Srbija druga u Evropi po broju kladionica
Istraživanja pokazuju da je 30 odsto dece uzrasta do 16 godina imalo kontakt sa klađenjem i da je Srbija druga u Evropi po broju kladionica. Oko 300.000 građana je zavisno od kocke, najviše mladi između 18 i 25 godina
Koordinatorka Političkog saveta Ne davimo Beograd Biljana Đorđević istakla je da je neophodno realizovati mere koje se tiču oporezivanja igara na sreću, povećati porez za one koji ostvaruju dobit na taj način, zabraniti reklamiranje igara na sreću, a značajno bi bilo i usvojiti obavezujuće pravilo da se za one koji ulaze u kladionice istaknu jasna upozorenja o štetnosti kockanja.
„Sve to zahteva temeljne izmene nekoliko zakona, a do sada u ovom društvu nisam primetila političku volju da do te vrste promene dođe, zato se plašim da politička elita ima neki interes da ne reguliše ili da pomaže podsticanje kockanje i otvaranje velikog broja kladinica“, rekla je Đorđević.
Prema njenim rečima, potpuna zabrana kockanja i igara na sreću takođe ne bi bila dobra jer bi na taj način ušla u nelegalne tokove. Đorđević je objasnila da kladionice i kockarnice plaćaju isti porez kao i sva ostala pravna lica, a da je njihov predlog da porez na igre na sreću bude 50 odsto, kao da se i od onih koji zarađuju na taj način naplati porez u istoj visini. Odbornica Zeleno-levog fronta Natalija Stojmenović naglasila je da je njena odbornička grupa na sednici gradske skupštine dala predlog za uvećanje lokalnih taksi koje se odnose na kockarnice i kladionice.
„Od te sednice smo imali pet rebalansa budžeta na osnovu kojih su uvođene raznorazne takse, ali nikad nije usvojen predlog za usvajanje lokalne takse za kladionice i kockarnice, što jasno pokazuje da lokalna vlast ima korist od toga“, rekla je Stojmenović.
Ona je objasnila da su u rebalansima povećavane takse za osnovne životne potrebe građana, ali ne i za kladionice i kockarnice, a da je isti slučaj i kada su zbog usklađivanja sa inflacijom povećavani porezi na imovinu. Stojmenović je izrazila sumnju da takav odnos vlasti prema ovom problemu može biti pokazatelj da kladionice i kockarnice služe između ostalog i za pranje novca.
Najopasnija bolest
Član pravnog tima Zeleno-levog fronta Svetislav Kostić ukazao je da kada se govori o kockarnicama i kladionicama vlast kao argument koristi dobit koju na taj način ostvari država, ali niko ne pominje štetu koju trpi budžet kada izdvaja novac za lečenje bolesti zavisnosti.
„Govorimo o najopasnijoj bolesti zavisnosti koja razara porodice i pravi ozbiljne probleme. Šteta koju budžet trpi je daleko veća nego dobit koju donosi industrija igara za sreću“, rekao je Kostić.
On je ukazao da je problem klađenja na internetu jednako veliki kao i klađenje u kladionicama i da treba pronaći način kako oporezovati i onlajn kockarnice i kladionice koje su registrovane u inostranstvu, a pružaju usluge u Srbiji.
Zabrana u Albaniji stvroila nove probleme
U Albaniji je klađenje takođe bilo veliki problem, a statistika pokazuje da je u zemlji s oko 2,8 miliona stanovnika jedan kladioničar na 670 stanovnika.
Početkom 2019. godine donet je Zakon o zabrani kockanja, čime je zatvoreno 4.300 kladionica.
Zabrana klađenja je dovela do procvata nelegalnog tržišta i bogaćenja kriminalnih grupa. Njihova Vlada priznala je poraz i predstavila zakon kojim se ponovo legalizuju igre na sreću.
Osim u toj zemlji, igara na sreću u Evropi nema jedino u Vatikanu, a velika ograničenja postoje još samo na Kosovu.
Prva stvar, čak i da 100% bude porez, to na ovog što je kupio ceo Čačak a i šire, neće uticati, jer čovek prijavljuje pazare od 30-50 hiljada dinara dnevno, a ima od 300 hiljada, pa sve do par miliona dnevno, zavisi koliko budala uđe. Kada inspekcija dođe on ih čeka na spratu, popiju kafu, proćaskaju, i svako svojim putem. Tako je verovatno i sa ostalima. Što se isticanja znakova sa upozorenja tiče, to je smešna priča. Pa zar neko čita šta piše na paklici cigara? Država bi morala da ima totalan uvid u igru svakog pojedinca, što je jednostavno, svaki igrač treba da se registruje, i sistem kladionica i kazina treba da bude povezan sa institucijom koja bi se bavila time. Samim tim bi se brzo videlo kome treba pomoć. U evropi ako imate neplaćane kazne, izvršitelje za vratom ili ste na socijalnoj pomoći, nemoguće je da uđete u bilo koji kladionicu ili kazino, odmah dobijaju crveno obaveštenje kada pokušaju da vas registruju ili odobre pristup. Ali da bi to kod nas sve došlo na svoje proći će godine i godine, a mnogi životi kao i do sada će biti izgubljeni zbog kocke, a porodice rasturene. Ono što malo ko vidi je da kocka ne utiče samo na pojedinca koji učestvuje već na svakog sa kim sarađuje i živi. A kod kocke je problem što čovek može izgledati potpuno zdravo i normalno, bez znakova problema. Najgora bolest od svih bolesti.
treba zabraniti sve vidove kladjenja,kockanja kako god da ih nazivaju.Zatvoriti sve kockarnice i doživotna robija za sve organizotore koje prekrše zakon.
Zabranite kladionice,otvorite kupleraje.
Zeleno levo smetalo, glumi guzvu, pa ce ovde da ispravlja kriv krivak mrtvom konju na planeti gde je vecina sa F dijagnozom bolesti zavisnosti.
Ne drogirajte se, ne kurvajte se, ne kockajte, nemojte da jedete ono sto se ne jede. Ni parizer nemojte jesti, hranite se u poljskim klozetima.
Za pocetak.
Mozda vam bude bolje,
Ili pasite detelinu, stoko.
Svejedno.
Ako ti je dobro ovakvo stanje u.zemlji u kojoj živiš, zasto čitaš tekstove na Ozonu? To je za one kojima ovo nije dobro!
Vatikan ima banku, rade na veliko.
Mogli bi za pocetak da prekreče reklamu za kladionicu u dvorištu osnovne škole
Imate u Japanu odličan sistem, nema igranja za veliki novac, a kao dobitak vam daju plišanu igračku, koju možete u susednoj radnji zameniti za novac. Samo što ne može plišani meda da vredi 1000 dolara, tako da ni tu nema muljanja.
Kod nas bi taj sistem i odgovarao ovima što drže kladionice, potrošiš pola plate u kladionici, a ako nešto i dobiješ, daju ti plišanu igračku koju u susednom lokalu zameniš za 200 dinara!