TITAN cementara Kosjerić predstavila Integrisani izveštaj poslovanja
TITAN cementara Kosjerić predstavila je deveti po redu integrisani izveštaj poslovanja za prethodnu godinu. Pored prikazanih poslovnih i finansijskih rezultata kompanije za 2018. godinu, ovaj izveštaj poseban akcenat stavlja na oblast zaštite životne sredine, bezbednosti i zdravlja na radu, kao i saradnje sa lokalnom zajednicom.
TITAN cementara Kosjerić najmlađa je i najmanja fabrika cementa u Srbiji. Počela je sa radom 1976. godine, a u aprilu 2002. ova fabrika cementa postaje deo TITAN Grupe, grčkog i međunarodnog proizvođača cementa.
„Tokom prošle godine mi smo proizveli i prodali oko 610 000 tona cementa i to je drugi najbolji rezultat po obimu proizvodnje u ovoj fabrici, u i storiji poslovanja dugoj preko 40 godina“, rekao je na prezentaciji integrisanog izveštaja poslovanja za prošlu godinu generalni direktor kompanije TITAN cemetare Kosjerić, Miroslav Gligorijević.
Za prethodnu godinu generalni direktor TITAN cenmentare Kosjerić na predlog Privredne komore Užica dobitnik je nagrade „Poslovni lider godine“, Privredne komore Srbije, koja mu urečena na predstavljanu i ntegrisanog izveštaja poslovanja kompanije.
„Osnovni kriterijum da iznesemo ovaj predlog, odnosno Privrednoj komori Srbije da ga prihvati, jeste veliko lično zalaganje direktora TITAN cementare u svakom pogledu na polju društveno-odgovornog poslovanja kompanije kojom rukovodi, i baš kao što je i prilikom prezentacije ovog i ntegrisanog izveštaja prikazano, i cementara i direktor lično, posebnu pažnju poklanjaju oblasti zaštite životne sredine u svakom pogledu, ali i transparantnom prikazivanju podataka o tome“, rekla je prilikom uručenja nagrade „Poslovni lider godine“ direktoru TITAN cementare, Ana Lapčević, direktorka Regionalne privredne komore Užice.
Jedan od poslovnih prioriteta kompanije, bezbednost na radu, predmet je stalnih provera i unapređenja, pa prema predstavljenom izveštaju ni prošle godine nije bilo registrovanih povreda na radu zaposlenih u ovoj komapniji. Upravljane zaštitom životne sredine takođe je jedna od apostrofiranih tema u izveštaju i posebno deo posvećen kvalitetu ambijentalnog vazduha u Kosjeriću i uticaju rada fabrike na parametre kvaliteta vazduha u ovoj sredini.
„Tokom letnjeg perioda kada su naše aktivnosti u punom kapacitetu, prošle godine prema izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine nije zabeležen ni jedan dan prekoračenja dozvoljene vrednosti prisustva PM čestica u vazduhu. Ta prekoračenja zabeležena su tokom zimskih meseci, kada su naše aktivnosti svedene na minimum, što zbog smanjenja tražnje cementa u toj sezoni, što zbog naših remontnih aktivnosti. To je najbolja potvrda je uticaj rada fabrike cementa u Kosjeriću na kvalitet vazduha u ovoj sredini, zaista, minimalan“, naveo je, između ostalog, na prezentaciji i ntegrisanog izveštaja Miroslav Gligorijević.
Sa osnovnim principom društveno-odgovornog poslovanja ulaganja u lokanu zajednicu ove kompanije u prošloj godini i znosila su oko 150 000 evra u razne društveno-odgovorne projekte, s ciljem da se omogući, između ostalog, što kvalitetnija medicinska zaštita, kvalitetnije obrazovanje, infrastruktura ali i promoviše duhovno bogat i zdrav život. U 2018. godini navodi se u integtrisanom izveštaju, doprinos TITAN cementare lokalnom budžetu i znosio je oko 60 miliona dinara, što zapravo znači da je svaki treći dinar lokalnih prihoda opštinskog budžeta došao upravo iz ove kompanije. Ukupni fond za zarade i druge benefite zaposlenih ove komapnije u prethodnoj godinu i znosio je oko 5 miliona evra, što na mesečnom nivou predstavlja oko 1.100 evra u dinarskoj protivvrednosti prosečne plate zaposlenih u TITAN cementari Kosjerić.
ALTERNATIVNA GORIVA I EKOLOGIJA
U godišnjem izveštaju značajan deo posvećen je ekologiji i temi koja prilično interesuje Kosjerce – prelasku na alternativna goriva. Kako stoji u izveštaju, cementna industrija je značajan korisnik alternativnih goriva u tehnološkom procesu. Njihovom upotrebom, industrija zamenjuje tradicionalne izvore energije, poput petrol koksa i uglja, niskougljeničnim alternativamapoput čvrstog goriva dobijenog iz otpada, otpadnih guma ili ostataka biomase. Cementna industrija je prepoznala navedene pozitivne efekte, i u fabrikama cementa Evropske unije prosečni udeo alternativnih goriva u proizvodnji cementa iznosi 41%, stoji u izveštaju.
„TITAN Grupa, kao globalni proizvođač cementa, iz godine u godinu povećava učešće alternativnih goriva u proizvodnji cementa i u poslednjih pet godina taj udeo je povećan za 80%. Istovremeno, u tom periodu, u fabrikama TITAN Grupe je na bezbedan način iskorišćena energetska vrednost iz 859.801 tone otpada, čime je sprečeno da ova količina bude beskorisno i trajno odložena na deponijama. U fabrikama TITAN Grupe najveći udeo korišćenja alternativnih goriva su ostvarile fabrike u Kamariju (u blizini Atine), Zlatnoj Panegi u Bugarskoj i u Aleksandriji u Egiptu. Planovi u TCK se odnose na korišćenje goriva proizvedenog od komunalnog i neopasnog industrijskog otpada (kao što je npr. ambalažni otpad), koji predstavlja čvrsto gorivo iz otpada (takozvani SRF). Proces obezbeđivanja potrebnih dozvola i saglasnosti smo započeli još pre nekoliko godina (Studija procene uticaja na životnu sredinu, lokacijska dozvola za postrojenje za doziranje, građevinska dozvola), i u narednom periodu ćemo nastaviti aktivnosti u cilju realizacije naših planova. Sva ova dokumentacija i naši planovi podrazumevaju korišćenje goriva pripremljenog na lokacijama van fabrike, jer se ne predviđa selekcija i priprema otpada u Cementari, kao ni skladištenje u većem obimu – u fabriku bi se dovozile količine pripremljenog goriva koje odgovaraju dnevnoj potrošnji“.
„Mi iz raznoraznih razloga kasnimo u primeni alternativnih goriva i to je u ovom momentu najveći rizik za našu održivost poslovanja u Kosjeriću. Mi smo i danas kao i u nekim drugim prilikama iznosili osnovne argumente zašto planiramo korišćenje alternativnih goriva i osnovne argumente zašto tvrdimo da korišćenje alternativnih goriva neće dovesti do nekog dodatnog zagađenja i rizika za zagađenje vazduha i zdravlje građana u Kosjeriću. Postoje neki tehnološki preduslovi koji se moraju ispuniti. Korišćenje alternativnih goriva u zemljama EU raste, suprutno onim tezama da se alternativna goriva podmeću nerazvijenim zemljama. Podaci pokazuju da je stepen korišćenja alternativnih goriva najveći u najrazvijenijim zemljama i ekološki najosvećenijim zemljama Evrope pre svega jer je tehnologija bezbedna i zrela, i može se korstiti bez rizika za ljude“, rekao je Gligorijević.
TV Lav, OzonPress