“. Ali taj korak je izgleda džinovski, kao što je džinovska razlika između investicionog i rejtinga Srbije BB+ koji se prema kvalifikaciji Fič-a ocenjuje kao „non investment – speculative“ odnosno špekulativan, neinvesticioni. Isti ovaj rejting imaju i: Vijetnam, Paragvaj, Kolumbija, Maroko, Oman i Makedonija.
Od 2012. godine, Srbija ima tromi prosečni privredni rast – u proseku 2,6 odsto, što je za trećinu niže od prosečnog privrednog rasta u vreme demokratskih vlada (3,8 odsto).
Pošto je učešće ukupnih (19,5 odsto) i stranih (6 odsto) investicija u BDP-u u oba perioda (2002-2012 i 2012-2023) jednako, proizilazi sledeće: (1) SNS ne upravlja efikasno investicijama i nije u stanju da ostvari ni približno isti privredni rast kao u periodu demokratskih vlada, (2) prisutan je izrazito visok stepen korupcije u korišćenju investicija – najmanje jedna trećina vrednosti investicija odnosno 7 odsto BDP-a godišnje završi u koruptivnim kanalima (5 milijardi evra u 2023. g), (3) Srbija je po učešću privatnih investicija na dnu regiona i Evrope (zato što su privatne investicije najmanje podložne korupciji). Zbog svega navedenog Srbija je prema Globalnom indeksu organizovanog kriminala prva zemlja regiona (i treća u Evropi) po uticaju organizovanog kriminala na državu!
Ukoliko svoj društveni i ekonomski poredak zasnujemo na demokratskim vrednostima i načelima društva jednakih šansi, Srbija može ostvariti mnogo brži privredni rast i bolji životni standard od sadašnjeg.
– Stranka Srbija centar je pripremila program ekonomskih reformi, u čijem fokusu je socijalno odgovorna ekonomska politika i snažan privredni rast. Ekonomske mere bile bi usmerene ka trajnom povećanju minimalnih i medijalnih zarada za najmanje 15 odsto, podsticanju domaćeg preduzetništva i borbi protiv monopola koji održavaju nerealno visoku vrednost potrošačke korpe – poručuju iz Resornog odbora Srbija centra za ekonomiju.
Da bi ojačao dostupno stanovanje Srbija centar se zalaže za ulazak države u veliki investicioni ciklus vrednosti 10 milijardi evra za izgradnju najmanje 200.000 stanova, umesto megalomanskog ulaganja u EXPO. Ovi stanovi bi uz povoljne kreditne uslove biti dostupni po cenama od 40-50.000 evra za mlade i zaposlene u vitalnim društvenim delatnostima (obrazovanje, zdravstvo i dr).
________________________________________________________