Sve ovo će poskupeti u novembru!
Novi udar na potrošački džep! Kako saznajemo mlečni proizvodi, smrznuto i konzervisano povrće, topli napici i sokovi, kao i sredstva za negu lepote su samo neki od proizvoda koji će početkom novembra dobiti novu, višu cenu.
Kada su u pitanju mlečni proizvodi, većina sireva poskupeće čak za 10 odsto, dok će prerađeno i smrznuto povrće imati novu, višu cenu za čak 20 odsto. Topli napici, među kojima je i topla čokolada biće skuplji za 15 odsto, a sokovi pojedinih proizvođača u proseku za šest do 10 odsto. Kada su u pitanju proizvodi za negu lepote, njihovo poskupljenje će biti neznatno, oko dva odsto.
Profesor ekonomije, Mlađen Kovačević kaže za naš list da je nepijatno iznenađen kako cene poljoprivredno – prehrambenih proizvoda sve više rastu, s obzirom da je poljoprivredna proizvodnja ove godine bila izuzetno dobra i da je ostvarila rast od 15 odsto.
– Posebno je van svake ekonomske logike da cene rastu ako znamo da su plate i penzije smanjene, trgovina može da povećava cene ali bi na kraju mogla da ostane kratkih rukava. A još ako je poljoprivreda ostvarila visok rast, kao što jeste, to znači da cene poljoprivredno – prehrambenih proizvoda treba da padaju – ističe on i dodaje:
– Trgovci koriste povećanje cene goriva i električne energije kao izgovor za poskupljenja. To je psihološki efekat, inflatorna očekivanja rastu i ona doprinose da se povećavaju cene i kad treba i kad ne treba.
Po rečima ekonomiste Ljubomira Madžara poskupljenja zasigurno nisu izazvana povećanom tražnjom.
– Svakako nije reč o povećanju kupovne snage građana. Na jednoj strani imamo troškovni pritisak, zbog cene struje koja raste, ali i poskupljenja goriva jer transportni troškovi ulaze u cenu svakog proizvoda. A na drugoj, kod nas je dosta prisutan momenat monopola, pa ljudi koji imaju priliku da putuju u inostranstvo vide kako su naši proizvodi skupi u odnosu na one u drugim zemljama – kaže Madžar.
Građani nisu baš oduševljeni najavom poskupljenja.
– Stvarno ne znam dokle više. Svaki put kada uđem u prodavnicu primetim da je nešto poskupelo, a plate i penzije iste. Svako malo nešto moram da izbacim iz korpe, jer nemam odakle više da plaćam – ogorčena je Beograđanka Ivana Mijatović.
Alo
Pa kad smo ovce…
U Parizu jedna pekara podigla cene 2%, prepolovio im se promet za nekoliko dana, pa su morali da ih vrate.
A ovde, ovde svi kukaju, ali opet idu u iste prodavnice i kupuju, jer je narodu tako lakše i jeftinije nego da se šeta i obilazi 10 prodavnica.
Ali, radi se o PRINCIPU, neću da me neko pravi magarcom!
Koliko puta se ljudima dogodilo da u buticima oko „Partizanke“ kupe nešto od obuće ili odeće i maltene isti dan posle te kupovine ili sutra vide ili čuju od nekoga da je na 1. ili 2. spratu te robne kuće isti proizvod upola jeftiniji?
Одакле су овоме подаци да је дошло до повећања обима пољопроизвоње.Нажалост најављена поскупљења су показатељ да је та производња у стагнацији.Цене диктирају увозници тих производа па имамо случај да наши произвођачи не могу уопште да продају своје производе од иностраних монополиста чак ни у безцење.Тако имамо наше јабуке са Италијанског тржишта које су тамо преспавале зиму.Млеко скоро да се не производи на домаћем тржишту слично је са месом и осталим пољопроизводима који су сатрвени отвореним увозом.Треба прошетати поред Мораве па погледати колко је њива упарложено и запуштено,колико домаћинстава уништено и запуштено.Надајмо се да ће одлетети и птице сове, једном барем да презиме у топлијим крајевима.