Strogi propisi zatvaraju auto-otpade
U Čačku je danas održana sednica Upravnog odbora za privredni sistem i ekonomske odnose sa inostranstvom i sednica Odbora za industriju i rudarstvo Regionalne privredne komore Kraljevo. Osnovni cilj sednice bilo je upoznavanje privrednika sa područja Regionalne privredne komore Kraljevo sa Pravilnikom o načinu i postupku upravljanja otpadnim vozilima.
Regionalna privredna komora Kraljevo u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine, organizovala je u Čačku, prezentaciju „Pravilnika o načinu i postupku upravljanja otpadnim vozilima. Predstavnicima firmi koje se bave prodajom polovnih i novih automobila pružen je pregled važećeg zakonodavsta EU koje je uređeno Direktivom o upravljanju otpadnim vozilima i domaćeg zakonodavsta koje je uređeno Pravilnikom o načinu i postupku upravljanja otpadnim vozilima u Republici Srbiji.
– Cilj je da se i u ovoj delatnosti uvede red. Svedoci smo da na sve strane imamo auto otpade zbog čega postoji velika mogućnost zagađenja. Do sada nije bilo nikakve kontrole. Ne možemo biti zemlja gde će završavati sav otpad iz Evrope, rekao je Zoran Bojović, predsednik Odbora za industriju i energetiku Regionalne privredne komore Kraljevo.
O Pravilniku o načinu i postupku upravljanja otpadnim vozilima u Srbiji govorila je Radmila Šerović, načelnica Odeljenja za upravljanje otpadom Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine. Istaknuto je da je cilj sprečavanje nekontrolisanog zagađivanja, i da se auto otpadi uvedu u kontrolisani sistem, s obzirom da većina auto-otpada ne ispunjava uslove u pogledu zaštite životne sredine zbog neadekvatnog upravljanja opasnim otpadnim delovima vozila.
– Naš zakon koji je usvojen 2010. godine jasno je propisao kako treba postupati sa otpadnim vozilima. Danas imamo veliki broj malih stovarišta ili auto-otpada. Taj prostor uglavnom nije adekvatan za odlaganje automobila. Ukoliko se automobile neprimereno skladište, oni predstavljaju veliku opasnost za životnu sredinu, jer u njima se nalaze opasne materije, kao što su akumulatori, ulja. Zato bi u kontrolu rada auto-otpada trebalo da se uključe sve inspekcije. Ovim poslom ubuduće neće moći da se bavi niko ko ne pribavi dozvolu nadležnih organa. Da bi dobili dozvolu auto-otpadi moraju imati betoniran prostor, nepropusna podloga, a hala i samo postrojenje mora da prođe studiju o uticaju na životnu sredinu. Uslovi moraju biti navedeni u studiji, počev od kapaciteta otpada, tretman ulja, mere od zaštite požara, kaže Radmila Šerović, iz Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.
Nadležni organi nemaju precizne podatke o broju recikliranih otpadnih vozila u našoj zemlji, kao i broj auto-otpada. U Srbiji je do sada je samo pet operatera dobilo dozvolu za upravljanje otpadnim vozilima.
I opet ce pribaviti dozvole kad pljunu kes a sve ce ostati po starom… A sto ne pisete sta je to bilo u Loznici na nekom otpadu gde su upadali policajci sa puskama i nasli brdo ukradenih rasklopljenih kola?
A prica se da su i neki policajci umesani u sve to! Sto ne istrazite i pisete o tome?
I ono malo sto radi sultan Vucic ce da zatvori!!!!!