Potrošnja piva 2008. godine iznosila je šest miliona hektolitara godišnje, dok je prošle godine cela pivarska industrija u Srbiji prodala oko četiri miliona hektolitra.
On je ukazao da se sa sličnim problemom suočavaju i neke druge kompanije u Srbiji koje se bave proizvodnjom i prodajom sličnih proizvoda.
– To smanjenje je rezultat pada kupovne moći građana koji nemaju dovoljno novca da zadovolje svoje potrebe – kazao je Radivojević.
On je ukazao da, osim ekonomske krize i pada životnog standarda, na smanjenje potrošnje piva, utiče i to što se mladi, koji najviše konzumiraju pivo, iseljavaju iz zemlje i što imamo problem i sa starosnom strukturom stanovništva.
Uz to je i velika nezaposlenost kod mladih, što je dodatan problem ne samo za pivarsku industriju, već i za ostale privredne grane i celu zemlju.
On je kazao i da se kod nas sve više prodaje jeftinije pivo, čija cena je inače opala za šest meseci ove godine oko četiri procenta. On je ukazao da je to veliki problem pivarske industrije, zbog čega pivare imaju lošije finansijske rezultate nego ranijih godina.
– Reč je o fundamentalnoj promeni u pivskoj industriji Srbije – istakao je direktor Apatinske pivare.
Radivojević je naveo da i ostale zemalje regiona zbog krize imaju pad prodaje piva, ali je on daleko manji nego u Srbiji i iznosi između pet i sedam odsto.
A mozda to ima veze i sa smanjenjem broja stanovnika drzave Srbije.Jos malo nece imati ko ni da ga pije
od 2002 do 2015 godine broj potencijalnih pivopija se smanjio za okolo 380.000 sa tendencijom daljeg pada. ZIVELI