Štrajkom ili dijalogom do pristojnih plata referenata
U potpunosti podržavamo zahteve za dodatno povećanje zarada zaposlenih u državnim organima, saopštio je danas Granski sindikat uprave, pravosuđa, odbrane i policije „Nezavisnost“.
Povodom najavljenog protesta radnika državne uprave i lokalnih administracija, ova druga po snazi sindikalna organizacija zaposlenih u državnoj upravi ukazuje da su plate državnih službenika, u rasponu od 40.000 do 60.000 dinara, „ispod svakog nivoa dostojanstva“.
– Činjenica da nekoliko desetina hiljada zaposlenih u zvanjima referenata dobijaju platu koja je na nivou minimalne zarade je poražavajuća za sve, a naročito za državu koja je njihov direktni poslodavac – navodi Granski sindikat uprave, pravosuđa, odbrane i policije „Nezavisnost“ (GS UPOIP).
Taj sindikat dodaje da su poslednjih meseci „mnogi delovi javne uprave putem raznih pritisaka izborili povećanja osnovica za obračun zarada ili za povećanje koeficijenata“.
– Zašto su zaposleni u državnim organima i lokalnim samoupravama ostali jedina nezbrinuta grupa, pitali smo sve nadležne institucije. Odgovor nismo dobili kao ni drugi sindikati – navodi se u saopštenju.
Sindikat ukazuje da je danas plata referenta od 43.000 dinara niža od plate koju je isti službenik primao 2012. godine kada je iznosila 45.000, i ocenjuje da to „govori o dramatičnosti situacije i opravdanosti zahteva za povećanje“. Jer, kako se dodaje, plate koje su pre deset godina bile približne prosečnoj zaradi u Republici Srbiji danas su na nivou polovine proseka. S druge strane, prosečna zarada u državnoj upravi je iznad proseka u Republici.
– Lako je zaključiti da je u poslednjih deset godina došlo do preraspodele sredstava na štetu onih koji su najbrojniji, najugroženiji i bez kojih rad administracije i državnih organa nije moguće organizovati – ističe GS UPOIP „Nezavisnost“.
Sindikat predlaže dva načina da se reši pomenuta nepravda a da se ne ugrozi Budžet Republike Srbije.
Prvi je da se plate obračunavaju po koeficijentima koji su bili na snazi pre donošenja Uredbe o koeficijentima za obračun plata zaposlenih u javnim službama iz 2012. godine, kada su drastično umanjeni koeficijenti nameštenika, referenata i saradnika čime su njihove plate umanjene za 30 odsto.
Drugi način, koji sindikat smatra lakšim, je da Vlada odobri povišice za ugrožene kategorije i to nelinearno – 25 procenata za referente i nameštenike, 10 za saradnike i 5 odsto za zaposlene u zvanju savetnika. „Ovakav model se pokazao kao veoma efikasan i ekonomičan u sektoru odbrane“, napominje se u saopštenju.
Taj sindikat poziva sve učesnike u pregovorima – poslodavce i sindikate – „da razmišljaju o potrebama službenika koji su na samoj ivici beznađa i socijalne bede“.
– O svim drugim pitanjima treba otvoriti socijalni dijalog na više nivoa jer od efikasnosti rada državne uprave zavisi i kvalitet i privredni rast u celom društvu i državi – zaključuje se u saopštenju koje je potpisao Dragan Čabrić, predsednik Granskog sindikata uprave, pravosuđa, odbrane i policije „Nezavisnost“.
Izvor: Nezavisnost
______________________________________________________________________