Teška godina za proizvođače kupusa (VIDEO)
Polako se bliži kraj povrtarske sezone na našim njivama. U toku je i skidanje ovogodišnjeg roda kupusa, jedne od namirnica koja je osnova naše kuhinje. Proteklih godina zbog niske cene povrtari nisu čak ni skidali kupus sa njiva, a i ova godina jedna je od lošijih, bar što se cene tiče.
“Sve je poskupelo u odnosu na prošlu godinu, ali je cena pala, trenutno 20 dinara i manje. Poskupelo je djubrivo, nafta, hemija, nadnica…Da li je do pada potražnje uticala ekonomska kriza ne znam, ali je mala potražnja. Dokle će stići srpski seljak videćemo, baš je teška godina. Teško je reći šta je bilo najisplativije raditi , sve je krenulo nizbrdo. Cela porodica se bavi poljoprivredom, živimo od toga, i mogu da kažem das am se pokajao što sam ostao na selu. Za nas je ovo katastrofalna godina. Neki drugari iz sela su odustali, otišli su da voze kamione po Evropi, Americi. Tu daleko više zarade nego da se bave proizvodnjom hrane. A i ovaj posao je težak, radi se 24 sata, leti, zimi…Teško se nalazi vremena za neki odmor, putovanje, letovanje. Uvek je nešto preče da se uradi u domaćinstvu, njivi ”, kaže povrtar iz Baluge Radiša Gačević.
Da nevolja bude veća, zbog loših vremenskih prilika pojavila se trulež pa nije vredelo ni prskati ni obrađivati.
“Ove godine nas je snašlo što nikada nije – bolesti i štetočine. Borimo se sa tim koliko možemo, ali ima dosta trulih glavica. Zbog toga su morala da se koriste hemijska sredstva, pa je i gajiti kupus postalo zahtevno, prska se ko jabuka, ali sve u skladu sa preporukama agronoma”, kaže Gačević koji kaže da je najbolji kupus za kišeljenje sorte “Bravo”, ali se u pojedinim delovima Srbije ostavlja i “Futoški”.
Sa kupusom i slicnim polj.proizvodima vazi pravilo, jednom u 10g zaradite nesto, ostalih godina nista.
Pitajte Đokoviće za recept, preoraše celu Atenicu sve do Morave. Napravili i kupusaru na crno….e tp je biznisss
Od ove godine više ne kupujem kupus od seljaka.
Prošle godine sam od registrovanog proizvođača futoškog kupusa kupio djubre i trajno odustao od kišeljenja. Ne zanima me više njihov problem i tuga zbog niskog roda, cene i intelektualnog nivoa…
Ista priča je sa proizvođačima paprike, luka, krompira i svega nebitnog.
Imam dovoljno novca da kupim holandski krompirm, kiseli kupus, slovenački ajvar i nekineski luk…
Sledeće godine kada cena bude 10 dinara kilogram, opet će kukati kao i ove. Nema nikakve izvučene pouke, ima da sade opet bez da razmisle. Kao junad neka.
Pa sta tesks,hocu za kilo kupusa kao za kilogram svinjetine