Srbija na međunarodni dan borbe protiv korupcije
Srbija je još jedan Međunarodni dan borbe protiv korupcije dočekala kao zemlja u kojoj tužilaštvo ne ispituje sve sumnje na korupciju, u kojoj se milijarde evra troše bez primene antikorupcijskih mehanizama i u kojoj ne funkcionišu sistemi odgovornosti i transparentnosti.
Po najbitnijim antikorupcijskim parametrima, u Srbiji je stanje sledeće:
- Parlament NE kontroliše Vladu: Skupština ne samo da ne koristi nadzorne mehanizme i služi kao automat za izglasavanje vladinih predloga, već su i Vlada i Skupština u potpunosti potčinjeni predsedniku Republike, mimo zakonskih i ustavnih nadležnosti.
- Javno tužilaštvo NE ispituje sve argumentovane sumnje na korupciju: Argumentovane i često dokumentima potkrepljene sumnje na korupciju, koje u javnost iznose istraživački novinari, oganizacije civilnog društva ili Savet za borbu protiv korupcije, ostaju neistražene.
- Državnim preduzećima i državnom upravom NE upravljaju profesionalci, izabrani na konkursima: Konkursi su postali izuzetak, svakodnevno se imenuju lako smenjivi vršioci dužnosti u javnim preduzećima, ustanovama, ministarstvima i drugim institucijama, neretko kadrovi koji ne poseduju odgovarajuću stručnost i ne ispunjavaju zakonske uslove.
- Vlada NE daje sve informacije od javnog značaja: Visok nivo netransparentnosti se brižljivo održava, zbog navodne tajnosti odbijaju se zahtevi za obelodanjivanje ugovora i drugih dokumenata.
- Izvođači najvrednijih radova NE biraju se kroz nadmetanja: Posebnim zakonima i preko međunarodnih ugovora zaobilaze se antikorupcijski mehanizmi i obesmišljava Zakon o javnim nabavkama.
S druge strane, građani prepoznaju korupciju kao jedan od najvećih problema u društvu, a međunarodne organizacije Srbiji su dale brojne preporuke kako da suzbije korupciju, koje još nisu ispunjene.
Detaljan spisak aktivnosti koje mogu da unaprede stanje dala je i Transparentnost Srbija u okviru istraživanja Sistema nacionalnog integriteta. Samo mali deo ovih aktivnosti planiran je u novoj Antikorupcijskoj strategiji i u predlogu Akcionog plana.
Međunarodni dan borbe protiv korupcije obeležava se 9. decembra, na dan kada je ratifikovaana Konvencija UN protiv korupcije.
______________________________________________________________
Србија нека учествује а законе нека доносе по своме.Који ће још сигурније легализовати корупцију. Каква је то држава коју није срамота да учествује на тако озбиљном скупу, када све покрадоше а нико не одговара док судство и јавни тужиоци неће никакода прекрше праксу да у Србији само ситни лопови одговарају.Државу Србију уништавају деценијама, уништавају је док униште и ово мало што је остало. Немамо ми осим ропства ништа, а ако нисмо робови у којој државној установи радник има право ко је тај који може да спречи руководиоце да се не богате нарачун државе и народа. И гледаш како узимају и немаш коме да пријавиш.
Каква корупција то је за наш систем слатка реч за успешну владавину.