Stručni tim piše projekte za Čačak
Grad Čačak poslednjih nekoliko godina nije konkurisao za sredstva koja je opredeljivalo Ministarstvo privrede za unapređenje infrastrukture, o čemu smo svojevremeno i pisali. Tako su pojedini gradovi dobili sredstva za uređenje industrijskih zona, podizanje energetske efikasnosti objekata, izgradnju objekata kulture…Mnogi su tu videli sve ono što Čačku nedostaje, i industrijsku zonu i zgradu za smeštaj gradske biblioteke, ali očigledno ne i lokalne institucije i ustanove.
Najveća krivica tada je svaljena na Gradsku upravu za lokalno-ekonomski razvoj i njenog načelnika čiju smenu već nekoliko meseci traži deo vladajuće koalicije. Sam načelnik Vladimir Grujović kaže da krivice u njegovoj službi nema, i da su se konkursi odnosili na javna preduzeća i ustanove. Kako kaže, oni su obavestili o konkursu sva javna preduzeća ali da njih treba pitati zašto nisu konkurisali.
– Različita ministarstva, Razvojna agencija Srbije, ministarstva energetike, privrede, turizma raspisuju različite konkurse. Uglavnom se tu radi o sredstvima iz EU, odnosno IPA programa, i jednim delom iz budžeta RS. Kod svih tih progrma zajedničko je to da mogu da konkurišu privredna društva, javna preduzeća, škole, obdaništa…Uloga LER-a je da ako se neko od tih subjekata javi i zatraži pomoć da pomognemo u izradi projekta. Kada se raspišu konkursi mi o tome obaveštavamo sva javna preduzeća i ustanove. Na primer, za industrijsku zonu može konkurisati Gradac, grad ili se formirati posebno preduzeće koje će aplicirati. Industrijska zona kao što znate mora biti opredeljena planskim aktima. Za sve programe za koje se konkuriše moraju se imati planski akti. LER u tom delu može da ponudi u prikupljanju dokumentacije i povezivanje svih elemenata. Mi prosto ne radimo tehnički deo jer i nemamo inženjere – objašnjava načelnik Grujović.
Ekonomista i jedna od istaknutih članova DS-a Dragan Vučetić smatra da javna preduzeća treba da imaju obavezu da sami pronalaze dodatne načine kako da ostvare prihode, a sve sa ciljem da se što više građani i privreda rasterete. On je za nejavljanje javnih preduzeća i ustanova na konkurse prokomentarisao da je to pokazatelj da u njima nema stručnih ljudi, i da su pojedinci do svojih pozicija došli mimo javnih konkursa.
– Javna i komunalna preduzeća kao jedini izvor svojih prihoda vide naplatu od građana, privrede ili uzimanje novca iz opštinskog budžeta. Suština javnih preduzeća trebalo bi da bude da na druge načine ostvare prihode kako bi se rasteretili građani i privreda. Kada se raspisuju konkursi od strane države ali i bilo kojih drugih donatora obaveza je javnih preduzeća da se prijave sa odgovarajućim projektima. Najlakše je od građana uzeti novac ili čekati na novac iz gradskog budžeta. Kako Čačak nije konkurisao možemo zaključiti da tamo nema odgovarajućih kadrova, da su tamo posao dobili ljudi koji nisu odgovarajućeg kvaliteta i znanja, da su pojedinci i rukovodioci do posla došli kroz neke lične ili stranačke kontakte, a ne na javnom konkursu sa znanjem i sposobnostima – smatra Vučetić.
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović rekao je za Ozonpress da takve stvari više ne smeju da se dešavaju, navodeći da je formirana posebna stručna grupa koja će se baviti isključivo apliciranjem kod donatora.
– Naravno da ne možete da dobijete na lotou ako ne igrate loto. Ovo su mnogo ozbiljne stvari, a u narednom periodu nas očekuje izrada ozbiljnih projekata jer će Vlada Srbije osnovati fond kako bi se lokalnim samoupravama vratio deo uzetih sredstava od poreza na zarade. Javna preduzeća i gradske uprave moraju da prate konkurse, a mi smo osnovali stručnu grupu koja će se baviti samo sa tim, a uključićemo u tu priču i Naučno tehnološki park – rekao je gradonačelnik Todorović, navodeći da se neće aplicirati samo na domaće konkurse već i kod inostranih donatora kao i fondova EU.
Dobro jutro!!!
A da li bi mogli i građanima koji imaju ideje da pomognete da urade projekte i da sa takvim projektima apliciraju u razne fondove?
Mogu da pomognu svi koji vole grad, ali da ne budu pametniji od Mirjane Đoković, Radoša Pavlovića i ostalih eksperata za sve i svašta.
Kad ste zaposljavali nove kadrove, od vasih partijskih drugova, rodbine i prijatelja, nije bilo mesta za obrazovane, pametne i sposobne? Ili je ovo jos jedan nacin da zaposlite jos 10 svojih?
Nadajmo se da u stručnoj grupi za praćenje projekata neće biti odbornika vladajuće većine, jer su mogućnosti i tehnilogija toliko odmakli, da oni o tome nemaju pojma.
Formirana stručna grupa da iradjuju projekte, u redu. A šta ostaju da rade svi ti nestručni kadrovi kojih su puna JP i primaju debele plate?