Srbija ima najlošije ekonomske rezultate u regionu
Ekonomski rezultati u Srbije ove godine će biti najbolji od 2008. godine, ali su lošiji nego u regionu, navodi se u najnovijem broju časopisa Kvartalni monitor.
„Bruto domaći proizvod (BDP) će porasti za 2,7 odsto, a deficit tekućeg platnog bilansa iznosiće četiri odsto“, procenjuju autori Kvartalnog monitora – koji izdaje Fondacija za razvoj ekonomske nauke FREN, u saradnji sa Ekonomskim fakultetom u Beogradu.
Fiskalni deficit je, dodaje se, smanjen na oko dva odsto, formalna nezaposlenost je pala za tri odsto, a strane direktne investicije su oko pet odsto BDP-a.
Bolji rezultati su, kako se navodi, delom posledica povoljne konjukture – sve susedne zemlje su u ovoj godini ostvarile solidne rezultate.
Rast BDP-a u okolnim državama je nešto veći nego u Srbiji i iznosi tri odsto, prosečan deficit tekućeg platnog bilansa je 1,8 odsto BDP-a i znatno je manji nego u Srbiji, a prosečna vrednost fiskalnog deficita u susednim zemljama je oko 2,3 odsto BDP-a, ukazali su saradnici Kvartalnog monitora.
Istakli su da su niske kamate i cene energenata, visoke strane investicije i rast uvoza razvijenih zemlja EU podstakle rast svih privreda regiona, ali da se na ovako povoljne ciklične okolnosti ne može računati u dužem periodu.
Procene autora Kvartalnog monitora su da će rast BDP-a u Srbiji u 2017. godini iznositi oko tri odsto.
Rast će, kako je ocenjeno, osim investicija i izvoza podržati i privatna i državna potrošnja, ali je neophodno da investicije rastu brže od BDP-a jer su trenutno najniže u regionu i iznose 18-19 odsto BDP-a.
Procenjeno je da će naredne godine u Srbiji inflacija biti blago povećana zbog rasta cena energenata, smanjenje deficita tekućeg platnog bilansa i nešto sporijeg rasta zaposlenosti, zarada i standarda građana od rasta BDP-a.
Privredni ambijent u Srbiji je, dodaje se, još je lošiji nego u Centralnoj Evropi, a održavanje vanrednih parlamentarnih izbora odložilo bi reforme.
„Vlada najavljuje znatnije povećanje plata i penzija naredne godine ili nakon isteka aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom, kao i smanjenje poreza i doprinosa, pa postoji rizik da se ponovi scenario iz perioda od 2006. do 2008. godine koji je doveo do rasta javnog duga i produžene recesije“, zaključuje se u Kvartalnom monitoru.
__________________________________________________________________
Како да буду бољи кад се ради од осам а спава до десет,онда се погибељно трчи на посао да би стигли на време.Београд је за време комуниста имао 370.000 радника данас нема ни десет.Срећна вам нова година.
Dragi Gujomire,
Kada sam bio i radio u Nemačkoj gna praksi), pitao me predsednik poslovnog udruženja i jedan vlasnik firme, kako se radi u Nemačkoj? Ja sam im rekao, ništa posebno, a oni se naljutili.
Moje kolege rade ko blesavi i niko se ne žali. Nisu nam ti komunisti sreću doneli, pogotovo ne Beograd.
To što ste vi džangrizavi penzijoner (tako bih rekao na osnovu Vaših komentara, jer mi se čini da žalite za prošlim vremenima), ne znači da ste u pravu, već da ste nečinjenjem kada je kren’o voz kroz kukuruz, krivi za ovaj jad. Vaš stil pisanja, rečnik i kvazi gramatika su mi ogavni.
Ajd zdravo!
Сине обриши нос. Ти и ниси рђен у комунизму трабуњаш о нечему што ниси живео.Воз кроз кукуруз је твоја генерација натерала,а не моја. Оћеш рећи да смо требали тенковима да вас згазимо ко Кинези њине.
samo nameti plati,dam ti 5000 pa ti sve uzmem, zamenili smo sve još krv da nam uzmu, ali stežež stežeš pa sve pukne, nego neka nam vrate ono što su uzeli, radiš 40 godina i smanjiti penziju trajno pa to je neustavno tu su oštećeni i kažnjeni oni koji su počeči da rade sa svojih 20 godina, nema tu rasta ovako bi i ja bio u plusu da uzimam kredite i smanjujem ili odlažem obaveze…