Stambena politika u funkciji građana, a ne pranja novca
Nasuprot masovne stanogradnje SFRJ, kada su stanovi građeni za potrebe zaposlenih, danas manje od 10% domaćinstava može da priušti sebi stanove u novogradnji, a stambeni krediti su za više od 70% zaposlenih misaona imenica.
Da potreba za novim stanovima postoji, svestan je svaki drugi građanin, koji danas živi u prenaseljenom stanu, dok dve trećine mladih između 18 i 34 godine živi sa roditeljima. Prosečna cena kvadrata u Beogradu je skočila sa 1440 EUR u 2013.g. na 2680 EUR u 2023.g. Pored pogurane cene ionako finansijski nedostupnih stanova, zakupnine su u poslednjih godinu dana duplirane, a svedoci smo i da je sve manje domaćih radnika na gradilištima.
– S obzirom da vlast SNS to ne želi, neko drugi će morati posle njih da se uhvati u koštac sa problemom nedostatka stambenog prostora i rastuće neusaglašenosti cene stanova i kupovne moći građana. Potrebna su nova i hrabra rešenja, koja će tržištu stanova vratiti osnovnu funkciju – zadovoljenje stambenih potreba, umesto mehanizma za pranje novca (jednako kroz stanogradnju kao i kupovinu stanova) – kaže Gortan Joksimović iz Ekonomskog odbora stranke Srbija Centar – SRCE.
Modeli finansiranja dugoročno priuštivih stanova i mehanizmi koji će otvoriti tržište stanova za deo stanovništva sa prosečnim prihodima, spadaju u prioritete Srbija Centra. U tom smislu zalažemo se za paket poreskih reformi, koji bi obuhvatao: PDV stimulacije i oslobođenje poreza na dobit za izgradnju i rentiranje priuštivih stanova, umanjenje osnovice za oporezivanje prihoda građana za troškove zakupnine i kredita, smanjenje poreza na zakupnine, olakšice za nekretnine u kojima žive stari, ratni veterani, invalidi i dr.
Umesto modela po kome je korumpirana Vlada Ane Brnabić „poslovni“ partner bratsko-tajkunskih klanova, a država zamrzava lokalne naknade i na veliko poklanja zemljište svih građana, građevinsko zemljište bi trebalo da bude ulog Republike i lokalnih samouprava u socijalne projekte nešpekulativne izgradnje.
Ovakvi modeli postoje širom Zapadne Evrope, a podržani su od strane specijalizovanih banaka za finansiranje društveno korisnih projekata. Osim novog šetališta, građani bi trebalo da dobiju mnogo više od ovakvih partnerstava države.
– Porez po meri porodice i život dostojan čoveka želja je svakog građanina, a Srbija Centar je stranka koja ima rešenja da se taj cilj postigne – kaže Joksimović.
_______________________________________________________________
Moze li vas reporter da malo proseta Ljubicskom ulicom sve do gradskog bedema i vidi kako su razni investitori uzurpirali ulicu?
Na drugoj strani, kod Agronomskog isto raskopavaju ulicu, kod bedema postavili luna park, ceo taj deo grada je uzurpiran bas sada kad su deca krenula u skolu, studenti na studije, ljudi dolaze i na sportske terene, a parkinga nigde.
Imaju li ovi na celu grada gram mozga da neso organizuju i da se ne raskopava po 5 ulica istovremeno, nego da jednu ulicu urade za 7 dana, pa onda sledecu za 7 dana, a ne da 5 ulica rade paralelno 2 meseca?