Sve manje putnika na železnici
Vozova u Srbiji, iz godine u godinu, sve je manje i sve su prazniji. Lane se šinama vozilo 5,6 miliona ljudi, a kako stvari sada stoje, ove bi ta brojka mogla još da sklizne. U prvoj polovini godine kartu je kupilo 2,6 miliona građana. U Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture veruju da je jedan od razloga rekonstrukcija mnogobrojnih pravaca i da će sadašnja ulaganja vratiti železnici izgubljene putnike.
Ne tako davno, 2014. godine, broj prevezenih putnika je bio 6,4 miliona. Istovremeno, pada i broj kilometara, koji označavaju dužinu putovanja prosečnog putnika. Broj ostvarenih putničkih kilometara u 2014. godini iznosio je 453 miliona, u 2017. godini 376,8 miliona, a u prvoj polovini ove – 170,1 milion.
– Višedecenijsko izostajanje ulaganja u infrastrukturu je dovelo do veoma lošeg stanja naših pruga i neophodni su obimni remonti na više pravaca – kažu u „Srbija vozu“. – Posle dužeg perioda, opredeljena je značajna suma novca za rehabilitaciju naših pruga. Zbog radova smo prinuđeni da ukidamo pojedine vozove, skraćujemo relacije, preusmeravamo vozove na pomoćne prevozne puteve gde je putovanje mnogo duže, kombinujemo prevoz vozom i autobusom. Pad broja putnika je cena koju jednostavno moramo da „platimo“ dok traju remonti.
Ove i prošle godine završena je rekonstrukcija i modernizacija 159,8 kilometara pruga, dok se na ukupno 349 kilometara trenutno izvode radovi, ukupne vrednosti od oko 850 miliona evra. U naredne dve godine očekuje se ulaganje dve milijarde evra u železničku infrastrukturu.
– Prilikom rekonstrukcije pruge na deonici Resnik – Valjevo, na primer, došlo je do odliva putnika koji su prešli na druge vidove prevoza i proces njihovog vraćanja na železnicu zahteva određeno vreme – objašnjavaju u Ministarstvu saobraćaja. – Uvođenje savremenih elektromotornih vozova na relaciji Beograd – Novi Sad dovelo je do drastičnog povećanja putnika.
Profesor Saobraćajnog fakulteta Nebojša Bojović ukazuje da se godinama unazad više ulagalo u putnu infrastrukturu. Napominje i da ne gube sve železničke rute putnika. Poslednjih godina raste broj korisnika gradsko-prigradskog saobraćaja.
– Kada se pogleda transportno tržište EU, situacija je potpuno drugačija – kaže profesor Bojović. – Daljinski, a sve više i gradsko-prigradski prevoz putnika se obavlja uz pomoć šinskih sistema, dok je prevoz autobusima sveden na minimum. Razlog je značajno manja potrošnja energije po jedinici prevoza, smanjenje vremena koje putnici potroše u transportu, veća bezbednost…
AMBICIOZAN PLAN NEMACA
KAKO razmišlja i planira železnički saobraćaj svet, najbolje pokazuje strategija Nemačke.
– Ona je postavila za cilj da se 2050. godine ukupno 55 odsto putničkog prevoza, nacionalno-kontinentalnog, obavlja železnicom – objašnjava profesor Nebojša Bojović. – Koliko je to ozbiljan zadatak pokazuje da danas u ovoj najrazvijenijoj zemlji EU procenat učešća železnice u prevozu putnika iznosi oko 18 odsto. Još jedan primer jeste železnički sistem Holandije, čije usluge dnevno koristi više od milion putnika.
Novosti
Pa kad putuje 3 sata 45 kilometara ko da ide nasom zeleznicom!
Nije u prvoj polovini godine kupilo karte 2,6 miliona gradjana, nego je prodato 2,6 miliona karata, ogromna je razlika!
NE, odstampano i istureno kroz saltere 2.6 miliona karata e sad koliko je placeno pitanje je sad!
Турте бре воз у парк па у зоолошки врт да народ бре види то чудо. И ова што иде доље за Кураљево прође једном седмично и убје понеког. Све у свему уништен је јавни масовни превоз како автабуски тако и железнички
Zalosno ja često putujem vozom i volim ih baš novi vozovi su super ljudi VOZITE SE VOZOMMMMMMMMMMMMM BRE super je ukinuće ih biće mi žao.
Napredne brze pruge Srbistana!
Zeleznica mora da poveze neke gradove direktnim voznim linijama. Vratite voz Beograd-Kraljevo-Beograd, i to u 2 termina. Ima prostora, ima potrebe. Uvek to pisem. U Kraljevu je jedina Sumarska skola u Srbiji (izuzev Vojvodine), dosta dece iz Valjeva, Kosjerica, Pozege, Cacka idu u tu skolu i znaci im direktan a povoljan prevoz. Takodje Argonomski fakultet u Cacku. Ili promenite menadzment, radite ankete sa putnicima, trudite se malo i bice rezultata.
Ništa nije slučajno. Kad god vide da su gotovi puni, promjene te vožnje. Pa preslikajte red vožnje iz 1980 i viseće te da li će biti putnika ili ne.
Preodate karte i broj putnnika nema veze jedno sa drugim. Kondukteri uzimaju pare za sebe, po sistemu polovinu cene karte stavi u dzep i putnik se preveze od tačke A do tačke B. Ima putnika bez obzira na remonte samo stati na put kondukterima lopovima.
Cesto putujem za Beograd iz Uzica zivot mi se smuci od Pozege do Valjeva i od Resnika do Prokopa ide 25km/h a remontovana pruga! Vozovi jesu cisti i novi ali duuugo se vozis i ode pola dana za 200km uzas.