Srbija je veliki izvoznik piva
Zemlje Evropske unije su prošle godine „popile“ 57 miliona litara srpskog piva, što je našu državu ponovo smestilo na drugo mesto po izvozu piva u EU iz zemalja koje nisu njene članice. Na takvoj poziciji Srbija bi mogla da zahvali uglavnom izvozu u Bugarsku, jer smo tamo izvezli najveću količinu piva i u najvećoj vrednosti, od 10,6 miliona evra.
Prema podacima Evrostata, jedino draže sa prostora van EU od srpskog piva, državama članicama je kao i prethodnih godina bilo meksičko pivo, koje je izvezeno u količini od 250 miliona litara. Srbiju na ovoj listi prate Sjedinjene Američke Države sa 43 miliona litara i Belorusija sa 23 miliona litara.
Ukupna vrednost izvoza piva iz naše zemlje u EU bila je 20,1 milion evra. Posle Bugarske, najveću vrednost izvoza piva imali smo u Hrvatsku i to 3,8 miliona evra.
S druge strane, vrednost uvoza piva iz Evropske unije u Srbiju je u prošloj godini iznosila 18,7 miliona evra, gde je na prvom mestu Slovenija sa 4,9 miliona evra, zatim Nemačka sa 3,1 milion evra i Češka iz koje je uvezeno 2,5 miliona vrednosti piva.
Srbija je pivo izvozila po prosečnoj ceni od 0,35 evra po litru a uvozila po prosečnoj ceni od 0,44 evra po litru. Pivo se iz naše zemlje najjeftinije izvozilo u Mađarsku 0,3 evra po litru, Bugarsku 0,34 evra po litru i Hrvatsku 0,36 evra po litru, kaže ekonomista Miroslav Zdravković. Najskuplje je izvoženo u Belgiju i to 3,43 evra po litru i Dansku 2,91 evro po litru.
U Srbiji postoji šest velikih pivara, a registrovano je još oko 20 mikro-pivara koje posluju na domaćem tržištu, mada se smatra da ih postoji još oko 40 koje nisu zvanično registrovane.
„Srbija po otvaranju pivara prati evropski trend, pa se tako male i mikro pivare otvaraju takoreći svakodnevno i u stvarnosti ih ima znatno više od zvanično registrovanih. Kraft pivare su na našem tržištu od 2012. godine kada su imale udeo nešto ispod jedan odsto, ali je trend rastući i za samo četiri godine su duplirale svoje tržišno učešće„, kazala je ranije za „Blic Biznis“ izvršna menadžerka Udruženja pivara Srbije Rebeka Božović.
U EU proizvedeno 76 litara piva po stanovniku
Prošle godine je u Evropskoj uniji (EU) proizvedeno više od 39 milijardi litara piva, što je oko 76 litara po stanovniku.
Pored toga, EU je u 2018. godini proizvela više od milijardu litara piva u kome je bilo manje od 0,5 odsto alkohola ili uopšte nije bilo alkohola.
Svako peto pivo proizvedeno u EU potiče iz Nemačke
Dve trećine piva koji sadrži alkohol proizveden u EU stiglo je iz šest država članica. Nemačka je bila najviši proizvođač u 2018. godini sa proizvodnjom od 8,3 milijarde litara (ili 21 odsto ukupne proizvodnje u EU). Drugim rečima, otprilike svako od pet piva koja sadrže alkohol proizveden u EU potiče iz Nemačke. Nemačku su pratile Velika Britanija (proizvedeno 4,5 milijardi litara, ili 12 odsto), Poljska (četiri milijarde litara), Španija, Holandija i Belgija.
U poređenju sa 2017. godinom, Italija je zabeležila najveći porast proizvodnje piva koja sadrži alkohol (21odsto), a slede Mađarska (11odsto) i Češka (šest odsto). Suprotno tome, proizvodnja piva u Ujedinjenom Kraljevstvu pala je za 20 odsto, u Austriji i Slovačkoj za 10 odsto.
Najviše piva po glavi stanovnika se pije u evropskim zemljama
Srbija se ne nalazi među onima koji najviše piva popiju u Evropi, ali je po ispijanju piva „dobro“ pozicionirana u regionu. U našoj zemlji mesečno se popije oko pet litara piva po glavi stanovnika što je godišnje 60 litara. Ispred nas je Hrvatska sa 83 litra godišnje.
Česi uporno drže primat u ispijanju piva i to sa 143 litra godišnje po glavi stanovnika, dok na listi najvećih pivopija u Evropi Nemci zauzimaju drugo mesto i ne zaostaju mnogo za Česima.
Ете јеботе толко пиво а нигде њиве под сировином од које се прави. Што рекоше сељаци кој ти је бре курац не знаш ништа ,убациш вунени џемпер у скептичку јаму будне петнес дана после извадиш и право у казан алкокола колко оћеш. Номад читам тамо у неку млекару праве кисело млеко од цркнути мишеви.