Spoj teorije i prakse u Ekonomskoj školi
Ekonomska škola iz Čačka od početka je učestvovala u reformi srednjeg stručnog obrazovanja koja je išla u pravcu razvoja praktičnih znanja i veština učenika. U saradnji sa Ministarstvom prosvete i nemačkom organizacijom GIZ uvedeni su novi obrazovni profili:
U novim obrazovnim profilima u drugoj i trećoj godini učenici osnivaju virtuelna privredna društva u kojima se obavljaju poslovi i radni zadaci kao u realnim privrednim društvima, od biznis ideje do završnog računa i utvrđivanja finansijskog rezultata. Učionice u kojima se odvija nastava su opremljene kao u pravim privrednim društvima, nastavnik je u ulozi direktora, a svi učenici su zaposleni u virtuelnom privrednom društvu. U okviru obrazovnog profila bankarski službenik učenici od drugog razreda obavljaju sve bankarske poslove vezane za fizička i pravna lica, na predmetu bankarska obuka u virtuelnoj banci.
Virtuelnih PD u Srbiji ima preko 300, podršku u poslovanju virtuelnih PD pružaju:
Servisni centar u Sopotu koji obavlja poslove Agenicije za privredne registre.
Centralna virtuelna banka koja se nalazi u Ekonomskoj školi u Čačku.
Banka obavlja poslove platnog prometa za sva virtuelna privredna društva u Srbiji. Promet u Centralnoj virtuelnoj banci obavlja se korišćenjem on-line bankarskog softvera, koji omogućava učenicima da primenjuju elektronsko bankarstvo koje se u velikoj meri koristi u realnoj privredi zbog smanjenja troškova i ušteda u vremenu. Od 2014. godine banka koristi i međunarodni bankarski softver i međunarodnu bazu virtuelnih preduzeća koja omogućava i plaćanja i naplate u stranoj valuti.
Rad Servisnog centra i Centralne virtuelne banke je pod ingerencijom Zajednice ekonomskih škola koja im pruža značajnu podršku u radu.
Pored teorijskih i praktičnih znanja koje učenici stiču u školi, novi obrazovni profili im daju mogućnost da ta znanja prošire kroz praktičnu nastavu koja se odvija u uspešnim čačanskim privrednim društvima, bankama i osiguravajućim društvima.
U okviru seminara, koje organizuje Privredna komora i Forum privrednika, i praktične nastave, koju organizuje škola, kod učenika se razvija preduzetnički duh koji im omogućava da uspešno nastave porodični biznis i motiviše ih na pokretanje sopstvenog biznisa.
Kruna rada u virtuelnim preduzećima je predstavljanje na sajmovima virtuelnih preduzeća koji se organizuju na domaćem i međunarodnom nivou. Učenici se aktivno uključuju u realne privredne tokove i učestvuju i na sajmovima koje organizuju Privredna komora i čačanski privrednici.
Profesori ekonomske grupe i koordinatori Centralne virtuelne banke
Katarina Ćurčić i Danijela Rvović
Tekst objavljen u okviru projekta “Mladi i preduzetništvo”, koji je u okviru javnog Konkursa za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji grada Čačka u 2015. godini, sufinansiran iz budžeta Grada Čačka.
___________________________________________________________________