Sve što vam je potrebno za otvaranje firme na jednom mestu – finansijsko savetovanje
Pokretanje sopstvenog biznisa može biti izazovan, ali i uzbudljiv poduhvat. Bez obzira da li ste iskusni preduzetnik ili tek započinjete svoj poslovni put, važno je imati sve potrebne informacije i podršku na jednom mestu. U ovom članku ćemo vam pružiti sveobuhvatan vodič za otvaranje firme, upoznati vas sa prednostima i manama pravnih lica, i uputiti vas u to koje korake možete sami preduzeti, a za koje je bolja opcija angažovati stručna lica.
Pravne forme privrednih subjekata u Srbiji
Jedan od prvih koraka koji je potrebno preduzeti prilikom otvaranje firme je donošenje odluke o tome u kojoj formi će biti naša buduća firma.
Prema Zakonu o privrednim društvima Republike Srbije, postoji nekoliko oblika organizovanja pravnih lica, u nastavku ćemo u najkraćim crtama objasniti prednosti i mane svih formi pravnih lica.
Društvo sa ograničenom odgovornošću
Najzastupljeniji oblik pravne forme preduzeća u Srbiji jeste društvo sa ograničenom odgovornošću ili DOO. Otvaranje DOO firme ima nekoliko prednosti i mana u odnosu na ostale forme privrednih subjekata i to su:
Prednosti DOO:
- Ograničena odgovornost: Vlasnici odgovaraju za obaveze društva samo do visine svog uloga, što znači da njihova lična imovina nije ugrožena. Ujedno je ovo najčešće razlog zbog čega DOO predstavlja jedan od najčešće primenjivanih formi osnivanja preduzeća.
- Fleksibilnost upravljanja: Vlasnici mogu sami formirati upravljačku strukturu društva.
- Lakše prikupljanje kapitala: DOO može lakše privući investitore jer je odgovornost ograničena.
Mane DOO:
- Visoki početni troškovi: Osnivanje DOO zahteva značajan početni kapital i troškove registracije.
- Složen postupak gašenja: Likvidacija DOO može biti složena i dugotrajna.
- Stroža zakonska regulativa: Postoji više zakonskih obaveza i regulativa koje DOO mora poštovati.
Prednosti i mane preduzetništva
Pored DOO firmi, preduzetništvo predstavlja takođe jednu od najzastupljenijih formi pravnih lica kod nas. Prednosti i mane preduzetništva su:
Prednosti preduzetništva:
- Jednostavna registracija: Procedura registracije preduzetnika je jednostavna i jeftina.
- Fleksibilnost: Preduzetnici mogu brzo donositi odluke i prilagođavati se promenama na tržištu.
- Manji troškovi: Preduzetnici često imaju manje administrativne troškove u poređenju sa većim kompanijama.
- Paušalno oporezivanje: Mogućnost paušalnog oporezivanja može smanjiti poreznu obavezu.
- Lična kontrola: Preduzetnici imaju potpunu kontrolu nad poslovanjem i mogu direktno upravljati svim aspektima poslovanja.
Mane:
- Neograničena odgovornost: Preduzetnici odgovaraju celokupnom svojom imovinom za obaveze preduzeća.
- Ograničeni resursi: Preduzetnici često imaju ograničene finansijske i ljudske resurse..
- Ograničene mogućnosti rasta: Preduzetnici mogu imati poteškoća u prikupljanju kapitala za širenje poslovanja.
- Rizik poslovnog neuspeha: Visok nivo rizika, jer neuspeh može značiti gubitak lične imovine.
Ortačko društvo
Ortačko društvo ima svoje prednosti i mane koje je važno razmotriti pre nego što se odlučite za ovaj oblik poslovanja.
Prednosti:
- Jednostavno osnivanje: Osnivanje ortačkog društva je relativno jednostavno i ne zahteva veliki početni kapital.
- Poverenje i saradnja: Ortačka društva često osnivaju osobe koje se dobro poznaju i imaju visok nivo međusobnog poverenja, što može doprineti boljoj saradnji.
- Fleksibilnost: Ortačka društva imaju fleksibilnu strukturu upravljanja i donošenja odluka, što omogućava brže prilagođavanje promenama na tržištu.
Mane:
- Neograničena odgovornost: Svi članovi ortačkog društva odgovaraju za obaveze društva neograničeno i solidarno celokupnom svojom imovinom. Ovo znači da u slučaju dugova, poverioci mogu tražiti naplatu iz lične imovine ortaka.
- Složenost upravljanja: Kako broj ortaka raste, donošenje odluka može postati složenije i zahtevati više vremena zbog potrebe za konsenzusom.
- Ograničene mogućnosti za prikupljanje kapitala: Ortačka društva imaju ograničene mogućnosti za prikupljanje kapitala u poređenju sa društvima sa ograničenom odgovornošću ili akcionarskim društvima
Prednosti i mane komandintnog društva
Komanditno društvo ima specifične prednosti i mane koje ga razlikuju od drugih oblika poslovanja.
Prednosti komanditnog društva:
- Ograničena odgovornost komanditora: Komanditori odgovaraju za obaveze društva samo do visine svog uloga, što štiti njihovu ličnu imovinu.
- Raznoliki izvori kapitala: Mogućnost uključivanja komanditora omogućava lakše prikupljanje kapitala.
- Poreske pogodnosti: Komanditna društva mogu imati određene poreske olakšice.
- Nezavisnost menadžmenta: Promene među komanditorima ne utiču na upravljanje društvom.
- Trajnost poslovanja: Društvo može nastaviti sa radom čak i ako dođe do promene među komanditorima.
Mane:
- Neograničena odgovornost komplementara: Komplementari odgovaraju za obaveze društva celokupnom svojom imovinom.
- Zabrana upravljanja za komanditore: Komanditori ne mogu učestvovati u vođenju poslovanja društva.
- Složeniji pravni i organizacioni zahtevi: Osnivanje i vođenje komanditnog društva može biti složenije zbog formalnosti i regulatornih zahteva.
Prednosti mane akcionarskog društva
Akcionarsko društvo (AD) ima svoje prednosti i mane koje ga čine specifičnim oblikom poslovne organizacije. Evo nekoliko ključnih tačaka:
Prednosti AD:
- Prikupljanje kapitala: AD omogućava prikupljanje velikih količina kapitala putem prodaje akcija, što je posebno korisno za velike projekte.
- Ograničena odgovornost: Akcionari odgovaraju za obaveze društva samo do visine svog uloga, što smanjuje rizik za investitore.
- Lakoća prenosa vlasništva: Akcije se mogu lako kupovati i prodavati na tržištu kapitala, što omogućava fleksibilnost vlasnicima.
- Profesionalni menadžment: AD često zapošljava profesionalne menadžere koji upravljaju poslovanjem, što može dovesti do efikasnijeg vođenja kompanije.
Mane AD:
- Kompleksnost i troškovi: Osnivanje i vođenje AD zahteva složene pravne i administrativne procedure, što može biti skupo.
- Potencijalni sukobi interesa: Veliki broj akcionara može dovesti do sukoba interesa i problema u donošenju odluka.
- Javna objava informacija: Javna akcionarska društva moraju redovno objavljivati finansijske izveštaje, što može otkriti poslovne tajne konkurenciji.
Odluku za koji oblik se opredeliti možete doneti samostalno ili savetujući se sa stručnim licima iz oblasti knjigovodstva važno je da idaberete onaj oblik koji se najviše uklapa u vaš budući biznis i kako bi vam pokretanje biznisa bilo što isplativije.
Nekoliko poslovnih odluka pre samog osnivanja firme
Pre nego što se upustite u proces registracije firme, na vama je da donesete nekoliko poslovnih odluka.
Te odluke se tiču: naziva firme, izbora šifre delatnosti, pripreme osnivačkog akta, te donošenja odluke da li ćete vođenje knjiga obavljati samostalno ili ćete angažovati knjigovodstvenu agenciju.
Izbor imena firme
Izbor imena firme je prvi i jedan od najvažnijih koraka u procesu osnivanja. Ime firme treba da bude jedinstveno, prepoznatljivo i da odražava delatnost kojom se bavite.
Pre nego što se odlučite za ime, proverite da li je već zauzeto u registru Agencije za privredne registre (APR). Takođe, ime ne sme biti uvredljivo niti suprotno javnom poretku i moralu.
Odabir knjigvodstvene agencije
Naš savet je da, ukoliko vođenje knjiga neće obavljati sami, knjigovodstvenu agenciju angažujete pre samog procesa registracije firme, s obzirom na to da veliki broj ovih agencija pruža i savetodavne usluge.
Tako, pored vođenja poslovnih knjiga, koje uključuje evidentiranje svih finansijskih transakcija, izradu finansijskih izveštaja i vođenje evidencije o prihodima i rashodima, knjigovodstvene agencije pružaju i:
- Poresko savetovanje – koje obuhvata stručne savete o poreskim obavezama, pomažu u optimizaciji poreza i osiguravaju da firma posluje u skladu sa svim relevantnim zakonima. Ovo uključuje pripremu i podnošenje poreskih prijava, kao i zastupanje firme u slučaju poreskih kontrola.
- Finansijsko planiranje i analizu – knjigovodstvene agencije pomažu u izradi finansijskih planova i budžeta, kao i u analizi finansijskih performansi firme. Ovo uključuje praćenje cash flow-a, identifikaciju ključnih finansijskih pokazatelja i pružanje saveta za poboljšanje profitabilnosti i likvidnosti.
- Usklađenost sa zakonskim propisima – podrazumeva da agencija osigurava da firma posluje u skladu sa svim relevantnim zakonskim propisima i standardima. Ovo uključuje vođenje evidencije o zaposlenima, obračun plata, pripremu godišnjih finansijskih izveštaja i druge administrativne poslove.
Izbor šifre delatnosti
Svaka firma mora da ima jasno definisanu delatnost kojom će se baviti. U Srbiji, delatnosti su klasifikovane prema šiframa delatnosti koje su propisane Zakonom o klasifikaciji delatnosti.
Prilikom registracije firme, potrebno je odabrati odgovarajuću šifru delatnosti koja najbolje opisuje vašu osnovnu poslovnu aktivnost. Ovaj korak je važan jer određuje pravne i poreske obaveze vaše firme.
Priprema osnivačkog akta
Osnivački akt je ključni dokument koji definiše osnovne informacije o firmi, kao što su naziv, sedište, delatnost, visina osnivačkog kapitala, prava i obaveze osnivača, i način upravljanja firmom.
U zavisnosti od pravne forme firme, osnivački akt može biti u formi odluke o osnivanju ili ugovora o osnivanju. Priprema ovog dokumenta zahteva pravnu preciznost i često je preporučljivo angažovati pravnog savetnika.
Otvaranje i registracija firme
Nakon ovih pripremnih koraka, sledi nešto komplikovaniji deo procedure. Ova faza podrazumeva prikupljanje i predaju sve potrebne dokumentacije, nakon koje sledi podnošenje registracione prijave APR-u.
Registracionu prijavu osnivanja firme može podneti lično osnivač, ovlašćeno lice ili punomoćnik. Ukoliko prijava ima nedostatke ili nije dobro popunjena, APR donosi rešenje kojim se prijava odbacuje. U tom slučaju nije moguće prilagati dopunu dokumentacije već se postupak mora ponoviti, a to se iznova naplaćuje.
Kako biste izbegli dodatne troškove i uštedeli vreme, savetujemo vas da angažujete knjigovodstvenu agenciju, koja će vam pomoći oko prikupljanja dokumentacije i podnošenja iste zajedno sa registracionom prijavom osnivanja firme.
Od trenutka prijema dokumentacije, u roku od, najviše 5 radnih dana, APR odlučuje da li će prijava biti usvojena ili odbačena. Kada su ispunjeni svi uslovi donosi se Rešenje o osnivanju, odnosno Odluka i Rešenje da se prijava usvaja, a zatim se ista objavljuje na sajtu APR-a.
Završni koraci
Kada je proces registracije završen sledeći korak je otvaranje poslovnog računa. Nakon otvaranja računa, u roku od 15 dana je potrebno je, u Poreskoj upravi, podneti poresku prijavu. Nakon čega vam ostaje poslednji korak a to je dobijanje elektronskog potpisa za šta je potrebno je da zahtev predate nadležnoj Policijskoj upravi.
Na samom kraju, ukoliko vam čitava procedura deluje komplikovano, najbolja solucija je da se obratite knjigovodstvenoj agenciji, koja će čitavu proceduru obaviti umesto vas.
Pored toga, ukoliko je potrebno, agencija će tu biti i za vaše dalje poslovanje, omogućavajući vam da se fokusirate na razvoj poslovanja, dok oni brinu o administrativnim i operativnim zadacima. U ovom slučaju, vama preostaje samo da odaberete pouzdanu knjigovodstvenu agenciju koja će na pravi način razumeti vašu poslovnu viziju!
_______________________________________________________