Sve više falsifikovanih novčanica
Na osnovu stručne analize koju Narodna banka Srbije radi svakog tromesečja utvrđeno je da je u prvoj polovini ove godine otkriveno 2.607 komada falsifikovanih novčanica. To je oko dva i po puta više nego u istom periodu prošle godine.
– Prema našim podacima, u Srbiji je za prvih osam meseci otkrivena 3.541 falsifikovana novčanica domaće valute. Najviše u apoenima od 2.000 dinara – 1.284 komada, zatim 1.234 novčanice od 500 dinara i 820 komada od 1.000 dinara – navode u NBS.
U našoj zemlji otkriveni su i lažni evri, američki dolari, britanske funte, pa čak i jedna konvertibilna bosanska marka.
– Najčešće smo pronalazili evre – otkriveno je 733 komada, i to u apoenima od 50, 100 i 200 evra, zatim američki dolar – 248 komada, uglavnom u apoenima od 100 dolara – objašnjavaju u NBS.
Veći broj falsifikovanih novčanica ove godine nađen je i u Beogradu. U odnosu na prošlu godinu, kad je otkriveno 14 falsifikata, ove je zaplenjeno jedanaest puta više – 154.
– Iako je na prvi pogled broj otkrivenih lažnih novčanica mnogo veći nego prošle godine, treba imati u vidu da je najveća količina falsifikata pronađena u tri slučaja. Kod muškarca koji je kurirskoj službi platio nov telefon 70.000 dinara otkrili smo 35 novčanica od 2.000 dinara. Kod dvojice maloletnika koji su, navodno, prodali motor pronašli smo 19 novčanica od po 2.000 dinara, kao i srebrne niti koje se koriste pri lažiranju para, a tu je i mušterija koja je struju platila sa četiri lažne dvehiljadarke. Ostalo su sporadični slučajevi – kažu u policiji.
Kad je reč o stranim lažnim novčanicama, i one se u Beogradu pojavljuju sporadično. Ove godine zaplenjena je 41 novčanica – 12 od 50 evra i 22 od 200 evra.
– Nedavno smo imali neobičnu zaplenu. Dvojica muškaraca proturila su dve lažne novčanice od po 1.000 franaka u Mladenovcu. Uhapšeni su sutradan u Čačku – kažu u policiji.
Pripadnici MUP-a pre izvesnog vremena uhvatili su i dvadesettrogodišnjeg Beograđanina koji je u Smederevskoj Palanci pokušao da proda 96 lažnih dvehiljadarki i jednu novčanicu od 5.000 dinara.
Karakteristično je i to da su sve do sada nađene banknote osrednjeg ili lošeg kvaliteta izrade. U toku ove godine, kako kažu u Ministarstvu unutrašnjih poslova, zaplenjeno je 418 falsifikovanih novčanica. Pronađeni falsifikati izrađeni su u „kućnim uslovima”, pomoću računara i štampača i to na običnom papiru. Nisu zabeleženi slučajevi nelegalnih štamparija, ni hapšenja organizovanih kriminalnih grupa.
– Najviše lažnih novčanica pojavljuje se u prodavnicama mešovite, robe, pića, trafikama… Na mestima gde nema video-kamere, gde je gužva, pa prodavac nema vremena da obrati pažnju na novac koji mu se daje, odakle falsifikator može bezbedno da pobegne… – ističu u beogradskoj policiji.
Kako kažu, najvažniji savet za sve koji ne žele da budu prevareni jeste da novčanicu, ako se čini da je lažna, uporede sa originalom. Prodavci treba da obrate pažnju na mušterije koje za banknote sa velikim apoenima kupuju robu male vrednosti.
Kako objašnjavaju u Narodnoj banci Srbije, falsifikovana novčanica može se prepoznati po tome što papir nema izraženu elastičnost, otpornost na gužvanje i karakterističan zvuk pri savijanju. Cela površina falsifikata je glatka na dodir.
– Kad se dinarska falsifikovana novčanica podigne prema svetlu vidi se da vodeni žig nedostaje, slabo je primetan ili zamućen, zaštitna nit nije cela, već se vide samo isprekidani tragovi. Hologram je naknadno postavljen lepljenjem svetlosive folije ili nanosom sive boje, a oznaka na njemu, kao i drugi detalji, nisu precizni i ne prelivaju se u duginim bojama – objašnjavaju u banci.
———————————-
Falsifikovani novac čuva se u trezoru
Ukoliko se posle izvršene ekspertize utvrdi da je novac falsifikovan, NBS ga zadržava bez naknade. Sve falsifikovane novčanice se nakon toga poništavaju pečatom na kome piše falsifikat i odlažu u poseban deo trezora. One se ne uništavaju, osim po nalogu suda. Falsifikovani novac NBS može predati stranim bankama i organima koji se bave borbom protiv falsifikovanja novca, na njihov zahtev.
———————————-
Osam miliona lažnih evra
Jedna od najvećih akcija naše policije na pronalaženju falsifikovanog novca na teritoriji Srbije dogodila se 2009. godine.
– Akciju smo izveli u saradnji sa Evropolom i otkrili štampariju u Kragujevcu, gde su se izrađivali falsifikovani evri. Dokazano je da je u toj štampariji oštampano osam miliona evra. Ta količina novca nađena je u opticaju. Od tada do danas sve zaplene su bile mnogo manje – navode u beogradskoj policiji.
Za onog ko pravi lažan novac u nameri da ga stavi u opticaj predviđena je kazna od dve do 12 godina zatvora, dok je kazna za onog ko ga nabavi i pušta u opticaj od jedne do 10 godina.