Srećne vam nove takse i akcize!
Povećanje akciza na goriva i alkoholna pića, uz uvođenje akciza na niskoalkoholne napitke, povratak TV pretplate, kao i veće cene struje od maja, i sve to uz otpuštanja u javnom sektoru, najbitnije su mere koje je Vlada Srbije upakovala u novogodišnji poklon građanima pred doček 2016. godine.
Sagovornici ocenjuju da će navedena poskupljenja pogurati naviše cene osnovnih životnih namirnica i usluga, što kao neminovnost donosi novi pad životnog standarda.
– Iz mera koje je Vlada usvojila ove godine može se zaključiti da će u 2016. potrošači biti u znatno težem ekonomskom položaju nego ove. Povećanje plata i penzija je simbolično, a brz rast cena energenata uticaće na poskupljenje ostale robe i usluga. To će dovesti do daljeg smanjenja realne kupovne moći potrošača, koji će morati da ulože dodatne napore da održe nivo potrošnje – kaže Petar Bogosavljević iz Pokreta za zaštitu potrošača Srbije.
Kada bi se poštovali tržišni zakoni, ističe Bogosavljević, cene goriva bi trebalo da padaju, zato što su u svetu pale za 60 odsto.
– Mi imamo povećanje tih cena, a koliko će ono ići iznad ekonomski realnog zavisiće od procene onih koji donose odluke koliko još mogu da zavuku ruku u džep potrošača – kaže Bogosavljević.
Povećanje penzija od 1,25 odsto, što će u proseku svakom penzioneru povećati primanja za oko 250 dinara, taman će biti dovoljno da bi se državi isplatio novi namet u vidu takse od 150 dinar za javne servise RTS i RTV.
Otpuštanja u javnom sektoru sa zebnjom čeka 35.000 ljudi. Stresan položaj dodatno će im opteretiti poskupljenje žestine. Druga opcija im je da za otpremninu kupe kartu u jednom pravcu za direktan let do Amerike, što bi, prema poslednjim najavama, trebalo da startuje polovinom godine.
OVAKO ĆEMO DA ŽIVIMO
Poskupljenja
Povišice
Nova pravila
______________________________________________________________
Ne zaboravimo i ostale namete na vožnju automobila. Kamere na svakom koraku umesto nekadašnjeg istrcavanja iz žbunja i gotovo evropske kazne na ovaj naš zivotni standard. Vozimo krseve, koje evropljani odbace nakon korišćenja. Ko još u srbiji kupuje litar rakije u marketima, zato je tu akciza povecana za sedam dinara, ali pivo (napitak za siromašne) koje se trosi na dvevnom nivou kao i nafta 24 dinara po litru.
Para nemamo, a nije nam ostalo ni da pijemo i utapamo svoju muku u jeftinom pivu.
Mi smo već u Evropi
Svaka čast za Ombudsmana , prvi put da si se realo oglasio i da nisi branio ove zlotvore na vlasti u Čačku.Sve si tačno naveo ,nastavi tako u interesu je proterane deece iz našeg grada.Srećna ti nova godina. SVI ZAJEDNO DA PROMENIMO OVI NEUSPEŠNU VLAST:
Na žalost ove stručnjake sto nas jašu mora da promeni ova nesposobna opozicija.