Srpskim jagodama OTEŽAN put ka ruskom tržištu
Cena transporta robe iz Srbije za Rusiju drastično je skočila, a sam proces traje znatno duže, što trenutno predstavlja najveći problem domaćim izvoznicima svežeg voća, posebno izvoznicima jagoda, rekao je sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS Aleksandar Bogunović.
On je u izjavi za Tanjug naveo da je izvoz jabuka u Rusiju pri kraju i da je veći deo uspešno izvezen, ali je upozorio da stižu nove sorte koje ne trpe dug transport i stajanje, poput višanja, trešanja i jagoda.
Dobra stvar je, dodaje, da je veći deo jabuka izvezen i taj izvoz i dalje teče, mada usporeno, a naplata ide redovno.
Nepoznanica je, međutim, šta će biti s jagodama, s obzirom da one ne mogu da izdrže duži transport.
Bogunović je istakao da transport predstavlja najveći problem domaćim izvoznicima i dodao da je transport iz Srbije za Rusiju nekad naplaćivan 3.000 evra, zatim 5.000, pa 8.000 evra, dok danas pojedini prevoznici traže i 12.000 evra po kamionu.
Dodatni je problem što se kamioni vraćaju prazni, jer iz Rusije ne može da se izveze ništa preko teritorije zemalja EU.
PKS organizuje sastanke i nastupe na sajmovima, osmišljava strategiju kako bi se poljoprivrednicima u Srbiji olakšalo poslovanje i omogućilo pozicioniranje na novim tržištima.
Traže alternative u Indiji i Emiratima
“Ranije je 85 odsto jabuka koje se proizvedu u Srbiji išlo u Rusiju, a s obzirom na to da je Rusija povećala sopstvenu proizvodnju prioritet je da se nađu nova alternativna tržišta poput Indije, Bliskog istoka, Egipta i Emirata”, rekao je Bogunović.
Dodao je da je veoma zahtevno plasiranje proizvoda na tržište Bliskog istoka, koje je dosta jako, platežno sposobno i za sada ima dobre transportne kanale, a njihovi su standardi izuzetno visoki i tek 30 odsto naše prve klase jabuka može da bude plasirano u toj regiji.
Naveo je i da se pregovara o plasmanu srpskih proizvoda u Egiptu i podsetio da je PKS podržala nastup naših kompanija na Gal fud-uu, najvećem sajmu poljoprivrede u Dubaiju, a kako bi se ostvarili novi kontatkti i saradnje sa inostranim tržištima.
Izvor: Euronews, Tanjug